Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Dzieje Skonfederowanych Stanów Ameryki 1[zasłonięte]861-18

14-11-2014, 20:15
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 24 zł     
Użytkownik historycznySquad
numer aukcji: 4704324364
Miejscowość Internet
Wyświetleń: 10   
Koniec: 14-11-2014 19:56:17

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

historycznySquad

  • Michałek Krzysztof

    Dyplomaci i okręty. Z dziejów polityki zagranicznej Skonfederowanych Stanów Ameryki 1[zasłonięte]861-19

    PWN Warszawa 1987

    294 s., 20 cm

    stan dobry

    SPIS TREŚCI

    Wstęp.............. 5

    1. Południe przed wybuchem wojny domowej .... 21

    2. Teoria „King Cotton" a podstawy polityki zagranicznej Konfederacji............ 71

    3. Problem blokady w polityce zagranicznej Konfederacji 109

    4. Działalność dyplomatyczna Konfederacji na rzecz budo­wy floty wojennej w Europie....... 184

    5. Polityka zagraniczna Konfederacji. Uwarunkowania i re­zultaty ....... ...... 220

    Zakończenie ... ......... 257

    Bibliografia............. 267

    Spis ilustracji............ 279

    Indeks osób............. 281

    Indeks nazw geograficznych.........289

    WSTĘP

    Amerykańska wojna domowa z lat 1861 - 1865 stanowi wciąż, mimo upływu lat od jej zakończenia, przedmiot żywych dyskusji w środowiskach profesjonalnych badaczy przeszłości i przedmiot niesłabnącego zainteresowania publicystów oraz różnego rodzaju amatorów pisarstwa. Tylko mały procent z liczby kilkudziesięciu tysięcy prac, jakie ukazały się na ten temat, traktuje o wojen­nych losach utworzonego przez Południe państwa — Skonfede-rowanych Stanów Ameryki (potocznie zwanego Konfederacją).

    Pytając tak jak czyni to wielu historyków amerykańskich — czy mogło ono istnieć dłużej niż tylko cztery lata — odpowiedzi powinniśmy poszukiwać nie tylko w analizie działań militarnych, które stały się przedmiotem niezliczonych opracowań ukazują cych się w Stanach Zjednoczonych, ale w znacznym stopniu w sferze polityki zagranicznej rządu Jeffersona Davisa. W niej bo wiem najpełniej uzewnętrzniały się zarówno oczekiwania polity ków Południa, jak i możliwości realizacji założeń celów.

    Szczególne miejsce w polityce zagranicznej Konfederacji zaj mowała problematyka morska. Na czoło wysuwają się w tym przypadku dwa kompleksy spraw. Jeden dotyczy wysiłków na rzecz likwidacji blokady morskiej ustanowionej przez rząd Ab rahama Lincolna, drugi ma związek z problemem budowy przez Konfederację własnej floty wojennej w stoczniach europejskich.

    Z ewentualnością wprowadzenia przez Unię blokady, liczono się w Konfederacji jeszcze przed wybuchem wojny. Jednak dwa miesiące dzielące moment ukonstytuowania się władz państwo wych od podjęcia działań wojennych, były zbyt krótkim okresem

    czasu aby przekształcić strukturę gospodarki w kierunku więk szej niż dotąd samowystarczalności.

    Gosoodarka stanów położonych na południe od linii Masona-Dixona była bardzo czuła na wszelkie utrudnienia w handlu międzynarodowym. Będąc przed wojną największym w świecie producentem i eksporterem bawełny, Południe pokrywało swoje potrzeby w zakresie artykułów luksusowych i przemysłowych importem z Europy. Okres wojny spotęgował skutki tej zależno ści i unaocznił wszystkim obywatelom Konfederacji, iż funkcjo nująca dotąd bez żadnych przeszkód wymiana na szlaku atlan tyckim stanowi faktyczną „linię życia". Struktura gospodarki konfederackiej czyniła bowiem niewykonalnym zadanie szybkiego zwiększania produkcji broni, amunicji, sprzętu wojennego, czy też odzieży, obuwia, a nawet w pewnej mierze także żywności. Zmuszało to rząd Davisa do importu zarówno karabinów, saletry, silników parowych, jak i kocy czy uprzęży końskiej.

