Dziurawiec ziele 1kg - kiedy jesteś w złym nastroju, miewasz depresję, napięcia lub niepokoje sięgnij po dziurawiec.
Wg. literatury zielarskiej relaksujący wywar sporządza się z kilku łyżeczek zioła zalewa się wrzątkiem, gotuje na małym ogniu 2 minuty i odstawia na kolejne 10 minut do naciągnięcia.
Pomaga nie tylko przy stresie, ale również podczas hormonalnych huśtawek nastroju związanych z menopauzą.
Dodatkowo działa moczopędnie, reguluje pracę wątroby i dróg żółciowych. Pomaga w leczeniu wrzodów i nieżytów żołądka.
Już w starożytności, ze względu na rozległe właściwości lecznicze, dziurawiecbył uważany za roślinę świętą, czarodziejską. Przez późniejszychzielarzy i naturalistów był zalecany jako środek przeciwkrwotoczny ileczący rany, moczopędny, regulujący krwawienia menstruacyjne, łagodzącybóle w rwie kulszowej, zabezpieczający przed wylewem krwi domózgu lub przyspieszający powrót do zdrowia, kiedy już do wylewu doszło,przeciw zimnicy, kamieniom pęcherzowym, oparzeniom i owrzodzeniom.Dziurawiec miał też wielkie powodzenie jako lek przeciwko dolegliwościomnerwowym (bóle głowy, moczenie nocne, uszkodzenie nerwów), a takżeśrodek zwalczający żółtaczkę, łagodzący bóle żołądka, jelit, wzdęcia. Pobadaniach laboratoryjnych nad dziurawcem i jego przetworami prowadzonymina przełomie XIX i XX wieku, lista wskazań rozszerzyła się znacznie iodtąd oprócz wskazań przytoczonych wyżej stosuje się przetwory dziurawcatakże w przemęczeniach nerwowych, wstrząsach mózgu, porażeniachi skurczach nerwowych, epilepsji, a także w leczeniu raka.Szczególne osiągnięcia zanotowano w leczeniu sokiem z dziurawcaprzewlekłych nieżytów żołądka z nadkwaśnością i niedokwaśnością, a zwłaszczadolegliwości żołądka na tle tzw. niestrawności nerwowej, która jakdzisiaj wiemy polega raczej na okresowych zaburzeniach równowagikwasowo-zasadowej we krwi, czyli tym co medycyna klasyczna nazywakwasicą ustrojową, powodowaną pozostałościami przemiany białkowej.Medycyna ludowa stosuje dziurawiec bardzo szeroko. Napar z ziela(liście i kwiaty) odflegmia organizm, uwalnia od śluzu płuca, żołądek, nerkii pęcherz moczowy.
UWAGA : zażywanie dziurawca w zbyt wysokich dawkach przez dłuższy czas powoduje uczulenie na słońce, ze względu na zawartość hiperydyny. Jest jednak sposób i na to: hiperydyna nie rozpuszcza się w zimnej wodzie - więc latem bezpiecznie jest zalewać zioła zimną wodą i moczyć je przez 6-8 godzin co da podobny roztwór jak 10 minut zaparzania. Po okresie 6-8 godzin odcedzamy zioła a wodę już pozbawioną ziół gotujemy lub podgrzewamy - i możemy je wtedy pić latem bez ryzyka poparzeń słonecznych.
kroplaherbaty pl