Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Dzieje Słowian połabskich połabscy ZACHODNICH

21-02-2015, 10:48
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 124.70 zł     
Użytkownik www_ksiegarz_pl
numer aukcji: 5018087925
Miejscowość Tychy
Wyświetleń: 3   
Koniec: 21-02-2015 10:00:15

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Dzieje Słowian połabskich połabscy ZACHODNICH


 

 

Pod Pogańskim Sztandarem

Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku

Autor/autorzy:

Oprawa: Twarda
Format: 16.0x23.0cm
Liczba stron: 360
Wydanie: 1
Rok wydania: 2014
Data wprowadzenia: 2[zasłonięte]014-10
ISBN: [zasłonięte]978-83185-58-8

Wojny na lądzie i morzu, pirackie najazdy, łupieżcze wyprawy – tak wyglądał dzień powszedni Słowian połabskich, najżarliwszych pogan Środkowej Europy. Walczyli ze wszystkimi sąsiadami: prącymi na wschód Niemcami, duńskimi i norweskimi wikingami, wojami polskiego księcia Mieszka I.
Pod pogańskim sztandarem omawia dzieje ludów, o których mało kto dziś pamięta, choć przez całe wczesne średniowiecze odgrywały ważną rolę w naszym regionie kontynentu. O Słowianach zwanych połabskimi, gdyż mieszkali od Odry „po Łabę” na zachodzie. Zasiedlili te tereny w stuleciach VI–VII, a w wieku XII kres ich niezależności położyły z jednej strony Niemcy, z drugiej Dania, a z trzeciej Księstwo Zachodniopomorskie. Bronili się zaciekle, skupieni pod znakami pogańskich bogów, którzy mieli ich uchronić przed chrześcijańską nawałą.
Artur Szrejter skupia się na historii politycznej Połabian, ale ukazuje też początki ich miast handlowych, rolę wieców i kapłanów pogańskich, związki z wikingami czy najdalszy zasięg osadnictwa Słowian Zachodnich w Niemczech i Skandynawii.
Opracowanie ma formę jasno skonstruowanego i czytelnego „przewodnika” po dziejach poszczególnych ludów Połabia.

Słowianie połabscy

Autor/autorzy:
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Format: 13.0x20.0cm
Liczba stron: 144
Wydanie: 2
Rok wydania: 2014
Data wprowadzenia: 2[zasłonięte]013-10
ISBN: [zasłonięte]978-8377-986-2

Mało kto dziś pamięta o Słowianach połabskich, mimo iż wiele nazw geograficznych (Drezno, Lipsk, Rostok) do dziś jakże wymownie świadczy o ich istnieniu. Pozostały liczne, choć jakże fragmentaryczne wzmianki o Słowianach, ich władcach, zwycięstwach, porażkach i trwaniu, wreszcie o stopniowym zaniku poczucia słowiańskiej odrębności, w kronikach, rocznikach, dokumentach, nekrologach klasztornych, urbarzach i innych pisanych źródłach średniowiecza. Pozostały ukryte liczne ślady kultury materialnej, społecznej i duchowej (posążki bóstw). Tylko wprawne oko historyka, szukającego i kojarzącego różnorodne świadectwa przeszłości i niedającego się ponieść zbędnym emocjom, może pokusić się o próbę odtworzenia świata słowiańskiego, któremu nie dane było wejść na równych prawach do średniowiecznej Europy.
Słowianie połabscy — najdalej na zachód wysunięty odłam Słowiańszczyzny Zachodniej, wcześniej od innych skazany na konfrontację z potężnymi sąsiadami, najdłużej wytrwał w archaicznych strukturach plemiennych i rodzimych wierzeniach pogańskich, aż do XII wieku zachowując też własne oblicze polityczne. Obiektywnie stanowili zaporę dla ekspansji niemieckiej. Ostatecznie pokonani, przyczynili się do ukształtowania średniowiecznego narodu niemieckiego.

Praca wybitnego polskiego naukowca, historyka – mediewisty Jerzego Strzelczyka, specjalizującego się w początkach państwa polskiego oraz państw barbarzyńskich na ziemiach dawnego Imperium Romanum.
Jerzy Strzelczyk, ur. 1941, profesor w Instytucie Historii UAM. 1[zasłonięte]989-19 prorektor UAM, 1[zasłonięte]991-19 dyrektor Instytutu Historii. 1995 członek – korespondent Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie

Słowianie Zachodni

Jak kształtowały się państwa narodowe?

Autor/autorzy:
Oprawa: Twarda
Format: 21.0x30.0cm
Liczba stron: 272
ISBN: [zasłonięte]978-83-12911-5

- Pierwsze zwycięstwa Polaków
- Zagłada Słowian Połabskich
- Czechy w orbicie wpływów Rzeszy.

Z początkiem drugiego tysiąclecia nowej ery w Europie Środkowej ukształtowały się dwie monarchie: Polska i Czechy. Próby utworzenia państw narodowych przez Wieletów i Obodrytów spaliły się na panewce, a ziemie zamieszkane przez te plemiona znalazły się w granicach Rzeszy. Także Polska i Czechy zmagały się przez kilka stuleci z naporem potężnego sąsiada z Zachodu.

Bogato ilustrowany album-informator znanego popularyzatora dziejów wojskowości średniowiecznej przybliża Czytelnikowi barwne dzieje wczesnych państw słowiańskich.


 


kupujesz wypełnij - formularz płacę

niezależnie od formy płatności

 

 

DANE DO PRZELEWU:
P.P.H.U Najbar Mirosław
ul.Batorego 24
43-100 Tychy
ING BANK ŚLĄSKI
92 1050 [zasłonięte] 1[zasłonięte]3990023 [zasłonięte] 247368


TEL     32 [zasłonięte] 93         32 [zasłonięte] 72