Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

eduSensus Logopedia pakiet podstawowy

17-11-2014, 8:59
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 1 409 zł     
Użytkownik 38093530 (0)
numer aukcji: 4762772041
Miejscowość Wodzisław Śląski
Wyświetleń: 16   
Koniec: 17-11-2014 08:53:31

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 6.00 [kg]
Platforma: Tylko dla platformy PC
Rodzaj: BOX
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

EduSensus Logopedia pakiet podstawowy - wersja 2.0 wprowadza wiele zmian, szczególnie przydatnych użytkownikom programu. Główną zmianą jest wprowadzenie interfejsu fonicznego, który zastąpił Kalibrator dźwięków. Dzięki temu rozwiązaniu jakość dźwięku jest jeszcze lepsza. Zwiększona została również liczba ćwiczeń i zadań, wprowadzono słowniczek, który opisuje dziecku dane pojęcie/wyraz. Słowniczek dodatkowo zawiera ilustrację lub zdjęcie związane z trudnym wyrazem. Zmianie uległ również interfejs graficzny, który teraz jest przyjaźniejszy dla użytkownika.

 

Powszechnie wiadomo, że terapia dziecka z wadą wymowy wymaga wielu żmudnych ćwiczeń, podczas których mały pacjent nierzadko się zniechęca. W wykonywaniu wielokrotnie powtarzających się czynności, odciążyć logopedę może komputer. Dziecko, mając kontakt z komputerem, pracuje znacznie chętniej, gdyż kojarzy terapię głównie z zabawą.

Program Logopedia uznany został za wyrób medyczny. Spełnia wymagania europejskiej Dyrektywy dla Wyrobów Medycznych 93/42/EEC i odpowiadającej jej polskiej normy PN-EN ISO 13485:2004

 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska logopedów, opracowano kompleksowy multimedialny pakiet programów do diagnozy i terapii logopedycznej LOGOPEDIA, dodatkowo wzbogacony o aplikację zarządzającą (tzw. Aplikacja logopedy, która dodatkowo posiada wbudowany moduł Badanie mowy).
W ramach podstawowego pakietu "LOGOPEDII" dostępnych jest pięć aplikacji:

  • Szereg ciszący: ś, ź, ć, dź,
  • Szereg syczący: s, z, c, dz,
  • Szereg szumiący: sz, ż, cz, dż.
  • Różnicowanie szeregów,
  • Głoska r,

Dodatkowo w pakiecie klient otrzymuje program zarządzający: "Aplikacja logopedy z wbudowanym modułem Badanie mowy zawierającym ponad 700 ilustracji", a także profesjonalny mikrofon oraz zestaw tradycyjnych pomocy dydaktycznych.

Porównanie zawartości poszczególnych pakietów programu eduSensus Logopedia:

Porównanie dostępnych wersji programu eduSensus Logopedia

Opis modułów eduSensus Logopedia:


Aplikacja Logopedy

Program umożliwia rejestrację pacjentów, zapisywanie wyników diagnozy logopedycznej oraz śledzenie postępów w terapii. Logopeda ma możliwość zapisywania w aplikacji dźwięków nagranych zarówno podczas diagnozy logopedycznej, jak i późniejszych zajęć terapeutycznych. W aplikacji mogą być również przechowywane wszystkie nagrane przez dziecko podczas zajęć terapeutycznych dźwięki (tzw. zapis z sesji z komputerem). W każdym momencie terapii, logopeda będzie mógł wrócić do poprzednio nagranego materiału.
Aplikacja terapeuty zawiera moduł diagnostyczny, który pozwala na określenie potencjału artykulacyjnego pacjentów. Dodatkowo pozwala na dokładny opis budowy i sprawności narządów mowy, określenie akcentu, intonacji oraz określenia umiejętności czytania i pisania.

