Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

DZIEJE WOLNEGO MULARSTWA W KRAKOWIE 1[zasłonięte]755-18

15-08-2014, 19:57
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 20 zł      Aktualna cena: 14.99 zł     
Użytkownik dicentium
numer aukcji: 4478449341
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 5   
Koniec: 15-08-2014 19:50:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

JEST TO REPRINT WYDANIA Z ROKU 1929.


AUTOREM KSIĄŻKI JEST HR.MAŁACHOWSKI-ŁEMPICKI.


WSTĘP



JAK I GDZIE POWSTAŁO WOLNOMULARSTWO
W wiekach średnich doszedł do dużego znaczenia cech wolnych mularzy, pracujących przy wznoszeniu wspaniałych świątyń gotyckich. Wolni mularze średniowieczni różnili się od zwykłych mularzy tem, iż byli bardziej od nich uzdolnieni i pracowali przy ociosywaniu wolnych kamieni, t. j. miękkich i drogich gatunków, jak marmur i wapienniak, używanych do ozdobniejszych części budowy.
Ci wolni mularze pracowali w zamkniętem pomieszczeniu, zwanem lożą; pracą kierował starszy mistrz i dozorcy; wstępujący do cechu wykonywali przysięgę Z powstaniem stylu Odrodzenia warunki pracy się zmieniły i cech wolnych mularzy począł upadać. Wówczas członkami cechu mogli być nietylko właściwi mularze, lecz i osoby postronne. Znajdujemy już w spisach lożowych cały szereg utytułowanej szlachty, którą pociągała stara tradycja cechowa, tajemnicze legendy i symbolika. Za szlachtą poczęli się garnąć do lóż uczeni i klasa oświecona. W lożach prowadzono rozmowy treści filo-
zoficznej i członkowie ich byli zagorzałymi wyznawcami modnego naówczas racjonalizmu.
Dzień św. Jana Chrzciciela r. 1717 uważany jest za datę powstania nowoczesnego wolnego mularstwa. W tym to dniu w Londynie kilka lóż cechowych: -pod Gęsią i Brytwanną», «pod Koroną», «pod Jabłonią* i «pod Winnem Gronem*, noszących nazwy od gospod, w których się zbierali członkowie, połączyło się i utworzyło «"Wielką Lożę Londyńska^. Za założycieli wielkiej loży uważani są: znakomity historyk, pastor i doktor teo-logji James Anderson, przyrodnik Teofil Desaguliers i badacz starożytności G. Payne. Wielkimi Mistrzami byli kolejno: Payne, Desaguliers, ks. Montagu, ks. Wharton i hr. Dolkes.
Jeden z członków Królewskiego Towarzystwa nauk przyrodniczych, wstąpiwszy wrówczas do wolnomular-stwa pod imieniem Filaleta, tak mówił o braciach lożowych:
«WolnomuIarze są solą ziemi, światłem i ogniem świata... Cokolwiekby mówili o nas poganie i ateiści, zostaniemy głosem wszystkich wierzących chrześcijan; podwaliną naszej religji jest prawo natury, będące jednocześnie prawem boskiem, a mianowicie przykazanie: Kochaj Boga swego całem sercem, a bliźniego swego jak siebie samego, wiadome ludziom po wszystkie czasy i potwierdzone nam przez Jezusa Chrystusa... Nasza polityka jest najlepszą — lojalność względem prawa i naśladowanie Chrystusa, Który nie burzył żadnego rządu i przyznawał prawną władzę cesarza*.
Z Anglji wolnomularstwo przeszło do Francji, gdzie pierwsza loża powstała w Paryżu w r. 1725; konstytucję otrzymała od wielkiej loży londyńskiej. Jednym z jej założycieli był Karol Redcliff hr. Derventuoter, którego tradycja czyni pierwszym Wielkim Mistrzem Francji.
W Niemczech pierwsza loża utworzoną została w Hamburgu w r. 1733. Wstąpił do niej w r. 1738 późniejszy król Fryderyk Wielki i stał się zagorzałym wolnym mularzem.
Loże zaczęły powstawać w innych państwach Europy, a w połowie wieku XVIII-go nie było już w Europie kraju, dokądby nie zawitała «sztuka królewska* *).
Początkowo wolnomularstwo składało się tylko z trzech stopni: ucznia, czeladnika i mistrza i, nie zajmując się polityką, pracowało nad duchowem doskonaleniem swych członków i wyrobieniem w nich zasad sprawiedliwości, odwagi, milczenia i dobroczynności. Zczasem jednak, już w połowie wieku XVIII-go, poczynają powstawać stopnie wyższe, oparte na nauce magów egipskich, kabalistów żydowskich, gnostyków i Templa-rjuszów. Zaszkodziły one wielce wolnomularstwu, które poczęło się uwalniać od tych obcych naleciałości dopiero w samym końcu tegoż stulecia.



TRESC



Str.
Wstęp. Jak i gdzie powstało wolnomularstwo........3
Rozdział I. Czasy Augusta III............6
Rozdział II. Czasy Stanisławowskie...........8
Rozdział III. Czasy Stanisławowskie...........19
Rozdział IV. Czasy Stanisławowskie...........29
Rozdział V. Księstwo Warszawskie..........33
Rozdział VI. Lata 1811—1813...............43
Rozdział VII. Okupacja rosyjska.............56
Rozdział VIII. Rzeczpospolita Krakowska.........60
Rozdział IX. Rzeczpospolita Krakowska.........65
Rozdział X. Rzeczpospolita Krakowska.........70
Rozdział XI. Rzeczpospolita Krakowska.........73



WIELKOŚĆ 20X13CM,TWARDA OKŁADKA,LICZY 78 STRON+KILKA ILUSTRACJI.

STAN BDB/BDB-.

KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 10 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM / KOSZT ZRYCZAŁTOWANY NA TERENIE POLSKI,BEZ WZGLĘDU NA WAGĘ,ROZMIAR I ILOŚĆ KSIĄŻEK - PRZESYŁKA POLECONA EKONOMICZNA + KOPERTA BĄBELKOWA.W PRZYPADKU PRZESYŁKI POLECONEJ PRIORYTETOWEJ PROSZĘ O DOPŁATĘ W WYSOKOŚCI 3ZŁ.KOSZT PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ ZGODNY Z CENNIKIEM POCZTY POLSKIEJ / .

WYDAWNICTWO BIBLJOTEKA KRAKOWSKA KRAKÓW 1929 /ORYGINAŁ/
KAW KRAKÓW 1993,NAKŁAD 3000 EGZ. /REPRINT/.

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE