Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

DZWONEK ONDRASZEK SREBRNY IN-024

23-02-2014, 21:56
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 55 zł     
Użytkownik Zbojnicki_Szlak
numer aukcji: 3916398585
Miejscowość Żywiec
Zostało sztuk: 3    Wyświetleń: 8   
Koniec: 23-02-2014 21:55:49
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha











 

 

DLA MIŁOŚNIKÓW FOLKLORU, GÓRALSZCZYZNY I ZBÓJNICTWA



DZWONEK ONDRASZEK SREBRNY IN-024






  
wielkość 7 cali; 4szt/komplet; 32szt/karton
Waga: 160 gram
Wysokość z uchem: 23  cm
Cena: 55 ZŁ / 1 SZT

Opis: Dzwonek Ondraszek jest srebrny, w środku ma drewniane serce, które wydaje z siebie dostojny dźwięk. Ma bardzo ładny kształt. Ma skurzany elegancki uchwyt koloru brązowego. Serdecznie polecamy ten produkt!
Ondraszek albo Ondra (właściwie: Andrzej Szebesta; ur. 1680 w Janowicach koło Frydka, ochrzczony 13 listopada 1680; zm. 1 kwietnia 1715 w Świadnowie) – postać autentyczna, legendarny beskidnik (zbójnik) z gór Beskidu Morawsko-Śląskiego najprawdopodobniej narodowości węgierskiej.
Był najstarszym synem wójta janowickiego Andrzeja Szebesty i jego żony Doroty. Jego rodzicami chrzestnymi byli Jura Korbas i Ewa Czarbol. Andrzej miał ośmioro młodszego rodzeństwa: Jana (1682), Kubę (1684), Dorę (1686), Annę (1688), Jurę (1695) i Katarzynę (1699) oraz pochodzących z drugiego małżeństwa ojca z Zuzanną, wdową po Jerzym Walki: Tomka (1711) i Mariannę (1713).
Według ludowej tradycji i literatury miał się uczyć w gimnazjum łacińskim w Przyborze, jednak nie potwierdzają tego spisy uczniów.
Nie wiadomo, kiedy rozpoczął działalność zbójecką. Badacze sądzą, że stało się to najpóźniej w 1709 roku, gdyż w tym roku wójtem Janowic został Jan, młodszy brat Ondraszka, tymczasem według zwyczaju urząd ten przypadał pierworodnemu. Sądzi się, że Ondraszek nie został wójtem, gdyż w tym czasie już uprawiał zbójecki proceder.
Przez kilka lat uprawiał zbójnictwo w okolicach Łysej Góry na pograniczu Śląska Cieszyńskiego i Moraw. Został zamordowany 1 kwietnia 1715 r. w świadnowskiej karczmie obuchem ciupagi przez członka swej własnej bandy, Juraszka (Jura Fuciman z Malenowic), dla zgarnięcia wyznaczonej przez władców Księstwa Frydeckiego za „głowę“ Ondraszka nagrody stu florenów. Zwłoki Ondry zostały następnie, dla odstraszenia ewentualnych naśladowców, poćwiartowane na rynku we Frydku. Zabójca Ondraszka, Juraszek, po udaniu się do Cieszyna w celu odebrania nagrody, został tam złapany i wrzucony do zamkowych lochów, a później torturowany przez łamanie kości, wskutek czego zmarł. Mimo to często obierany szlak handlowy dalej przyciągał żądnych sławy Ondraszka następców, jak: Klimczok, Sebastian Bury i Proćpok. Według niektórych źródeł Ondraszek nosił nazwisko Fuciman.
Ondraszek przetrwał w ludowych przekazach jako obrońca chłopów i wróg wielmoży, dlatego jest przedmiotem wielu ludowych podań, legend i pieśni, a najsłynniejszą z nich jest pieśń o zbójniku z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Jego postać stała się inspiracją dla pseudonimu literackiego śląskiego pisarza i twórcy literackiego języka laskiego "Ondry Łysohorsky'ego" (Erwina Goja).
Tytułowany bohater powieści: Józefa Zaleskiego, która została opublikowana w latach 1[zasłonięte]913-19 na łamach Dziennika Cieszyńskiego, Adolfa Fierli, wydanej w 1931 roku i Gustawa Morcinka, wydanej w 1953 roku.
Ondraszek był też bohaterem utworów Emanuela Grima: poematu Ondraszek i Ondraszkowego wesela, najsłynniejszy śląski zbójnik stał się głównym bohaterem książki Zofii Kossak oraz powieści Gustawa Morcinka.
Jego imię nosi pociąg ekspresowy spółki PKP Intercity relacji: Bielsko-Biała Główna - Warszawa Wschodnia

Gadżety w zbójnickim sklepie internetowym reklamują nowy szlak turystyczny w 
Europie – Szlak Zbójników Karpackich. Wszystkie gadżety mają związek z promowaniem szeroko pojętej góralszczyzny i zbójnictwa karpackiego, które jest niematerialnym dziedzictwem kulturalnym Europy. Zbójnickie gadżety, upominki, suweniry  to wspaniałe prezenty dla osób, które są pasjonatami zbójnictwa karpackiego, góralszczyzny. Stanowią piękną pamiątkę z wycieczki Szlakiem Zbójników Karpackich.

Zapraszamy na Szlak Zbójników Karpackich!

 


 


Znaki towarowe, teksty, fotografie i elementy graficzne stanowią własność Firmy „Zbójnicki Szlak” Leszek Młodzianowski.
Kopiowanie zawartości aukcji jest zabronione.






[zasłonięte]@zbojnickisklep.pl 
tel. +48 [zasłonięte] 789 879
GG  [zasłonięte]71651


ul. Sienkiewicza 40a
34-300  Żywiec

woj. śląskie

NIP 553[zasłonięte]230-63
REGON 240[zasłonięte]145





Poczta Polska  


Kurier DHL





84 1050 [zasłonięte] 1[zasłonięte]0700023 [zasłonięte] 226788


 

§1


Po zakupie na aukcji, prosimy o skontaktowanie się ze sprzedawcą w celu uzgodnienia szczegółów dotyczących wysyłki towaru lub wypełnienie formularzu opcji dostawy 


§2 


Podane ceny są cenami brutto. 
Do każdego zakupionego produktu wystawiamy fakturę VAT.


§3


Towar wysyłamy maksymalnie do 7 dni. Jeżeli towar jest na magazynie wysyłka odbywa się do 24 godzin po dokonaniu płatności (PAYU lub zaksięgowaniu pieniędzy na koncie).
W tytule przelewu prosimy o podanie nicku z allegro oraz numeru aukcji której dotyczy.


§4

  

Produkty dostarczamy za pomocą Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej DHL. Nie bierzemy odpowiedzialności za zaginięcie przesyłki z winy poczty lub kuriera.

§5


Zamawiając na kilku naszych aukcjach za przesyłkę płacisz tylko raz.

 

§6

  

Po odbiorze przesyłki prosimy o komentarz do aukcji.

 

§7


Towar można wymienić lub zwrócić do 10 dni bez podawania przyczyny.
Przy wymianie lub zwrocie towaru nasz sklep nie zwraca kosztów przesyłki.