3. Czy receptury preparatów EM zawierają egzotyczne lub genetycznie modyfikowane gatunki mikroorganizmów?
Nie, receptury EM nie zawierają egzotycznych ani modyfikowanych genetycznie gatunków mikroorganizmów, a jedynie te, które występują naturalnie w danym środowisku na kuli ziemskiej.
4. Skoro receptury preparatów EM zawierają tylko te gatunki mikroorganizmów, które naturalnie występują w danym środowisku, w czym tkwi tajemnica ich skuteczności?
Skuteczność EM opiera się na działaniu mikroorganizmów, które mogą koegzystować w mieszanych hodowlach i są ze sobą fizjologicznie kompatybilne. Gdy takie mieszane hodowle są wszczepiane z powrotem do ich naturalnego środowiska, okazuje się, że pożyteczne działanie składających się na nie szczepów, jest znacznie wzmocnione dzięki efektowi synergii.
5.Jakie mikroorganizmy są zawarte w preparatach EM?
Preparaty EM zawierają mieszankę różnych koegzystujących ze sobą mikroorganizmów. Główne rodziny to: bakterie kwasu mlekowego, bakterie fotosyntetyzujące i drożdże.
6.Co osiągamy stosując EM w uprawach rolniczych?
Udokumentowane doświadczenia naukowe dowodzą, że kultury EM potrafią: niwelować pochodzące z gleby patogeny;
przyspieszać rozkład odpadków i szczątków organicznych;
zwiększać dostępność odżywczych składników mineralnych i przydatnych związków organicznych;
zwiększać aktywność pożytecznych mikroorganizmów;
wiązać azot atmosferyczny;
zmniejszać potrzebę stosowania nawozów sztucznych i pestycydów.
Kultury EM w pewien sposób naśladują efekt płodozmianu, który polega na przemiennej uprawie różnych gatunków roślin na danym obszarze, co owocuje regeneracją kultur pożytecznych mikroorganizmów żyjących w glebie.
7.Czy kultury EM są w stanie poprawić jakość odpadków organicznych?
Tak,- kultury EM są używane z dobrym skutkiem do szczepienia odpadków zarówno w gospodarstwach rolnych jak i w miastach. Likwidują one nieprzyjemne zapachy i przyspieszają procesy oczyszczania ścieków. Z sukcesem stosuje się kultury EM jako szczepionkę w kompostowaniu różnorakich odpadków organicznych.
8. Czy kultury EM działają w każdym typie gleby i przy uprawie wszystkich gatunków roślin?
Badania nad zastosowaniem EM zostały przeprowadzone na wielu różnych typach gleb i roślin, w bardzo zróżnicowanych warunkach ekologiczno-rolniczych. Rezultaty wykazały, że w większości przypadków użycie preparatów EM dało pozytywne rezultaty. Przy czym należy pamiętać, że proces regeneracji gleb jest procesem długotrwałym i może trwać kilka okresów wegetacyjnych.
9. Czy technologia EM może być uważana za substytut innych metod gospodarowania glebą?
Nie, EM nie jest substytutem innych metod gospodarowania glebą. Ta technologia wspomaga opymalizowanie najlepszych metod gospodarowania glebą, takich jak płodozmian, użycie organicznych ulepszaczy, uprawa konserwująca, recykling resztek plonów i biokontrola szkodników. Poprzez właściwe stosowanie preparatów EM można znacząco wzmocnić pożyteczne efekty powyższych działań. Dzięki użyciu technologii EM poprawia się wielkość i jakość plonów, żyzność i produktywność gleby oraz zmniejsza się potrzeba stosowania nawozów sztucznych i pestycydów.
10.Czy technologia EM posiada atesty dopuszczające jej użycie w uprawach organicznych?
Szczepionki mikrobiologiczne zazwyczaj znajdują się na listach preparatów dopuszczonych do użytku przez organy atestujące - IUNG Puławy, PZH, ma dopuszczenie do stosowanie w rolnictwie ekologicznym EM jest międzynarodową marką i wszystkie produkty spod tego znaku posiadają stosowne certyfikaty
|