    Nic zatem dziwnego, że blokada uznana za jedno z głównych zagrożeń dla fizycznej egzystencji państwa stanęła w centrum uwagi rządu Konfederacji. Nie łudzono się przy tym, iż jej li kwidacja będzie możliwa do osiągnięcia jedynie przy użyciu włas nych, szczupłych przecież, sił morskich. Podejmowane przez cały okres wojny tego rodzaju próby potwierdziły (z paroma wyjątka mi) słuszność tych przypuszczeń.

    Postanowiono zatem umiędzynarodowić sprawę blokady, ko rzystając z faktu, że państwa najbardziej zainteresowane w wy mianie handlowej z Konfederacją — Wielka Brytania i Fran cja — są stronami Deklaracji Paryskiej z 1856 r. Ta zaś okreś lała, iż blokada musi być efektywna, w innym bowiem przypad ku państwa trzecie mają prawo jej nie uznać.

    Stwierdzenie przez wymienione państwa, iż blokada stoso wana wobec Południa jest nieefektywna, a tym samym nielegal na, było w przekonaniu polityków konfederackich warunkiem wstępnym podjęcia przez mocarstwa europejskie akcji na rzecz jej likwidacji przy użyciu własnych sił morskich. Oznaczałoby to w konsekwencji faktyczną interwencję Europy, a w dalszej perspektywie początek końca wojny i wygraną Konfederacji.

    Problem blokady w polityce rządu Davisa miał zatem wymiar taktyczny i strategiczny. W pierwszym przypadku chodziło

    o przywrócenie normalnego funkcjonowania „drogi życia", jaką dla Południa stanowiły dostawy z Europy nadchodzące szlakiem atlantyckim. W znaczeniu szerszym była to kwestia, która za ważyć mogła na przebiegu konfliktu i przesądzić o istnieniu Kon federacji. W tym zwłaszcza rozumieniu problem blokady współ grał z innym, którego rozwiązanie było kwestią nadrzędną w przekonaniu bardzo legalistycznie myślących polityków Połud nia. Sądzono bowiem, że wspólne interesy w sprawie blokady sprawią, iż Europa potwierdzi niepodległość Konfederacji, a uzna jąc jej rząd, nawiąże z nim stosunki dyplomatyczne.

    W rezultacie, traktując zniesienie blokady jako pierwszy i za razem najważniejszy krok w tym kierunku, działaniom zmierza jącym do wykazania jej nieefektywności zapewniono szczególne miejsce w polityce zagranicznej państwa.

    Innym zagadnieniem, które wchodząc w zakres pojęcia „prob lematyka morska" stanowiło rezultat wojny z Unią, była kwestia budowy własnej floty wojennej. Istnienie blokady uniemożliwia jącej normalne funkcjonowanie mechanizmów gospodarczych, ko nieczność wsparcia działań lądowych podobnymi podejmowanymi na morzu i w końcu prowadzenie operacji przeciwko marynar ce wojennej przeciwnika, powodowało, że niezbędnym warun kiem powodzenia w realizacji każdego z wymienionych zadań, było posiadanie, a w razie braku, budowa floty wojennej. Jed nak okazało się, iż było to zadanie niewykonalne, jeśliby oprzeć się wyłącznie na własnych siłach, bowiem brakowało niezbędnego zaplecza technicznego i materiałowego, a nade wszystko tradycji budownictwa okrętowego. Z tych też względów postanowiono realizować budowę floty w Europie.

