Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

EFEKTYWNE ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM... [nowa]

16-05-2014, 4:56
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 63 zł     
Użytkownik ksieg-inter_pl
numer aukcji: 4157921105
Miejscowość Warszawa
Zostało sztuk: 3    Wyświetleń: 5   
Koniec: 16-05-2014 05:01:02

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przedmiotem aukcji jest:

EFEKTYWNE ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM BANKU KOMERCYJNEGO W POLSCE W ŚWIETLE STANDARDÓW ADEKWATNOŚCI KAPITAŁOWEJ

Tomasz Cicirko

Dane:
  • ISBN:[zasłonięte]978-8378-736-0
  • liczba stron: 378
  • okładka: miękka
  • wydawnictwo: SGH
  • wymiary: 176 x 250 mm
  • Rok wydania: 2012
  • Stan produktu: nowy, nieużywany



  • Opis książki:
    Praca składa się z pięciu rozdziałów. Całość zaprezentowana została w określonej sekwencji logicznej: najpierw przedstawiono mechanizm generujący wymagania kapitałowe banku, następnie miary efektywności oparte na kapitale, a na końcu zaproponowane zostały rozwiązania optymalizujące z ekonomicznego punktu widzenia decyzje biznesowe, a zarazem pozwalające zachować bezpieczny poziom adekwatności kapitałowej.
    Rozdział 1 odpowiada na pytanie, czym jest adekwatność kapitałowa banku komercyjnego oraz jakie czynniki determinują jej poziom. Podstawą do rozważań jest określenie, jaką rolę w działalności bankowej odgrywa ryzyko i jakie jego rodzaje determinują stawiane przed nim wymagania kapitałowe. W tej części dokonano próby zdefiniowania i klasyfikacji ryzyka bankowego. Ważnym elementem rozdziału jest geneza powstania norm adekwatnościowych i ich funkcji. Analiza dotyczących tego zakresu standardów międzynarodowych oraz ich ewolucji stanowi podstawę do określenia, czym jest obecnie adekwatność kapitałowa oraz w jakim kierunku zmierzają opracowywane normy prawne. Dodatkowo przedstawiona została także analiza adekwatności kapitałowej polskiego sektora bankowego.
    Następny rozdział to studium nad rozwiązaniami regulacyjnymi przyjętymi do stosowania przez Komisję Europejską i Radę Unii Europejskiej oraz nad normami wprowadzonymi przez polskiego regulatora - Komisję Nadzoru Finansowego. Pokazano tu również, jak z perspektywy czasu kształtowały się regulacje dotyczące adekwatności kapitałowej w Polsce.
    Przedmiotem rozdziału 3 jest relacja pomiędzy najistotniejszymi rodzajami kapitału pod kątem adekwatności kapitałowej, tj. kapitałem własnym, kapitałem regulacyjnym, całkowitym wymogiem kapitałowym, kapitałem ekonomicznym i kapitałem wewnętrznym. Wszystkie te kategorie finansowe są w literaturze i praktyce pojmowane na wiele sposobów, stąd podjęta tu próba ich zdefiniowania, sklasyfikowania oraz wskazania wzajemnych powiązań i oddziaływań. Całkowite wymogi kapitałowe są pochodną działalności biznesowej banku, dlatego istotnym elementem rozdziału jest zaprezentowanie metod ich kalkulacji ze wskazaniem możliwości ich optymalizowania.
    W rozdziale 4 przenikają się dwie sfery: prezentacji wyników działalności biznesowej banku oraz pomiaru efektywności tejże działalności. W rachunkowości menedżerskiej (zarządczej) wprowadzono własne spojrzenie na kwestie ustalania wyniku, które odbiega od praw rachunkowości finansowej.Dlatego też autor skupił się na koncepcji zarządczego rachunku wyników, przedstawiając metody, praktyczne rozwiązania oraz wskazówki i instrukcje do budowy w banku systemu MIS (management information system).W drugiej części rozdziału przedstawione zostały miary efektywności w ujęciu zarówno standardowym, jak i bazującym na zysku rezydualnym. Zaproponowane zostały tu także zasady kalkulacji kategorii finansowej, jaką jest NOPAT, a zarazem ekonomicznej wartości dodanej.
