Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

DZIEJE WAWELU STANISŁAW WINDAKIEWICZ 1925 REPRINT

29-01-2014, 22:23
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 59.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 3900385488
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 4   
Koniec: 29-01-2014 19:50:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

BIBLJOTEKA HISTORYCZNA
KRAKOWSKIEJ SPÓŁKI WYDAWNICZEJ STANISŁAW WINDAKIEWICZ
DZIEJE WAWELU
KRAKÓW 1925 NAKŁADEM KRAKOWSKIEJ SPÓŁKI WYDAWNICZEJ
STANISŁAW WINDAKIEWICZ
DZIEJE WAWELU
Z DZIEWIĘCIU ILUSTRACJAMI.
KRAKÓW 1925 NAKŁADEM KRAKOWSKIEJ SPÓŁKI WYDAWNICZEJ




TREŚĆ

Wstęp .............................. V-
Rozdział I Legenda...................... 1
II. U progu historji (wiek XI i XII)............ 16
s III Czasy senioratu (wiek XIII).............. 31
i IV. Pierwszy wiek świetności Wawelu (wiek XIV)...... 45
V. Drugi wiek świetności Wawelu (wiek XV)........ 54
> VI. Katedra Nankera i zamek Kazimierza Wielkiego (wiek XIV
i XV)........................ 69
a VII. Trzeci wiek świetności Wawelu (wiek XVI)...... 87
s VIII. Pierwszy wiek opuszczenia Wawelu (wiek XVII)..... 121
x IX. Pałac Zygmunta Starego i inne budowle współczesne (wiek
XVI i XVII)..................... 145
t, X. Drugi wiek opuszczenia Wawelu (wiek XVIII) ...... 171
. XI. Ostatni wiek opuszczenia Wawelu (wiek XIX)..... 202
Kalendarz wawelski......................... 225
Spis ilustracyj........................... 23S





SPIS ILUSTRACYJ

1. Wawel i Wisła (z rzeźby Ant. Kurzawy w Muzeum Naród, w Krakowie) na okładce.
2. Koronacja Aleksandra Jagiellończyka (z Pontyfikalu E. Ciołka) . po str. VIII
3. Pieczęć Bolesława Wstydliwego (z Archiwum Kapituły krak.) . . po str. 32
4. Kazimierz Wielki (ze zwornika sklepienia w kamienicy Hetmańskiej) po str. 48
5. Sala Kazimierza Wielkiego w zamku na Wawelu.......po str. 76
6 Zygmunt Stary (z medalu J. M. Padovano).........po str. 92
7. Krużganki dziedzińca zamkowego na Wawelu (fot. Zakładu A. Pawli-
kowskiego w Krakowie)...........-.....po str. 150
8. Talar koronacyjny Zygmunta III i medal koronacyjny Władysława IV po str. lti(s
9. Medale koronacyjne Jana III i Augusta III (z E. Haczyńskiego: Gabinet
medalów polskich).................. po str. 184




