wielkość 5,5 cala; 6szt/komplet; 48szt/karton
Waga: 100 gram
Długość: 9 cm
Szerokość: 2 cm
Cena: 27 PLN / 1 SZT.
Opis: Dzwonek Frajerka Maryna jest dzwonkiem średniej wielkości w kształcie serca, jest koloru złotego i jest wykonany z metalu. Jest stylizowany na styl retro. Wydobywa z siebie bardzo miły dla ucha dźwięk, a to dzięki metalowemu sercu w środku dzwonka. Dzwonek kojarzy się jednoznacznie z górami i szeroko pojętą góralszczyzną. Na górze ma uchwyt ze sznurkiem na którym można dzwonek zawiesić. Polecamy gorąco zakup tego produktu.
Frajerki były kochankami zbójników. Inaczej zwane też były lubaskami. W tekstach Jana Fudali zbójnik jest synonimem witalności oraz wolności od wszelkich ciasnych norm, krępujących życie przeciętnych ludzi. Zbójnicki chodnik wije się między miłością i śmiercią. W wierszu pt. Zbójnicki pacio¬rek czytamy:
Śrybelny miesiącku
Do świarnej frajerki pokoz drogę dobrom
Jabo se mie obieś za poślednie ziobro
Za stretnięcie nasyk rącek przy ubocy
Mozes mi potocek cyrwonej wytoczyć.
Najczęściej frajerkami zbójnickimi były młode niezamężne dziewczyny, ale zdarzały się także wdowy i mężatki. Zbójnik Proćpok miał w Kamesznicy kochankę wdowę, zaś lubaską najsłynniejszego hetmana opryszków Ołeksy Dowboszczuka była wg tradycji żona Stefana Dzwinczuka (Dźwinki). Istnienie zbójnickich kochanek potwierdzają też liczne zapiski w materiałach sądowych. Według opinii mieszkańców karpackich wsi bycie kochanką zbójnika stanowiło dla niej i jej rodziny wielki zaszczyt. Wyróżnienia takiego zazdrościły jej inne kobiety, także dlatego, że "profesja" ukochanego zapewniała frajerce w miarę dostatnie życie.
Spośród wszystkich mieszkańców wsi udzielających zbójnikom pomocy czy związanych z nimi różnego rodzaju więzami społecznymi i osobistymi na szczególną uwagę zasługują postacie kobiet – zbójnickich kochanek. Zbójnicy często zimowali u swoich lubasek. Na Podhalu, Orawie i Spiszu nazywa się je powszechnie frajerkami, w Beskidzie Żywieckim głównie kochankami, kochaneczkami w Karpatach Wschodnich zaś lubaskami.
Zbójnickie kochanki mieszkały z reguły w swoich rodzinnych domach, ale zdarzało się, zwłaszcza pod Tatrami, że ukochany budował swojej frajerce chałupę. Często było to siedlisko na końcu wsi, blisko lasu, na odludnej polanie. Nierzadko stawało się ono punktem zbornym kompanii i miejscem przetrzymywania łupów. W wielu podaniach przetrwały opowieści o zbójnickich chałupach, zbójnickich dworach i gazdujących w nich frajerkach. Podobno taka chałupa była niegdyś nad Kacwinem na Spiszu i jeszcze w połowie XIX wieku mieszkała w niej jej niemal stuletnia właścicielka. Nawet po śmierci zbójnika jego towarzysze schodzili się tu, o ile dziewczyna nie wyszła za mąż, uważając ją za osobę wtajemniczoną i w dalszym ciągu związaną z nimi.
Gadżety w zbójnickim sklepie internetowym reklamują nowy szlak turystyczny w Europie – Szlak Zbójników Karpackich. Wszystkie gadżety mają związek z promowaniem szeroko pojętej góralszczyzny i zbójnictwa karpackiego, które jest niematerialnym dziedzictwem kulturalnym Europy. Zbójnickie gadżety, upominki, suweniry to wspaniałe prezenty dla osób, które są pasjonatami zbójnictwa karpackiego, góralszczyzny. Stanowią piękną pamiątkę z wycieczki Szlakiem Zbójników Karpackich.