    Ostatni rozdział to prezentacja instrumentów zarządzania kapitałem banku. Przedstawiono tu zasady i metody alokacji kapitału banku, w tym alokacji optymalnej, oraz narzędzi do wyliczania rentowności na poziomie operacyjnym (decyzyjnym).Narzędzia te stanowią podstawę do budowy zintegrowanego modelu pomiaru efektywności, służącego do poprawy efektywności wykorzystania kapitału banku.Mogą mieć też zastosowanie do zarządzania cenami usług i produktów bankowych. W rozdziale tym wskazane zostały również możliwości wykorzystania procesu oceny adekwatności kapitału wewnętrznego na potrzeby zarządzania kapitałem. Dokonano tu empirycznej analizy narzędzi możliwych do zastosowania w banku, pozwalających kontrolować poziom adekwatności kapitałowej, a jednocześnie w najbardziej racjonalny sposób ?konsumować" dostępny kapitał banku. Ostatecznym celem zarówno rozdziału, jak i całej pracy jest przedstawienie modelu realokacji kapitału oraz koncepcji ?banku kapitału" jako dwóch powiązanych instrumentów efektywnego zarządzania kapitałem przy jego ograniczonych zasobach.
    Analiza zagadnień dotyczących zarządzania kapitałem banku w świetle adekwatności kapitałowej jest wyzwaniem złożonym.Utrudnieniem były przede wszystkim ograniczenia w pozyskaniu materiałów badawczych, których źródłem były banki komercyjne funkcjonujące w Polsce. Tajemnica bankowa, handlowa oraz zakaz konkurencji to podstawowe czynniki, które nie pozwoliły na pełny dostęp do informacji o stosowanych przez te instytucje narzędziach pomiaru efektywności, metodach optymalizacji kapitału czy zasadach polityki cenowej. Stąd też istotne znaczenie miały przeprowadzone autorskie analizy i symulacje dotyczące pomiaru efektywności, alokacji kapitału oraz liczne przykłady kalkulacji kapitału regulacyjnego w praktyce.
    Ważnym sposobem pozyskania informacji były także rozmowy i wywiady prowadzone z przedstawicielami sektora bankowego. Badanie to, choć nie może być uznane za statystycznie reprezentatywne, dostarcza bardzo interesujących wniosków. Istotne znaczenie odegrały też seminaria i konferencje tematyczne organizowane przez podmioty związane z sektorem bankowym, które stanowiły także nieformalne miejsce wymiany informacji i doświadczeń. Przydatne okazały się również doświadczenie i wiedza autora zdobyte w pracy w sektorze bankowym.
    Mając na uwadze bardzo krótką historię kalkulacji przeprowadzanych na potrzeby adekwatności kapitałowej (obejmującej kapitał regulacyjny i wewnętrzny) oraz ujawniania informacji na ten temat w polskim sektorze bankowym, autor starał się na podstawie analizy dostępnych danych przyjąć pewne uogólnienia dotyczące całej branży, oczywiście z pełną świadomością ograniczeń płynących z tej metody.
    W pracy wykorzystano możliwie najnowsze dostępne dane, a czasami także informacje, które mają charakter opracowań konsultacyjnych skierowanych przez nadzór bankowy do sektora, ale nie są wiążącym dokumentem w świetle prawa.
    W opinii autora zaprezentowane zagadnienia nie wyczerpują wszystkich problemów zarządzania kapitałem banku, ale są podstawowymi kwestiami, z którymi każdego dnia mają do czynienia instytucje bankowe nie tylko w Polsce, ale w większości krajów na świecie.

