Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

DZIEJE INSTRUKCYI PUBLICZNEJ KEN ZAPISKI DOKUMENTY

16-01-2012, 18:14
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 92 zł     
Użytkownik serdecznie
numer aukcji: 2039709214
Miejscowość Kraków
Licytowało: 2    Wyświetleń: 66   
Koniec: 15-01-2012 19:58:52

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO - , WYDANIE - , NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM)
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE -
KOSZT WYSYŁKI - 8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI (NP. JEŚLI KUPISZ 7 KSIĄŻEK ŁĄCZNY KOSZT ICH WYSYŁKI WCIĄŻ BĘDZIE WYNOSIŁ 8 ZŁ), DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI. ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU.




SPIS TREŚCI LUB/I OPIS - PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.

ARCHIWUM
DO
DZIEJÓW LITERATURY I OŚWIATY
W POLSCE
wydawane pre Kotnisyję do badań tego akresu pre Wydział filologiczny Akademii Umiejętności w Krakowie powołaną.
W KRAKOWIE,
HAKŁADEM AKADEMII UMIEJĘTNOŚCI
W DEUKAENI „CZASU" FE. KLUCZYCKIE&O I SP. pod /ai zadem J Łakocińskiego
1884.





TREŚĆ

1. Katalog rękopisów kapitulnych Katedry Krakowskiej, ułożył X. Ignacy
Polkowski.................... i —168
2. Zapiski i dokumenta do dziejów instrukcyi publicznej w Polsce. II. Wi-
zyta Szkoły Głównej Koronnej przez Feliksa Oraczewskiego r. 1786.
Wydał Dr Władysław Seredyński............ 169





KATALOG
RĘKOPISÓW KAPITULNYCH
KATEDRY KRAKOWSKIEJ.