    Neutralność przyjęta w stosunku do konfliktu amerykańskie go przez państwa Starego Kontynentu stawiała pod znakiem za pytania możliwość jawnego i otwartego działania w tym kie runku. Waga jednak sprawy była tej miary, iż postanowiono prowadzić całą operację niezależnie od tego, czy i w jakim stop niu zostaje pogwałcona neutralność Wielkiej Brytanii i Francji. Tym samym z chwilą wodowania pierwszych jednostek w 1862 r. i przejścia ich pod banderę Konfederacji, cała sprawa przestała być kwestią natury techniczno-organizacyjnej, prze chodząc w sferę polityczną. Wówczas współodpowiedzialność za

    powodzenie operacji brał na siebie również Departament Stanu i jego wysłannicy w państwach europejskich.

    Podstawowym w tym przypadku zadaniem było prowadzenie działań dyplomatycznych o charakterze „osłonowym". Ponadto próbowano wywierać presję na odpowiednich decydentów, aby przekazanie jednostek pod banderę Konfederacji odbywało się bez większych przeszkód. Jeśli z różnych przyczyn było to niemożli we do "osiągnięcia, to zadania dyplomacji sprowadzały się do mi nimalizowania negatywnych skutków wywołanych zatrzymaniem przez władze danego kraju zbudowanych już okrętów.

    Kwestia budowy floty pełniła zatem zupełnie inne miejsce w polityce konfederackiej niż problem blokady. W przeciwień stwie do tego ostatniego, „ochrona dyplomatyczna" operacji rea lizowanej przez Departament Marynarki, nie stanowiła podsta wowego zadania w działalności Departamentu Stanu. Kroki po dejmowane w tym kierunku miały wyraźnie defensywny charak ter i były niejako wymuszone biegiem wydarzeń. Wynikało to po części z niechęci dyplomatów wywołanej brakiem ich zro zumienia dla wagi problemu. W większym jednak stopniu stano wi!o rezultat braku wewnętrznej spoistości polityki kreowanej przez rząd Davisa.

    Pamiętać jednak należy, że na kształt tej polityki miały wpływ czynniki i zjawiska, których genezy szukać trzeba przed rokiem 1861. Cechy osobowe mieszkańców Południa czy stan szeroko pojętej kultury politycznej decydowały i to czasem bezpośrednio

    o profilu podejmowanych w czasie wojny decyzji.

    Przykładem tego jest kwestia oddziaływania na politykę za graniczną Konfederacji teorii „King Cotton". Teoria ta w pierw szych dwóch latach wojny określała środki realizacji założonych celów oraz metody służące ich osiągnięciu. Z tych właśnie wzglę dów wydaje się uzasadnione podjęcie próby określenia miejsca

    i roli wspomnianej teorii oraz innych elementów sytuacji wew nętrznej Południa sprzed 1861 r. w procesie kształtowania pryn cypiów politycznych Konfederacji.

    Koniecznym ponadto wydaje się także ukazanie międzynaro dowego tła wydarzeń w Ameryce i działań podejmowanych przez Południe. Pamiętać bowiem należy, że komisarze Departamentu Stanu nie działali w próżni politycznej. Przeciwnie, skuteczność...

Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Adams James T. 279, 280 Adams Charles F. 11, 86, 108, 117, 165, 169, 173, 174, 183, 196, 208, 214, 217, 279 Adams Charles F. (Junior) 169, 270 Adams Ephraim D. 15, 19, 84, 104, 105, 164 -166, 168, 169, 270, 279, 280 Adams John 58 Alden Caroll S. 182, 270 Alexander Thomas B. 270 Ambler Charles H. 268 Amerykanin pseudonim 53 Amlund Curtis A. 271 Andreane Ralph L. 270 Argyll zob. Campbell książę Argyll Arman Lucien 189, 190, 193, 194, 197-202, 204, 205, 207, 208, 210, 216, 218 Avery Myrtal 106, 267, 268 Balley Thomas A. 105, 176, 270 Baker George B. 165, 267 Bancroft George 43, 44, 66, 67 Bartnicki Andrzej 18 Bauer Craig A. 170, 270 Bazter James P. (111) 270 Beard Charles 264 Belligny de Saint-Croix 111 Bemis George 105, 106, 269 Beniamin Judah 10, 90, 92, 121 -125, 129-131, 136, 140, 144, 145, 147, 148, 152, 156, 157, 159, 160, 172, 173, 181, 182, 192-194, 199, 202, 203, 209, 216, 230, 232, 235, 247, 248, 250, 252-255, 260, 261 Beresford Alexander J. 168 Berghe Pierr L. van den 36, 40, 63, 65, 277 Berlin Ird 39, 65, 271 Bermath Stuart L. 105, 271 Berryer A. P. 198, 199 Bickley George 69 Bigelow John 11, 180, 198, 201, 212, 215, 217, 218, 268 Blackerby Henry C. 271 Bloch Jeremiah S. 101 Blumberg Arnold 271 Blumenthal Henry 16, 271, 292 Bonham Milledge L. 168, 271 Bonaparte Napoleon Joseph Jerome 148 Bonsal Frederick 132 Bourne Kenneth 16, 105, 271 Bow James D. B. de zob. De Bow James D. B. * Nazwiska autorów opracowań, na które powoływano się w odsyła¬czach, wyróżniono kursywą. 281 Bowes Martin 133 Clay Ciement C. 170 Boyton Charles B. 271 Cobb Howell 101 Bradlee Francis B. C. 271 Cobb Thomas R. R. 39, 65, 269 Brady Eugene A. 271 Cobden Richard 142, 234 Brauner Kinley J. 271 Collins Napoleon 219 Bright John 142, 176, 244, 269 Condon John F. 133 Bromwell William J. 10 Conrad Charles M. 185 Brodie Bernard 271 Cortin Juan N. 181 Brown Andrew G. 52 Corwin Thomas 153, 179 Bruchey Stuart 272 Coulter Nerton 64, 79, 104, 105, 272 Buchanan James 71, 101 Cowley Henry R. 106, 126, 127, 140, Bulloch James D. 11, 187-191, 193- 171 200, 202-207, 209, 211, 212, 214, Crabtree Beth G. 103, 268 216 - 218, 223, 262, 268 Crawford Martin G. 74 Bunch Robert 94, 111, 132, 167 Crittenden John J. 72 Burkett Charles 269 Cromwell Oliver 46 Butler Pierce 271 Croołc David P. 16, 105, 174, 272 Cullop Charles P. 14, 272 Cadwioh French E. 69, 271 Cushing Edward H. 69 Calhoun John 40, 42, 279 Callahan James 13, 14, 271 Dallas George M. 86 Callantes Calderon 171 Daniel Frederick S. 169, 272 Campbell 116 Davis Charles S. 14, 272 Campbell książę Argyll 144 Davis Hugh 29' 36 Campbell Charles 43, 66 Davis Jefferson 5, 6, 8, 11, 21, 38, Campbell John 74 236 61. 