EduROM multimedialna baza wiedzy Język Polski to najbogatszy i najobszerniejszy na rynku edukacyjny program komputerowy, obejmujący cały materiał nauczania języka polskiego w szkole podstawowej. Ogromny zasób wiedzy, wszechstronna analiza omawianych treści, niezwykle atrakcyjna szata graficzna, programy narzędziowe i dodatkowe opcje czynią z eduROM-u bezkonkurencyjne, wygodne i nowoczesne narzędzie, przydatne uczniowi szkoły podstawowej. Niekonwencjonalny wykład, doskonałe zdjęcia, trójwymiarowe animacje, filmy wideo oraz setki interaktywnych ćwiczeń – wszystko to sprawia, że niezbędna wiedza jest przyswajana niezwykle szybko i efektywnie.
Program eduROM Język polski został wpisany na listę środków dydaktycznych zalecanych przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu pod numerem: 1258/2001, 1298/2001 i 1314/2001.
Co to jest eduLAN?
EduLAN to program eduROM w wersji sieciowej, przeznaczonej dla szkolnych pracowni komputerowych i dostosowanej do ich wymagań. Obejmuje materiał do następujących przedmiotów w klasie IV, V i VI: język polski, matematyka, przyroda, historia i społeczeństwo. EduLAN - w dużym stopniu uwzględnia rolę dydaktyczną nauczyciela i oferuje mu szerokie możliwości wpływania na pracę ucznia. Należą do nich:
A. sterowanie pracą uczniów ze stanowiska nauczyciela - oprogramowanie pozwala nauczycielowi m.in. na synchroniczne sterowanie pracą uczniowskich stacji roboczych, podgląd stanu wybranej stacji roboczej i przeniesienie sterowania do wybranej stacji roboczej. Niektóre z dostępnych funkcji:
- przejęcie sterowania programem (mysz i klawiatura) na wszystkich stacjach roboczych (np. w celu ustawienia odpowiedniej strony w materiale lub w celu zademonstrowania czegoś na ekranie);
- zablokowanie dostępu do przycisku sprawdzenia ćwiczenia (i do Raportu wyników);
- podgląd wybranej stacji roboczej (ekranu);
- przydzielenie sterowania do jednej wybranej stacji roboczej (wywołanie ucznia do tablicy); rezultat pracy ucznia widoczny jest na ekranach pozostałych stacji roboczych, a także na komputerze nauczyciela;
- głosowanie - gdy "wywołana do tablicy" osoba wykona zadanie, pozostali uczniowie głosują, czy zadanie jest rozwiązane poprawnie czy nie; na wszystkich komputerach widoczne jest odpowiednie okno pokazujące statystykę odpowiedzi.
B. organizowanie pracy grupowej uczniów - przeprowadzanie różnego rodzaju gier między zespołami w klasie na bazie materiału ćwiczeniowego programu eduROM, np.:
- nauczyciel dzieli klasę na zespoły (co najmniej dwa, maksymalna liczba to liczba komputerów w pracowni), wszyscy na czas rozwiązują ćwiczenia; wygrywa ten zespół, który pierwszy uzyska 100% z danego zakresu materiału (np. ćwiczenia z jednej lekcji); odpowiednie okno ze statystyką wyników poszczególnych zespołów jest na bieżąco widoczne na każdej stacji roboczej.
C. dokonywanie oceny pracy uczniów - monitorowanie postępów osiąganych przez uczniów w toku nauki, syntetyczne zarządzanie wynikami prac uczniów, związanych z ich działalnością z programem eduROM. System zapewnia nauczycielom nie tylko wgląd w uzyskiwane przez uczniów wyniki, ale także daje możliwość zwrotnej komunikacji z uczniami i korygowania przesyłanych prac. W ten sposób eduLAN tworzy praktyczną implementację idei wirtualnej szkoły:
- wyniki uczniów i stany poszczególnych stron trzymane są na serwerze; aplikacja nauczyciela potrafi wyświetlić te wyniki dla poszczególnych uczniów indywidualnie dla różnych zakresów materiałów - lekcja, ćwiczenie;
- raporty z wynikami zawierają procentowe wyniki dla każdego ćwiczenia, czy lekcji i określają stopień opanowania danej partii materiału przez uczniów. Raporty pozwalają szybko zorientować się w poziomie całej grupy oraz wskazać te obszary, które wymagają jeszcze powtórzenia i utrwalenia.
D. przekazywanie uczniom swoich uwag i wskazówek drogą elektroniczną - wysłanie wiadomości tekstowej do jednego lub wszystkich komputerów (na ekranie komputera ucznia pojawia się wówczas okno z wiadomością od nauczyciela).
Do prawidłowej pracy z programem eduLAN w wersji wielostanowiskowej powinny zostać spełnione następujące warunki:
- karta graficzna pracująca w jednakowej rozdzielczości (800x600 lub więcej) na wszystkich komputerach;
- połączenie komputerów siecią TCP/IP 100 Mbit/s;
- wydzielony komputer, na którym zostanie zainstalowany materiał z płyt CD-ROM - serwer plików (15 GB wolnego miejsca na jednym dysku);
- wydzielony komputer, na którym zostanie zainstalowany program eduROM i który będzie przeznaczony dla nauczyciela; stanowiska uczniów oraz stanowisko nauczyciela powinny pracować w systemie operacyjnym Microsoft Windows 95/98/Millennium/XP.