|
DLA MIŁOŚNIKÓW FOLKLORU, GÓRALSZCZYZNY I ZBÓJNICTWA
DZWONEK ZBÓJNICEK IN – 023
Waga: 60 gram
Wysokość: 15 cm, ze sznurkiem 30 cm
Szerokość: 9 cm
Cena: 30 PLN / 1 SZT.
Opis: Dzwonek Zbójnicek jest niedużym dzwoneczkiem w kształcie serca. U dołu uwieszony jest kolejny dzwoneczek w kształcie stożka. W środku znajduje się metalowe serce, wydający sympatyczny, niegłośny dźwięk. Cały dzwonek uwieszony jest u brązowego rzemyka. Góralski dzwonek stylizowany jest na styl retro i kojarzy się z szeroko pojętą góralszczyzną. Jego nazwa odnosi się do zbójników, którzy grasowali przez prawie 400 lat w Karpatach.
Zbójnictwo, określenie zbrojnej działalności górali od XVI w. Zbójnictwo nasiliło się w okresie od XVII do początku XIX w., głównie u podnóża Beskidów i Tatr, a także w Górach Świętokrzyskich, na pograniczach: śląskim, wołoskim i węgierskim. Zbójnicy tworzyli niezależne od siebie "towarzystwa", zwane na Podkarpaciu ruskim "opryszkami", "doboszami" i "beskidnikami". Napadali w celach rabunkowych, niekiedy z powodu porachunków osobistych, na dwory szlacheckie, kupców, plebanie, szałasy góralskie itp. Do rozwoju zbójnictwa przyczyniały się: bieda, pańszczyzna, klęski żywiołowe, wojny, łatwość ukrywania się w terenie górskim, bliskość granicy, chęć zdobycia zbójnickiej sławy ("hyru"). W pieśniach i opowieściach ludowych zbójnicy występują jako bohaterowie, którzy zabierają dobra bogatym, by rozdać je biednym, i egzekwują sprawiedliwość społeczną, za co spotyka ich często straszna śmierć (ćwiartowanie żywcem i wieszanie "za poślednie ziobro"). Największą sławę zdobyli: na Śląsku Cieszyńskim pod koniec XVII w. M. i W. Klimczakowie (w legendzie występują jako "hrabia" Jan Tadeusz Klimczok), w Nowosądeckiem - Sobek Bury i Martyn Portasz (XVII w.), w Żywieckiem pod koniec XVIII w. - Jerzy Proćpak, na Skalnym Podhalu - Mateja i Szymek Tatar, na Pokuciu - Aleksy Dobosz, na Słowacczyźnie - Juraj Janosik, na Morawach - Ondraszek. Zbójnicy występuje w wielu utworach literackich, m.in. w twórczości: S. Goszczyńskiego, K. Przerwy Tetmajera, J. Kasprowicza, W. Orkana, G. Morcinka, oraz w muzyce (np. balet Harnasie K. Szymanowskiego, wystawienie w Pradze 1935, wystawienie polskie 1938).
Gadżety w zbójnickim sklepie internetowym reklamują nowy szlak turystyczny w Europie – Szlak Zbójników Karpackich. Wszystkie gadżety mają związek z promowaniem szeroko pojętej góralszczyzny i zbójnictwa karpackiego, które jest niematerialnym dziedzictwem kulturalnym Europy. Zbójnickie gadżety, upominki, suweniry to wspaniałe prezenty dla osób, które są pasjonatami zbójnictwa karpackiego, góralszczyzny. Stanowią piękną pamiątkę z wycieczki Szlakiem Zbójników Karpackich.
Zapraszamy na Szlak Zbójników Karpackich!
Znaki towarowe, teksty, fotografie i elementy graficzne stanowią własność Firmy „Zbójnicki Szlak” Leszek Młodzianowski. Kopiowanie zawartości aukcji jest zabronione. |
|
|
[zasłonięte]@zbojnickisklep.pl tel. +48 [zasłonięte] 789 879 GG [zasłonięte]71651 ul. Sienkiewicza 40a 34-300 Żywiec woj. śląskie NIP 553[zasłonięte]230-63 REGON 240[zasłonięte]145 |
|
Poczta Polska Kurier DHL |
|
84 1050 [zasłonięte] 1[zasłonięte]0700023 [zasłonięte] 226788 |
|
§1
Po zakupie na aukcji, prosimy o skontaktowanie się ze sprzedawcą w celu uzgodnienia szczegółów dotyczących wysyłki towaru lub wypełnienie formularzu opcji dostawy.
§2
Podane ceny są cenami brutto. Do każdego zakupionego produktu wystawiamy fakturę VAT.
§3
Towar wysyłamy maksymalnie do 7 dni. Jeżeli towar jest na magazynie wysyłka odbywa się do 24 godzin po dokonaniu płatności (PAYU lub zaksięgowaniu pieniędzy na koncie). W tytule przelewu prosimy o podanie nicku z allegro oraz numeru aukcji której dotyczy.
§4
Produkty dostarczamy za pomocą Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej DHL. Nie bierzemy odpowiedzialności za zaginięcie przesyłki z winy poczty lub kuriera.
§5
Zamawiając na kilku naszych aukcjach za przesyłkę płacisz tylko raz.
§6
Po odbiorze przesyłki prosimy o komentarz do aukcji.
§7
Towar można wymienić lub zwrócić do 10 dni bez podawania przyczyny. Przy wymianie lub zwrocie towaru nasz sklep nie zwraca kosztów przesyłki.
|
|