72"75- 92' 93' 104' 1U- 126' Capston J L 133 142> 144- 145> 147' 169' 170' 177' Corroli Curnoic Daniel B. 16, 170, 186-188, 206, 234, 235, 237, 239, 175 271 241, 242, 247, 250, 255, 261, 268, Caruthers William A. 44 279 Case Lynn M. 16, 88, 106, 166, 171, Davis Michael 272 178, 271 Dawson Francis W. 268 Cass Lewis 101 Dawson William H. 15, 272 Chambers Robert 38, 64 Day Stephen P. 268 Chase William H. 56 Dayton William L. 166, 198, 199, Chasseloup-Laubat Prosper C. 180, 2il, 256 216 De Bow James D. B. 27, 28 Chevalier Michael 155, 156 180, 269 Delaney Norman C. 68, 272 Chesnut James 185 Delaney Robert W. 272 Cbristy David 53, 54 92 99, 221 De Leon Edwin 135, 210 Clairborn John 56 De Leon Thomas C. 268 Clapp Margaret 271 Derby Edward Stanley 127 Clark J. J. 279, 280 Dew Thomas R. 70 Cloussen Martin P. ZI2 Diamond William 272 Clausewitz Karl von 66 Dickens Charles (Karol) 47, 67. 268 282 £>israeli Benjamin 127 D>.i John A. 101 Dixon Jeremiah 6, 19, 26, 30, 31, 33, 257 Dodd Donald B. 62, 267 Dodd William E. 272 Dodd Wynelle 62, 267 Donal Davis 101, 252, 268, 272, 276, 279, 280 Donaldson Jordan 16, 272 Douglas Stephen 66 Dowdley Clifford 269 Drouyn de Lhuys K. 138, 156, 178, 248 Du Bellet Pecąuet 268 Du Bose John W. 272 Dudley Thomas H. 196 Dumond Dwight L. 102, 103, 272 Duncan Stephen 107 Du Pont Samuel E. 115, 167, 279 Durden Robert F. 170, 272 Durkin Joseph T. 272 Eaton Clement 62, 75, 79, 103, 104, 255, 272 Edmondston Catherine 95, 103 ESSingham Wilson 269 Eisenschin Otto 272 Elliot Samuel H. 50 EUiot Edward N. 269 Ellison Mary 15, 224, 253, 272 Ellsworth Edward W. 173 Engels Fryderyk 176, 270 Erlanger Emil 178, 194, 197, 198, 218, 223 Escott Paul D. 272 Fay Edwin H. 104, 181 Felix-Aucaingne Maurice 133 Fernell Earl W. 273 ferrell Robert H. 18, 273 Fems Hormon B. 273 Fisher Elwood 28 Ktzgerald Seymour 168 "tzhugh George 40, 41, 50, 68 Flahault de la Billarderie Andre 106, 171 Floyd John B. 101 Ford Worthington Ch. 108, 174, 183, 267 Forrest French Douglas 215, 268 Forsyth John 74 Franklin Benjamin 58, 76, 264 Fredrickson George 269 Freeman Douglas 268 Freeman Edward 243 Fremantle Colins 268 Fremont John C. 102 Gadsten 61 Garibaldi Giuseppe 166, 247 Garraty John A. 273 Garronsky Serge 16, 273 Gaspar Agenor 269 Genouese Eugene D. 37, 61, 63, 64, 273 Gentry Judith E. 273 Gerster Patrick 273 Gibert Benjamin 273 Gillespie Francis E. 168, 269 Gillmore John R. 235 Ginzberg Eli 273 Gipson Lawrance 273 Gladstone William 142, 143 Gobineau Joseph A. 38, 64 Grant Ulysses 235, 265 Gratielet Paul 64 Gray George H. 142 Grayson William J. 50, 68 Gregory William 116, 117, 130, 279 Grotius Hugon 164 Guedella Philip 268 Gurowski Adam 11, 104, 105, 268 Gutman Herbert G. 271 Hannibal 103 Halliburton Thomas C. 168 Hamilton Aleksander 24, 43, 58, 59 Hammond John H. 34, 50, 53, 54, 68, 92, 99, 221 283 Hanna Alfred J. 16, 152, 179, 180, Johnson Ludwell H. 274 jg2 273 Johnson Robert E. 274 Hanna Kathryn A. 16, 179, 180, 182, Jones John B- 3'. 2<» 273 Jones Robert H. 228, 254, 274 Haralton John 187 Jones wilburn Deveroux 218, 274 Harnetty Peter 15, 226, 253, 273 Jordan Weymouth T. 29, 36, 61, 63, Havas Charles 210 274 Hayes John D. 167, 269 Juarez Benito 151 - 154, 174, 175, 181, Hełm Charles L. 171, 233 233 Helper Hinton R. 51, 68 Henderson Conway W. 273 Katz Henryk 256, 274 Henderson William O. 15, 273 Kenner Duncan 169, 214 Hendrick Burton J. 273 Kerby Robert L. 65, 66, 274 Hamlin Hannibal 103 Kineher Oscar A, 14, 274 Herner Dave 273 Korusiewicz Leon 58, 62, 69, 274 Hernon Joseph M. 17, 273 Kotulowski John 17, 149, 178, 274 Hildreth Richard 67 Krein Dorad F. 274 Hinckcley Joseph 214 Kirby Smith Edmund S. 107 Hode William 274 Holstadter Richard 274 La Graviere Juran de 156, 180 Holt Joseph 101 Laird John 170, 189, 190, 191, 195, Hotze Henry 116, 117, 133-135, 143, 203, 205, 214, 280 202, 203, 210 Laird William 189, 190, 191, 195, Hull Francis S. 189 203, 205, 278, 280, 294 Hundley David R. 36, 63, 269 Łatane J. H. 168, 273 Hunter David 102 Lebergott Stanley 17, 223, 253, 274 Hunter Robert M. T. 89, 99, 111, Lee Robert 68, 235, 264, 265 [zasłonięte]-117, 125, 129, 130, 171, 231, Lester Richard J. 274 236' 237 Lester Richard J. 274 Huse Caleb 178 Ltbiszowska Zofia 18 Hussey William D. 274 Limayrac Paulin 132 Lincoln Abraham 5, 11, 14, 38, 68, lrvine Dallas D. 274 72 - 75, 101 - 104, 108, 109, 126, 128, Isturitz y Montero Francisco 146, 146, 170, 182, 183, 194, 219, 227, 154 235, 236, 244, 246, 258, 259, 279 Hndsay William 115, 116, 126-130, Jackson Andrew 48, 67, 254 150, 171, 178, 190 Jacąuers James F. 235 Lopez Narciso 52 Jecker Jean Babtiste 175 Lothain 168 Jefferson Thomas 23, 24, 58, 59, 257, Lowrey Grosvenor 215 264 Luraghi Raimando 49, 68, 220, 252, •Jenkins Brzan 15, 19, 274 272 Jenkins William S. 63, 274 Lubbock F. R. 180 Johnson Joseph E. 92 Lyons Kichard B. P. 82, 88, 105, 284 Ul 115 118 167, 170, 175, 177, Merc.er Henry 16, 111, 124-126, 128, 2I7' ' ' 129, 138, 170, 175, 182 Merli Frank J. 12, 13, 18, 105, 212, Macfarland John 107 214. 219' 234' 254> 275' 280 Mackenzie Wiljiam Lynn 84 Merril Walter 268 Madison James James 58 Merton Coulter 218 Maksymilian I Ferdynand Józef ce- Micholek Krzysztof 19, 67, 178, 214, sarz Meksyku 151, 152, 158, 159, 275 181, 182. 247, 262 Miller William C. 196 Mallory Stephen A. 185, 186 -188, Milmo Patrico 179 190, 194, 195, 197, 199, 200, 202- Milne Alexander 105 206, 209, 211, 213, 214, 216-218, Milner-Gibs Thomas 142 Manetta Francis 133 [262 Mingway J. E. 271 Mann Dudley A. 77, 79, 86, 89, 112, Mirabeau Honore Gabriel Riąueti 23 113, 172, 237, 255 Mitchell Margaret 35 Mann James 70, 225, 267 Mocąuard Jean F. 193 Mańkowski Tadeusz 45, 67, 274 Moltke 201 Marek F. J. 280 Molyneux 132 Marcy William 109, 110, 166 Monroe 182, 245 Marks Hien 268 Montaąue 130, 168 Marks Karol 175, 176, 270 Moore Franc 106. 