WSTĘP

W najnowszych czasach Wawel stał się celem pielgrzymek całej Polski. Jak rok długi, przewija się po tem wzgórzu mnóstwo zwiedzających. Gromadki dzieci szkolnych, towarzystwa z rozmaitych stron kraju, wycieczki naukowe i dla przyjemności, oglądają ze skupieniem. dawny zamek królewski i słynną katedrę. Nierzadko można spotkać cudzoziemca z dalekich stron. Ożywionemu gronu publiczności dodaje urozmaicenia romansująca młodzież i świeżo pobrane małżeństwa. Malarze, akwareliści i rysownicy rozkładają stołki i stalugi, amatorzy i zawodowi fotografowie nastawiają aparaty. Wawel zajął cały ogół polski, stał się miejscem nauki, rozrywki i źródłem artystycznych wrażeń.
Wawel dostarcza zwiedzającemu sporo przyjemności. Z okien pałacu, z tarasu zachodniego od strony Wisły, z dzwonnicy zygmun-towskiej, z Lubranki, można widzieć bardzo miłe i rozległe krajobrazy. Powierzchowny nawet znawca sztuki zajmie się wielu pięk-nemi dziełami z zakresu architektury, rzeźby i malarstwa. Bogato jest zastąpione Odrodzenie. Z zachwytem oglądamy arkady w pałacu królewskim, arasy Zygmunta Augusta i kaplicę zygmuntowską. Z czasów średniowiecznych obaczymy także kilka dzieł niepowszednich. Każdego lubownika uderzy sarkofag Kazimierza Jagielloń-czyka, dłóta Wita Stwosza, i bronzowy grobowiec kardynała Fryderyka Jagiellończyka. Wzgórze owiewa urok legendy z zamierzchłych czasów, prawiącej o ciężkiej walce Krakusa z smokiem i królestwie pięknej Wandy, co nie chciała Niemca. Wyobraźnia czuje się ukołysana mglistemi wspomnieniami, pięknemi widokami i oglądaniem dzieł wysokiej sztuki.
Ale pomińmy rozrywki oka i wyobraźni Wawel, jak Syjon i Akropol, otacza blask świętości. Niegdyś ciągnęły tu liczne rzesze pielgrzymów do grobu św. Stanisława, którego uznano patronem królestwa polskiego. Na zamku przebywało stale lub gościło przelotnie wielu świętych i błogosławionych. Święta Jadwiga, księżna śląska i krakowska, błogosławiona księżna Kinga i królowa Jadwiga były paniami zamku. Katedrę nawiedzali nieraz św. Jacek i św. Jan Kapistran. Na zamku urodził się św. Kazimierz Jagiel-lończyk. Tu wreszcie dokonał się niezwykły akt w dziejach Kościoła zachodniego, chrzest Władysława Jagiełły, będący zapowiedzią chrztu Litwy.
-Przez trzysta lat zgórą, od r. 1306 do r. 1609, Wawel ogniskował dzieje- Polski. Tu po części rozwinął się, a w każdym razie znalazł opiekę parlamentaryzm naszego narodu. Ileż to^ważnych posiedzeń senatu i narad izby poselskiej odbyło się w pałacu wawelskim. Przez czterysta lat zgórą, od r. 1320 do r. 1734, katedra na Wawelu była miejscem koronacyjnem królów naszych. Koronowali się tu wszyscy królowie i królowe polskie od Władysława Łokietka do Augusta III Sasa. Na Wawelu odbyło się 19 korona-cyj królów i 18 koronacyj królowych, razem 37 koronacyj. Polska przechodziła rozmaite koleje. Te koronacje powtarzały się w nieprzerwanym ciągu aż do połowy XVIII w.
Zamek krakowski ma niezwykle bujną przeszłość. Wszystkich jego wspomnień niełatwo ogarnąć. Wawel był miejscem stałego zamieszkania długiego szeregu naszych królów od XIV do XVI w. Pędzili tu życie bogobojne dobrych i kochanych władców narodu i usiłowaniami swemi przyczynili się do jego skupienia, uobyczaje-nia i oświecenia. Dzieła sztuki na Wawelu są świadectwem ich prac. Z pobytu rodziny królewskiej na Wawelu wynikło, że dla niektórych późniejszych królów Wawel stał się zarazem miejscem urodzenia. Na zamku krakowskim urodziło się sześciu królów polskich, których imiona przechowuje naród w wdzięcznej pamięci. Byli to mianowicie: Władysław Warneńczyk, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, król Aleksander, Zygmunt August i Jan Kazimierz Waza. Który pałac królewski na świecie, które wzgórze, posiada tak miłe wspomnienia?
Wawel jako świętość narodowa może być porównaay do Syjonu i Akropolu; jako stolica wielkich królów, do Palatynu. Ale nad te wzgórza zyskał jeszcze osobny, wprawdzie nieco żałobny urok, mianowicie że się stał nekropolją królów polskich. U grobu św. Stanisława obrało sobie wieczny spoczynek 14 królów polskich, — prawie wszyscy (z wyjątkiem czterech) od Władysława Łokietka do Augusta II Sasa. Żadne wzgórze na świecie nie zyskało tego osobliwego przywileju, żeby było nietylko miejscem zamieszkania, ale zarazem cmentarzem swoich panów."
Ten dziwny przywilej cmentarza królewskiego ochronił Wawel od zbezczeszczenia przez wrogów. Z wielkich wspomnień przeszłości zrodziła się w czasach ucisku poezja Wawelu z wiarą w zmartwychwstanie narodu. Gdy nie stało nam .królów, zaczęliśmy grzebać na tem wzgórzu naszych generałów i przewodników narodowych. Tu znalazły wieczny spoczynek prochy Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa i Adama Mickiewicza. I choć już dawno czynny prąd historyczny odwrócił się od Wawelu, do najnowszych czasów sławne to wzgórze zdołało się utrzymać w żywej czci i pamięci ogółu.
15 grudnia 1703. Wiatr obalił wieżę zegarową katedry. 18 grudnia 1583. Nabożeństwo żałobne w katedrze za duszę Katarzyny Jagiellonki, królowej szwedzkiej.
21 grudnia 1427. Chrzest Kazimierza Jagiellończyka w katedrze.
22 grudnia 1346. Poświęcenie wielkiego ołtarza w katedrze nan-
kerowskiej.
23 grudnia 1683. Uroczyste Te Deum w katedrze po powrocie
Jana III z wyprawy wiedeńskiej.
24 grudnia 1493. Fryderyk Jagiellończyk śpiewa pierwszą mszę
w katedrze jako kardynał.
27 grudnia 1459. Narodzenie Jana Olbrachta. - 1587. Koronacja Zygmunta III.
31 grudnia 1474. Jan Długosz zakończa nauczanie dzieci królewskich.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.