 

Część aplikacji przeznaczona do diagnozy logopedycznej zawiera ankietę, w której logopeda zapisuje wyniki badania budowy i sprawności narządów mowy. Wyniki tej ankiety można wydrukować. Logopeda może również zbadać mowę opowiadaniową korzystając z załączonych w Aplikacji logopedy obrazków sytuacyjnych, jak również zdiagnozować stopień opanowania czytania i pisania. Po zakończeniu diagnozy logopedycznej, logopeda będzie mógł założyć kartotekę każdych następnych zajęć, zapisując w niej nagrania pacjenta, uwagi i wskazania do dalszej terapii. W każdej chwili logopeda będzie mógł otworzyć taką "kartotekę" wybranych zajęć lub diagnozy logopedycznej i odsłuchać nagrane wtedy wyrazy. Jest to, więc niezwykle przydatna w pracy logopedy "dokumentacja" diagnostyczno-terapeutyczna.

 

W Aplikacji logopedy znajdują się również gotowe do wydruku szablony skierowań do różnych specjalistów, szablon opinii logopedycznej, diagnozy logopedycznej i zaleceń do pracy w domu.

Nowości w Aplikacji logopedy w wersji 2.0.

  • nowy, jeszcze bardziej intuicyjny interfejs programu
  • narzędzia pozwalające na profesjonalne zarządzanie pracą terapeuty
  • wzory przydatnych dokumentów (m.in. Karta Indywidualnych Potrzeb Ucznia)
  • możliwość tworzenia i zarządzania rozbudowanymi bazami pacjentów
  • rozbudowany moduł diagnostyczny
  • aplikację do kontroli postępów terapii
  • mechanizm pozwalający na nagranie i opisanie dowolnej liczby dźwięków
  • możliwość zlecania prac domowych umieszczonych w Portalu eduSensus.pl

 




Szereg ciszący, syczący, szumiący

Szereg ciszący służy do diagnozy i terapii głosek ś, ź, ć, dź. Głoski te albo są zniekształcane, albo zamieniane na ich twarde odpowiedniki jak: s, z, c, dz.

Szereg syczący służy do diagnozy i terapii głosek s, z, c, dz. U dzieci najczęściej spotyka się zamianę tych głosek na: ś, ź, ć, dź albo na dźwięki pośrednie pomiędzy twardymi a miękkimi.

Szereg szumiący służy do diagnozy i terapii głosek sz, ż, cz, dż. W praktyce głoski te najczęściej są zamieniane na ich łatwiejsze odpowiedniki z pozostałych dwóch szeregów: ciszącego i syczącego, bądź deformowane; np. sz jest zastępowane przez s lub ś.

 

Moduł Szeregu zawiera materiał ćwiczeniowy przeznaczony do każdego etapu terapii głoski. Na początku terapii głoska ćwiczona jest w izolacji. Ćwiczenie polega na wymawianiu przez pacjenta do mikrofonu wywołanej głoski, w wyniku czego następuje reakcja programu na natężenie dźwięku. Następnie głoska utrwalana jest w sylabach i logotomach. Pacjent słucha wzorcowej wymowy lektora, nagrywa sylabę lub logotom i odsłuchuje swojego nagrania. Gdy poprawnie wymówi żądany dźwięk (nagrania weryfikuje logopeda), włącza słoneczko, co jest równoznaczne z nagrodą w postaci animacji. Każdy wysiłek dziecka jest więc nagradzany. Kolejne etapy terapii to: ćwiczenia głoski w wyrazach jedno- i dwusylabowych z daną głoską w nagłosie, w wyrazach dwusylabowych i trzysylabowych z głoską w śródgłosie, w wyrazach dwusylabowych i trzysylabowych z głoską w wygłosie, w zestawieniach dwuwyrazowych z daną głoską i w zdaniach z daną głoską. Następnie głoska ta utrwalana jest w tekście.

 

Każda część ćwiczeniowa zawiera dziesiątki ilustracji i animacji, układanek, kolorowanek, puzzli, gier wspomagających terapię. Istnieje również możliwość nagrania głosu pacjenta (po uprzednim wysłuchaniu wymowy wzorcowej) i odsłuchania nagrania na każdym etapie terapii. Dzięki temu pacjent uświadomi sobie swój sposób wymowy. Każde poprawne nagranie premiowane jest włączeniem się animacji lub możliwością zagrania w grę lub ułożenia układanki.