    WSTĘP
    Rozdział 1. STANDARDY ADEKWATNOŚCI KAPITAŁOWEJ
    1.1. Ryzyko w działalności bankowej
    1.1.1. Istota i systematyka ryzyka
    1.1.2. Rodzaje ryzyka bankowego
    1.1.3. Determinanty ryzyka w działalności banku
    1.1.4. Zarządzanie ryzykiem bankowym
    1.2. Regulowanie działalności bankowej
    1.2.1. Podstawy regulowania działalności bankowej
    1.2.2. Bazylejski Komitet ds.Nadzoru Bankowego
    1.3. Adekwatność kapitałowa banku
    1.3.1. Kapitały w działalności banku
    1.3.2. Ewolucja standardów adekwatności kapitałowej
    1.4. Współczynnik wypłacalności jako miara adekwatności kapitałowej
    1.4.1. Reżim bazylejski nr 1 - Basel I
    1.4.2. Reżim bazylejski nr 1 bis - znowelizowana Basel I
    1.4.3. Reżim bazylejski nr 2 - Basel II
    1.4.4. Reżim bazylejski nr 3 - Basel III
    1.5. Dylematy dotyczące współczynnika wypłacalności jako podstawy współczesnej adekwatności
    1.5.1 Obligatoryjna emisja zobowiązań podporządkowanych
    1.6. Adekwatność kapitałowa banków vs. standardy adekwatności - krótka charakterystyka
    1.6.1. Wpływ Basel I na adekwatność kapitałową banków
    1.6.2. Wpływ Basel II na adekwatność kapitałową banków
    1.6.3. Wpływ Basel III na adekwatność kapitałową banków
    Rozdział 2. REGULACJE NADZORCZE W ZAKRESIE ADEKWATNOŚCI KAPITAŁOWEJ W POLSCE
    2.1. Unijne regulacje w zakresie adekwatności kapitałowej
    2.2. Polskie regulacje w zakresie adekwatności kapitałowej
    2.2.1. Początki regulacji bankowych w Polsce
    2.2.2. Polskie normy adekwatności kapitałowej w latach 1[zasłonięte]989-20
    2.2.3. Polskie normy adekwatności kapitałowej od 2007 roku
    Rozdział 3. KAPITAŁY BANKU W ŚWIETLE ADEKWATNOŚCI KAPITAŁOWEJ W POLSCE
    3.1. Rodzaje kapitałów banku
    3.2. Kapitał regulacyjny
    3.3. Bilansowe kapitały (fundusze) własne
    3.4. Regulacyjne fundusze własne
    3.4.1.Fundusze podstawowe
    3.4.2.Fundusze uzupełniające
    3.4.3.Inne, określone przez KNF pozycje zaliczane do funduszy własnych
    3.5. Całkowity wymóg kapitałowy
    3.5.1. Zagadnienia wstępne
    3.5.2. Wymóg kapitałowy z tytułu ryzyka kredytowego
    3.5.3. Wymóg kapitałowy z tytułu ryzyka rynkowego
    3.5.4. Wymóg kapitałowy z tytułu ryzyka operacyjnego
    3.5.5. Pozostałe wymogi kapitałowe
    3.6. Kapitał wewnętrzny
    3.6.1. Istota kapitału wewnętrznego
    3.6.2. Kapitał ekonomiczny
    3.6.3. Kapitał na pokrycie ryzyka trudno mierzalnego
    3.6.4. Bufor kapitałowy
    3.7. Kapitał wewnętrzny vs. kapitał regulacyjny
    Rozdział 4. KALKULACJA WYNIKÓW I MIARY EFEKTYWNOŚCI DZIAŁALNOŚCI BANKU
    4.1. Wybrane finansowe sprawozdania banku
    4.1.1. Zarys sprawozdawczości finansowej banku
    4.1.2. Finansowy rachunek zysków i strat
    4.1.3. Bilans
    4.1.4. Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym
    4.2. Sprawozdawczość zarządcza
    4.2.1. Zarys rachunkowości zarządczej w banku
    4.2.2. Koncepcja zarządczego rachunku wyników