Opisanie katalogu ksiąg archiwalnych i kodeksów rękopiśmiennych katedry Krakowskiej, od czasu, w którym [pieczę tych skarbów mnie powierzono, naglącym było
a najmilszym obowiązkiem moim. Było to jednak i jest zadanie niemałe, któremu naraz odpowiedzieć iście niepodobna, z tego powodu pracę mą na trzy podzieliłem zawody:
a) kodeksa rękopiśmienne,
b) księgi archiwTalne,
c) dyplomata pargaminowe.
Te trzy działy skarbów archiwalnych piśmiennych, gromadzone od początku istnienia katedry i kapituły przy tejże katedrze, po wielekroć narażane na smutne wypadki ognia, rabunku nieprzyjaciół, pożyczek niefortunnych, i innego gatunku strat niepowetowanych, że cudem prawie przechowały się dotąd, zawdzięczyć to należy stróżom tych skarbów. Resztki to wprawdzie i okruchy tylko, wielkiego wszelako interesu i to pod wielu względami.
Dowolny przez nas zrobiony podział na pozór trzy różnorodne obejmujący przedmioty, bogatą w istocie przedstawia całość. I tak dział dyplomatów pargaminowych ory-
ginalnycb, po większej części z pieczęciami, ułożony obecnie przez nas w chronologicznym porządku w teki pargaminowe, od roku 1166 aż po czasy ostatnie, liczy dyplomatów 1260. W każdem archiwum dział to najważniejszy, zawsze naj-pilniej strzerzony, najbardziej ceniony. Od niego powinnaby właściwie zacząć się robota, i ja rzeczywiście od tego zacząłem i część znaczną skatalogowałem, — ale gdy od czasu do czasu już po zebraniu w jedne całość wszystkich dyplomatów, znajdowałem jeszcze tu i ówdzie liczne luźne par-gaminy, których, chociaż uszkodzonych wielce, pominąć niepodobna było. zinwentaryzowanie ostateczne tego działu zawiesić musiałem dopóty, dopóki wszystkie dyplomata zgromadzone nie będą, a z jakimi przy luźnych papierach archiwalnych dotąd ostatecznie nieprzejrzanych spotykam się często. Te oryginały dyplomatów, które dziś znachodzą się w archiwum, porównywając z najdawniejszym spisem spo-rząd/onym na samym schyłku wieku XV, z następnymi dwoma z XVII stulecia i ostatecznym z roku 1818 a nade-wszystko z licznymi kopiaryuszami tychże, do smutnego dochodzi się rezultatu, że wielu z nich nie dostaje całkiem, lub wr biednym znajduje się stanie. Cokolwiekbądź, gdy czas nadejdzie, przy ostatecznem skatalogowaniu rzeczonych dyplomatów, oprócz treści każdego którą podam, zaznaczę, czy był gdzie drukowany i w jakich księgach jest skopiowany. Wtedy dopiero każdemu właściwy dać będzie można numer a z katalogiem w ręku w potrzebie odnaleść takowy.
W drugim dziale archiwalne k sięgi skatalogowane będą:
1) Księgi czynności kapitulnych zwane Ada actorum i protokóły posiedzeń kapituły istniejące z małemi bardzo przerwami od roku 1440.
2) Księgi przywilejów: Libri pripilegiorum, to jest ko-piaryusze dyplomatów pargaminowych i licznych dokumentów obejmujących uposażenia i przywileje katedry, dyece-zyi, kapituły.
3) Libri Archipi w wielu poddziałach, w których mieszczą się: poczęści zszyte w wolumina, poczęści w tekach:
Oryginalne listy do kapituły od królów, książąt, biskupów, członków kapituły i innych osób znakomitych w narodzie, nierzadko treści nader interesującej, historycznej, nieznanej. Korespondencye z stolicą apostolską. Transakcye majątkowe. Akta graniczne, sporne, zapisy, testamenta, korespondencye kapituły i minuty ważniejszych aktów od kapituły wysyłanych.
4) Księgi majątkowe tak dóbr biskupich jak i kapitulnych z licznymi aktami rewizyi tychże dóbr z różnych lat i różnych epok.
5) księgi statutów kapitulnych i synodalnych,
6) księgi wizyt biskupich,
7) księgi fundacyjne dotyczące uposażenia katedry, za-krystyi, skarbca, licznych prebend, altaryi, kaplic katedry krakowskiej z każdorocznemi dochodami i wydatkami,
8) księgi zbieranego świętopietrza, kontrybucyi, podatków,
9) księgi kapitulnych dochodów i wydatków każdo-rocznych,
10) Miscellanea nieobjęte poprzedniemi kategoryami.
Sam tylko katalog ksiąg tu wymienionych choćby szczegółowy, niczego nie nauczy, wrięc zadaniem mojem będzie o treści księgi każdej pouczyć, a jak to uczynię, zaraz objaśnię ; - w księgach np. oryginalnych listów, do kapituły przeważnie pisanych, mieści się w każdym woluminie mniej więcej po 200 listów; — podać w katalogu prosty tylko tytuł woluminu i liczbę listów oznaczyć, toi za mało, — robię więc sumaryczny spis każdego woluminu, wymieniając od kogo list i do kogo i jaka jest treść onego jaknajkrócej podana. Spisując dalej księgi np. wizyt biskupich, oprócz podania daty wizyty, i imienia wizytującego, wymienię przynajmniej wizytowane kościoły. Z innemi względnie do swej treści księgami to samo starać się będę uczynić; tym sposobem wskazówkę podam tym, którym dla nauki, wiadomość ta potrzebna być może.
W trzecim dziale: Kodeksa rękopiśmienne, które tu podaję czytelnikom, na prostem skatalogowaniu, policzeniu kartek, opisaniu oprawy itd. ograniczyć się nie mogę, więc