2" Marshall William 96, 164 Moran Benjamin 11, 117 Mason Charles 6, 19, 26, 30, 31, Moreau Henri 198^ 19» 33 257 Morny de 87, 88, 175 Mason George 89 Morse Sidney 27° Mason James M. 11, 89, 90, 99, 100, Mortin 106 107. 114-117, 123, 128, 137, 140, M°« Frtmk L- <"• "5 141, 144, 145, 157, 172, 175, 177, Montaąue Bernard 254, 275 178, 191, 192, 205-207, 233, 234, 237, 252, 253, 257, 260, 279, 280 Napoleon III cesarz Francuzów 87, Mathis Robert N. 106, 274 88, 118, 119, 123, 127, 136-140, Maurycy Matthew F. 158, 181, 194 145 - 150, 152, 155, 171, 178, 179, May Robert E. 69, 274 192-194, 197, 198, 200, 206-208, McCardell John 275 210, 215, 216, 245, 247, 248, 251, McDougall Henry 179 261 MeHem-B George 54, 270 Napoleon kuzyn cesarza Francuzów Mclntosh John Kelly 67, 68 zob. Bonaparte Napoleon Joseph McWMney Grady 67, 275 Jerome Maedo Robert D. 275 Nelson Samuel 74 Mejan Andre 111 Neely M. 279, 280 Me)ia Thomas 131 Nemours Pierre Samuel Dupont de Melton Maurice 274 23 emminger Christopher C. G. 37, Nevins Allan 255, 275 97' 98 Wetuton 217, 275 Niemcewicz Julian Ursyn 60, 61, Prioleau Ch. K. 196 268 North James H. 188, 191, 194, 204, Quisney Francis 22, 23 205, 207, 209, 262 Quintero Jose A. 152, 154, 156, 179, 233 Oliver William 275 Olmsted Law 33, 63, 269 Ramsdell Charles W. 276 Orr James 126, 248 Randall James G. 101, 276, 279, 280 Orzeł Laurence J. 17, 149, 178 Ranke Leopold 66 Osterweis Rollin G. 67, 275 Reagan John H. 186 Ould Robert 235 Reid H«S° "0, 168 Owens James B. 185 Rembert Patrick W. 276 Owsley Frank L. 13, 14, 69, 106, Rhett Robert B. 76-78 107, 168, 170, 172, 176, 223, 252, Richardson James D. 102, 166, 267 253, 275 Richardson Albert D. 267 Ricker Samuel 133 Ridley Jasper 276 Page John W. 50 Rivjerre de ^ ^^ ^ ^"'jr' 11 «n «oberts WiUiam P- ™ Prescott Wilham 43, 80 , „,. , . . ' Robinson Wilham M. (Junior) 276 Palmerston John Henry 118, 127, , T T , r , ,,„ ,„„ ,„„ ,-„ 140, 142, 143, 148, 149, 168 176 R°ebUCk J°hn 145' 149' 168' 177' 178 205 261 ' ' ' ' Rogers Carlton H. 32, 63 Papmeau Louis Joseph 84 ROman AUan B' 74 Parish Peter J. 101, 266, 275 Roland Charles 276 Parionge Marie V 279 Roosevelt Theodore 101 Parrish William E. 18 Rosenau James N. 276 Parrington Vernon 49, 50 53 65-68 Rost Pierre 77-79' 86 " 89' 112' H3' 275 166, 170, 171 Pastusiak Longin 275 Rothschild Jacob 157 Patton James W. 103 268 Rothschildowie rodzina 157 Paul Alfred 157, 181 ' Rotocki Zbigniew 164, 276 Pendlenton George H. 254 Rouher Eugene 126 Perkins Howard C. 275 Rowland Dunbar 103, 269 Perringo Lynn J 276 Russell John 82, 83, 85-87, 94, 95, Persigny Pialin de 146 "■ 106' 112> "5-1". 127. 