W programie zastosowano dodatkowe uatrakcyjnienie ćwiczeń w postaci wymienialnych ilustracji i ćwiczeń. Zdarza się, że dany etap terapii trwa dość długo i istnieje konieczność wielokrotnego wykorzystania jednego ćwiczenia. Aby dziecko nie czuło znużenia wykonywaniem ciągle tego samego zadania, po każdym wejściu na stronę bądź "zresetowaniu" ćwiczenia, na stronie wyświetlana jest inna ilustracja. Dziecko będzie więc miało wrażenie, że wykonuje inne ćwiczenie.

 

Na wielu stronach umieszczone zostały pliki zawierające wszystkie obrazki w wersji czarno-białej. Pliki te można wydrukować i wręczyć pacjentowi po zajęciach jako zadanie domowe.

Niezwykle istotną cechą programu jest zachowanie tzw. czystości fonetycznej materiału wyrazowego. Wyrazy do terapii zostały dobrane w taki sposób, aby nie zawierały głosek konkurencyjnych, np. z różnych szeregów i żeby w początkowej fazie terapii głoski nie pojawiły się wyrazy zawierające zbitki spółgłoskowe. Wyrazy ćwiczeniowe nie zwierają również wygłosowej pozycji głosek dźwięcznych. Ta cecha programu zasadniczo odróżnia go od większości pomocy logopedycznych dostępnych na rynku.


Różnicowanie szeregów

Różnicowanie szeregów służy do diagnozy i terapii umiejętności różnicowania głosek trzech szeregów. Jest to najtrudniejszy etap w terapii logopedycznej. Najefektywniej przebiega ono w zabawie.

Podobnie jak w przypadku trzech opisanych powyżej programów służących do terapii głosek poszczególnych szeregów każda część ćwiczeniowa zawiera wiele ilustracji i animacji, układanek, kolorowanek, puzzli, gier wspomagających terapię. Tu również istnieje możliwość nagrania głosu pacjenta (po uprzednim wysłuchaniu wymowy wzorcowej) i odsłuchania nagrania na każdym etapie terapii. Analogicznie jak w przypadku terapii poszczególnych szeregów, w programie zastosowano dodatkowe uatrakcyjnienie w postaci wymienialnych ilustracji i ćwiczeń.

Na wielu stronach umieszczone zostały pliki zawierające wszystkie obrazki w wersji czarno-białej. Pliki te można wydrukować i wręczyć pacjentowi po zajęciach jako zadanie domowe.


Głoska "r"

Głoska "r" to program do terapii rerania, które jest wadą wymowy polegającą na nieprawidłowej realizacji głoski r. W terapii głoski r zastosowano inną, odpowiednią do terapii rotacyzmów kolejność wprowadzania wyrazów.

Na początku terapii uczeń musi przejść ćwiczenia wstępne, w których wykorzystano dźwięki pomocnicze do wywołania głoski r. Następnie przechodzi do ćwiczeń dźwiękowych wspomagających wymowę r w grupach spółgłoskowych tr i dr, pr i br, kr i gr, wr i fr w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Kolejnym etapem są ćwiczenia głoski r między samogłoskami, w wygłosie, w nagłosie przed spółgłoską, w nagłosie przed samogłoską, a następnie głoska ćwiczona jest w izolacji.

Programy działające z aplikacją logopedy, które można dodatkowo zakupić:

Program Sfonem

Program Sfonem należy do analitycznych programów logopedycznych, umożliwia bowiem badanie słuchu fonemowego u dzieci. Przeprowadzany za pomocą programu test sprawdza, czy badana osoba słyszy różnicę pomiędzy określonymi opozycjami fonemowymi (koza:kosa, zebra:żebra itp.). Program służy także kształceniu słuchu fonemowego, a zatem ćwiczeniu sprawności słyszenia. W programie, każdemu wypowiadanemu przez komputer słowu przypisana jest kolorowa ilustracja. Połączenie przez dziecko obrazka z odpowiadającym mu słowem sugeruje poprawność procesu słyszenia. Użycie kolorowych ilustracji oraz umożliwienie emisji naturalnego głosu sprawia, że program może być również wykorzystany w innej - edukacyjnej - pracy z dziećmi.