oprócz bibliograficznego i palegoraficznego opisu, tych zwłaszcza kodeksów, których tytuł sam przez się nie poucza o treści, takowe w jak najkrótszym zawieram opisie. Skatalogowanie to odmienne jest nieco, tak od wybornego katalogu rękopisów biblioteki Jagiellońskiej opracowanego przez Dra Wisłockiego, jak i od rozpoczętego w czasach najnowszych katalogu rękopisów biblioteki Ossolińskich Dra Kętrzyńskiego, — nie sądzę jednak, że bez pożytku zostanie.
Tę jakby spowiedź z mej archiwalnej pracy uczyniwszy, kilka drobnych wiadomości o bibliotece kapitulnej kreślę tu ku pamięci. -
Na ostatniej kartce kodeksu pargaminowego oznaczonego dziś N. 48 a zatytułowanego Decreta Romanorumponti-ficum, jest krótki spis przedmiotów znachodzących się w skarbcu katedralnym w roku 1101 sporządzony.
W lat 10 potem tenże sam pisarz, na tej samej karcie do inwentarza kościelnego, dodaje spis kodeksów rękopiśmiennych katedry i kapituły krakowskiej, który tak brzmi: Bibliotheca: Moralia Job. Isicius super Leuiticum. Jsi-dorus Ethimologiarum. Sermones ab aduentu Domini usque ad quadragesimam. Omelię. Ordinales IV. Benedictionales III. Epistołę Pauli. Boecius de conbolacione. Stacius The-baidos duplex. Salustius. Tcrencius. Duo Persii. Dialogus Gregorii. Fsalteria IM. Ouidius de Ponto. Dialectica, Ara-tor. Regułę Gramaticę. Leges Longobardorum. Leges Longo-bardici. Quinque Lectionares. Antifonarium. Nocturnales III. Missałia II. Gradualia III. Capitulare. Breviarium Tabulae VIIII ante ałtaria. Quator cortinę. Octo dorsalia.
Z tego szacownego spisu ogłoszonego w Monumentach przez Bieiowskiego I pag. 377, przekonywamy się, że w archiwum kapituły krakowskiej w samym początku wieku XII znajdowały się nietylko księgi liturgiczne, ale i klasyków, starodawne kodeksa. Nie wiele z nich wprawdzie dotrwało czasów naszych, jednakże choć dwie, może trzy jak to zobaczymy, ocalało szczęśliwie.
Drugi podobny spis na okładzinie innego kodeksu zanotowany około roku i3oo tak brzmi: wLeuiticus. Genesis.
Job cum Lamentationibus. Psalterium. Apostolus. Medietas alterius Psalterii. Decem libri moralium. Sententie magistri Hugonis cum Ysidore. Sermenos magistri Petri. Duo volu-mina sermonum magistri Hengrammi. Alii sermones cum reparatione lapse x). Registrum Gregorii cum miraculis Karoli. Gemma ecclesiae. Orosius. Sermones uocati speculum ecclesiae. Summa Gratiani. Epistolae Yuonis. Origines super cantica canticorum. Epistole Pauli ad Senecam. Miracula sancti Tho-me. Cronica Polonorum cum libro de via iherosolim (i)tana et epistoła Alexandri. Excerpta Augustini et diversorum patrum. Augustinus de verbo Domini: qui dixerit fratri suo fatue: cum epistoła Villelmi et epistoła Johannis. Liber Augustini de libero arbitrio. Liber Gerboldi de virtute regum. Psalterium cum urso2). Matheus cum epistoła de purgatorio igne. Alter Ysidorus cum libro Juliani episcopi dictus Pro-gnosticon. Quaestiones Orosii ad Augustinum. Apocalipsis. Scolastica historia.
Ponieważ w spisie tym nie znajdujemy kodeksów spisanych roku 1110, a one niewątpliwie były w archiwum jak skoro dotąd mamy z nich Benedictionale N. kat. 5o, Isiciusa N. katal. 91, i 3 volumina homilii N. 146—149: przypuścić nie trudno, że to nie inwentarz i spis ksiąg, jakie wówczas znajdowały się w archiwum i bibliotece kapituły krakowskiej, ale jakaś oddzielna kollekcya może ofiarowana tejże kapitule przez biskupa, może przez jakiego je") członka, lub przez samą zebrana kapitułę, — albo może to całkiem obca jaka notatka o rękopismach nie będących własnością kapituły jak skoro ani jeden kodeks z tegoż spisu nie pozostał.
Trzeci w porządku lat spis archiwum a w nim i kodeksów rękopiśmiennych z końca wieku XV, a może początku XVI, aczkolwiek dużo obszerniejszy od dwóch poprzednich, zdaje się, że nie był całkowity, jak skoro pominięto w nim takie kodeksa, które znajdowały się w wieku XII i są dotąd w archiwum, jak skoro nie znajdujemy
w nim takich, które niewątpliwie złożono w archiwum, właśnie w epoce pisania tego katalogu, jak o tem na wielu wiejscach wzmianki mamy w Acta Actorum.
Ciekawy ten spis czyta się nie bez boleści prawdziwej na wspomnienie, ilu tu nie dostaje kodeksów, wielu szacownych! uronionych! zabranych! zrabowanych! - Między którymi godne opłakania: Kronika Czeska na pargaminie z malowaniami (Nr spisu 152), Relacye o cudach królowej Jadwigi (N. spisu 217). Dwie części biblii ofiarowanej przez Władysława Jagiełłę, (Nr spisu 77). Akta dotyczące spraw krzyżackich (Nr spisu 5ą, 155), — i wiele, wiele innych szacownych kodeksów.
W spisie rzeczonym między ofiarodawcami książek zna-chodzimy imiona króla Kazimierza W., Tomasza z Strzem-pina biskupa krakowskiego, Jana Długosza, Mikołaja z Szadka, Alberta z Radomia, Jana Stanko, Jakóba Smyeszek, Jana Latoszyńskiego, Jana Zaborowskiego, Pawła de Głowinia, kanoników krakowskich i wielu wielu innych. Na liczbę spis ten obejmuje 244 kodeksów rękopiśmiennych i ksiąg drukowanych. Niestety tak jednych jak i drugich nie naliczylibyśmy i dziesiątej nawet części, niechże więc spis sam jako smutny pozostanie upominek niczem niewynagrodzonych strat.