128" Philips Ulrich E 268 132' 140-145, 149, 150, 165-168, Pickett John T 10 152 233 m. 172' 176' 191' 192' 196' 202' Pierce Franklin 61,' 109' 205. 214. 215' 217^ 270' 279 Pius IX papież 237 Russell Robert R. 25, 60, 276 Pole James R. 15 275 Russell William H. 28, 61 Potter David M. 101, 222, 252, 274 Pratt Edwin J. 16, 272 Samson biblijny władca żydowski Preston William 158 96, 164 Price Marcus W. 17, 160-162, 274 Saligny de Dubois 175 Pryor Roger 369 Sanford Henry 174 286 Tliomas Emory M. 47. 6S. 67, 277 nt Franci. W. 63. 270 Thompson George 223 er James A B. 69 Thompson Jacob 101. 170 Schmidt Louis 227 253 277 inompson »«- *,. »■., o. Schultr H(lro,d s 276 ' Thouvenel Edouard A. 87, 88, 106, Seh,i-ab John Ch "76 123> 124- 128' 131' 138' 139- 166' Sears Louis M 277 170' 174' 234' 247' 248 Seddon James A 241 Tocquevil!e de Alesis 24, 36, 44, 59, Seemens Raphael 11 269 63' 67' 269 Seward William H 11 74, 81, 95, T°dd Richard C. 277 102. 103. 157 165 166 205, 231, Toombs Robert 77. 78, 89, 110, 113, 236. 250. 269 279 130' 152' 179' 231' 232' 237 Sidemon Belle R 277 Tremont Paul 198 Sinclair George T 223 Trescott William H. Ul Skipper Ottis C. 227 Trexler Harrison A. 277 Slidell John 52, 89, 100, 107, 114, Tucker George 43, 66 119, 121-125, 128-131, 136, 137- Tyrner Allan R. 277 140, 145 - 148, 155 - 158, 177, 178, 182. 192-195, 198-200, 204-207, 209. 210. 216, 218, 233, 234, 237, Vallandigham element L. 170 241, 247. 248, 251. 255. 260, 261, Vandii-er Frank E. 78, 79, 104, 183, 279 280 Z77 Sram Page 277 Vid™ri Santiag0 151 "154' 156' 179' Smi.h Robert H 185 jMn ^ _ Spence James 130, 168 Spencer Warren F. 13. 16, 19, 69, 88.^ 106. 166, 171. 178. 214, 271, Woinho„se DaWd w. 168. 273 277 Wainicright Riekard 268 Sprout Harold 277 Wakelyn Jon L. 94. 106. 254, 277 Srampp Kenneth 277 Wa„ace Samh A m 2sg Stanton Edwin M. 101 Washington George 58. 264 Stark Francis R. 277 Watkins James 267 Stephens Alexander H. 11, 21, 24, Welles George 167 269 41, 59, 66, 72, 90, 92, 236, 279 Welseley Franeis V. 269 Stone Charriet Beecher 50 Welton AUan 107 StiU waiiam N. (Junior) 186, 213, whitney Eu 31, 55 277 Wieezerzak Józef 17, 277 Summersel! Charles G. 268 Wiktoria królowa brytyjska 202 Sydnor Charles 46, 67, 277 WUburn Joj.es 13 Wiley Bell J. 104, 182, 269, 277 Taylor John 24, 59 Wilkes Charles 107, 108 Taylor Wtlliam R. 277 Wilkinson Field E. 269 Theron Bernard 156, 180, 181, 245 Wilkinson John 182, 269 287 Wilson Beckley 273 Yancey William L. 50, 77-79, 86, Wilson Theodore 275 89, 112, 113, 119-121, 237 Wilson Thomas F. 219 Yermese Wilfred B. 278 Winks Robin W. 17, 278 Young Clarance R. 195 Wish Harvey 278 Younger Edward 268 Wood Brian 133 Woodman Harold D. 91, 208 Zahniser Martin R. 106, 223, 253, 273 Woodiuard Vann C. 265, 266, 278 Zahorski Andrzej 18 Wright Augustus R. 185