W niniejszej pracy podjęto próbę całościowego spojrzenia na państwo i politykę z myślą o wzbogaceniu wiedzy teoretycznej ogólnie traktującej poszczególne problemy. W szczególności przedmiotem wywodów są następujące zagadnienia: istota i pochodzenie państwa; relacje państwo, naród i jednostka ludzka; przemiany państwa w dziejach; rozumienie typu i formy państwa; funkcje państwa; struktura i organizacja państwa; istota polityki i jej wymiary; koncepcje systemu politycznego społeczeństwa; pojmowanie ideologii; widzenie kultury politycznej.
Wymienione zagadnienia składają się na strukturę przedmiotu "Wstęp do nauki o państwie i polityce" nauczanego na studiach nauk politycznych i innych kierunkach nauk społecznych szkolnictwa wyższego w Polsce. Stąd też praca jest pomyślana jako podręcznik akademicki do studiowania tego przedmiotu, jak i innych o podobnym zakresie tematycznym. Oczywiście, że praca nie wyczerpuje wszystkich zagadnień bogatej problematyki państwa i polityki, ale niewątpliwie może stanowić solidne wprowadzenie do dalszych pogłębionych studiów. W tej dziedzinie może być instruktywnym przewodnikiem wprowadzającym i ukierunkowującym do studiowania najważniejszych kwestii wiedzy o państwie i polityce.W pracy tej duży nacisk położony został na kluczowe zagadnienia występujące w rozważaniach o państwie i polityce.
Autor podejmuje kwestie trudne i kontrowersyjne. Nie unika prób odpowiedzi i zachęca studiujących do dyskusji w oparciu o przytaczane argumenty oraz wskazane stanowiska różnych badaczy tej problematyki.Na końcu każdego rozdziału zamieszczone zostały pozycje literatury naukowej, które pozwalają na rozszerzenie wiedzy w zakresie rozważanej problematyki.