Program Echokorektor

Echokorektor jest programem wykorzystywanym w terapii jąkania. Został on oparty na metodzie Echo. Istotą tej metody jest mówienie w sposób zsynchronizowany z własnym echem opóźnionym o 0,1 - 0,3 sek. - dzięki temu niepłynność artykulacji nie pojawia się.
Praca z Echokorektorem polega na wypowiadaniu do mikrofonu słów, zdań i zwrotów ćwiczeniowych. Komputer, po odpowiednim przetworzeniu dźwięku z mikrofonu, "wysyła" go do słuchawek ćwiczącego. Osoba poddawana terapii słyszy w słuchawkach własny głos opóźniony o zadany interwał czasowy. Echokorektor korzysta z cyfrowego dźwięku, który zapisywany jest do pamięci komputera. Dzięki temu zapewnia on nienaganną pracę i wysoką, niezmienną w czasie eksploatacji jakość dźwięku.

 

Mowa bezdźwięczna

Mowa bezdźwięczna program do terapii głosek szczelinowych, zwarto-szczelinowych i zwartych jest przeznaczony dla logopedów prowadzących zajęcia logopedyczne z dziećmi mającymi problemy z realizacją spółgłosek dźwięcznych. Ze względu na obszerność ujęcia tej problematyki można go uznać za pierwszą tego typu propozycję multimedialną na rynku. Program Mowa bezdźwięczna doskonale sprawdza się jako program wspierający terapię mowy bezdźwięcznej, zarówno całkowitej, jak i częściowej.

Wymowa bezdźwięczna jest problemem, z którym logopedzi stykają się bardzo często. Zaburzenie to stanowi rodzaj dyslalii polegający na braku lub błędnej realizacji spółgłosek dźwięcznych i częstym zastępowaniu ich odpowiednikami bezdźwięcznymi.

Na program składa się czternaście jednostek tematycznych związanych z terapią mowy bezdźwięcznej:

  • część wstępna i (lub) podsumowująca terapię, zawierająca ćwiczenia, które mogą być zastosowane w wybranym przez terapeutę momencie terapii
  • oraz trzynaście części szczegółowych, poświęconych konkretnym głoskom ubezdźwięcznianym.

Ustalona w ten sposób kolejność lekcji terapeutycznych w programie wpłynęła na odpowiedni dobór słownictwa. Program jest przemyślany ortofonicznie i uwzględnia zasadę gradacji trudności. Lekcje terapeutyczne w programie Mowa bezdźwięczna przygotowane są według podobnego schematu: każda strona przeznaczona jest do ćwiczenia innego etapu terapii głoski.

Mowa bezdźwięczna to program w znaczący sposób uatrakcyjniający terapię logopedyczną częściowej lub całkowitej wymowy bezdźwięcznej. Program może być także uzupełnieniem ćwiczeń w innych zaburzeniach mowy. Niektóre ćwiczenia zawarte w programie mogą również mieć zastosowanie w terapii pedagogicznej i innych zajęciach z dziećmi, podczas których jest możliwe korzystanie z komputera.

Zalecane wymagania techniczne programu Logopedia 2.0 pakiet podstawowy:

  • System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8
  • Procesor: 2.33 GHz Intel Pentium 4, AMD Athlon 64 2800+
  • Pamięć RAM: 512 MB (zalecane 1 GB)
  • karta grafiki pracująca z rozdzielczością 1024x768 z tysiącami kolorów
  • 16-bitowa karta dźwiękowa
  • Interfejs foniczny z podłączonym mikrofonem (dostarczany wraz z programem)
  • Napęd DVD
  • Internet Explorer 6.0 lub nowszy
  • Głośniki lub słuchawki + mikrofon
  • Mysz
  • Port USB 2.0