    4.2.2.1. Działalność bankowa w aspekcie zarządczego rachunku wyników
    1.2.2.2. Kalkulacja wyniku z transakcji
    1.2.2.3. Zarządczy rachunek wyników - propozycja
    4.3. Pomiar efektywności działalności banku
    4.3.1. Istota i pomiar efektywności
    4.3.2. Standardowe miary efektywności kapitału
    4.3.3. Skorygowane o ryzyko miary efektywności kapitału RAPM
    4.3.4. Miary efektywności oparte na zysku rezydualnym
    4.3.4.1. Istota zysku rezydualnego
    4.3.4.2. Zysk ekonomiczny
    4.3.4.3. Ekonomiczna wartość dodana
    4.3.4.4. Rynkowa wartość dodana MVA
    Rozdział 5. INSTRUMENTY EFEKTYWNEGO ZARZĄDZANIA KAPITAŁEM BANKU. ZARYS KONCEPCJI
    5.1. Alokacja kapitału na potrzeby pomiaru efektywności
    5.2. Istota alokacji kapitału
    5.2.1. Dylematy dotyczące alokacji kapitału wewnętrznego i regulacyjnego
    5.2.2. Alokacja przy ograniczeniach kapitałowych
    5.2.2.1. Symulacja 1
    5.2.3. Efektywna alokacja kapitału regulacyjnego
    5.2.3.1. Alokacja kapitału a współczynnik wypłacalności
    5.2.3.2. Symulacja 2
    5.2.3.3. Kontrola współczynnika wypłacalności
    5.2.4. Alokacja i pomiar efektywności kapitału własnego
    5.2.4.1. Rentowność kapitału własnego
    5.2.4.2. Zysk ekonomiczny
    5.3. Racjonalna alokacja kapitału
    5.4. Koncepcja pomiaru rentowności na poziomie transakcji, klienta i produktu
    5.4.1. Rentowność w rachunku ex ante
    5.4.2. Rentowność w rachunku ex post
    5.5. Zintegrowany model pomiaru efektywności
    5.6. Proces ICAAP jako element zarządzania kapitałem
    5.6.1. Proces oceny adekwatności kapitału wewnętrznego
    5.6.1.1. Istota i zasady ICAAP
    5.6.1.2. Udokumentowanie procesu szacowania i utrzymywania kapitału wewnętrznego
    5.6.1.3. Integracja procesu szacowania i utrzymywania kapitału wewnętrznego z procesem zarządzania bankiem
    5.6.1.4. Przełożenie poziomu ryzyka na wielkość wymogów kapitałowych
    5.6.1.5. Posiadanie kapitału wewnętrznego ponad minimalne wymogi kapitałowe
    5.6.1.6. Identyfikacja i pomiar ryzyka związanego z działalnością banku
    5.6.1.7. Testy skrajnych warunków
    5.6.2. Proces ICAAP - propozycja praktycznych rozwiązań
    5.7. Model realokacji kapitału
    5.7.1. Wprowadzenie
    5.7.2. Założenia do modelu realokacji
    5.7.3. Praktyczne aspekty modelu realokacji kapitału
    5.7.3.1. Symulacja 7
    5.7.3.2. Symulacja 8
    5.7.3.3. Symulacja 9
    5.7.3.4. Symulacja 10
    5.8. Koncepcja "banku kapitału"
    PODSUMOWANIE I WNIOSKI
    ZAŁĄCZNIKI
    Załącznik 1. Rachunek zysków i strat dla instytucji bankowej - przykład
    Załącznik 2. Bilans instytucji bankowej - przykład
    Załącznik 3. Zestawienie zmian w kapitale własnym - przykład
    Załącznik 4. Ekstrema warunkowe
    BIBLIOGRAFIA

    Przed zakupem zapoznaj się ze stroną o mnie

    Zobacz nasze pozostałe aukcje

    Dodaj nas do ulubionych sprzedawców

    Zapraszamy serdecznie.