ZAPISKI I DOKUMENTA
DO DZIEJÓW INSTRUKCYI PUBLICZNEJ
W POLSCE
wydał
Dr. Władysław Seredyński.

Jednem z trudniejszych zadań, jakie w rozległych widokach oświecenia publicznego w Polsce podjąć wypadło Komi-syi Edukacyjnej zeszłego stulecia, była niewątpliwie niezbędna reforma Szkoły Głównej Krakowskiej. Akademija ta starożytnością swoją niezmiernie poważna, uposażona całym szeregiem praw i przywilejów, których dotrzymanie wszyscy z porządku Królowie zaprzysięgali, mogła z łatwością usunąć się z pod wpływu i rządu tej aczkolwiek wysokiej przecież nowo ustanowionej magistratury, a jednak przez wiele dziesiątek lat zaniedbana wymagała nieodzownie w miarę niezaprzeczonego postępu nauk na Zachodzie stanowczej reorganizacyi. Z obniżonego poziomu należało ją bez naruszenia przywilejów i praw dźwignąć do wysokości, z którejby mogła stać się zarówno ożywczem źródłem światła wogóle, jak i dostarczać mężów różnorodnej a gruntownej nauki tak niezbędnych dla organizującej się właśnie już na nowożytniejszych zasadach Rptej. Wiadomo, że trudnego zadania tego podjął się i dokonał z genijalnym taktem,
ostrożności4 a jednak stanowczo ks. Hugo Kołłątaj, i to dzięki niepospolitym zdolnościom i niezmiernej pracowitości w przeciągu lat dwu swego wizytatorstwa, tak, że w dniu jjm paźjziernika 1780 r. wielką uroczystością otwarcie nauk z gruntu przeobrażonej Akademii Jagiellońskiej zainaugurował. Aktem tym zamknął on czynności swoje jako wizytator wysłany w imieniu Komisyi Edukacyjnej, powierzając równocześnie urząd Rektora a zarazem dalsze wykonywanie reformy ks. Antoniemu Żołędziowskiemu, kanonikowi krakowskiemu, gorliwemu o dobro tejże Akademii i nauk pro-lesorowi.
Jakiemu mater alma pod przemożnym wpływem Kołłą-taja uległa przeobrażeniu, przedstawił nam zwięźle i gruntownie Karol Mecherzyński w pracy na archiwalnych źródłach opartej a wydanej w r. 1864 P- t- w^ reformie Akademii Krakowskiej r. 1780 r.w; a jakkolwiek zdawałoby się, że dzięki skutecznej pracy Kolłątaja prawidłowy postęp nauk i rozwój tej instytucyi był zapewniony, to jednak już w dwa lata, bo w Maju 1782 r. uważała Komisyja Edukacyjna za właściwe ponownie zamianować go wizytatorem i wysłać do Krakowa, by sam dokonał reszty tak świetnie rozpoczętego dzieła. Z końcem 1782 r. Zgromadzenie Akademickie przeświadczone o najgorliwszej i najskuteczniejszej pracy Kołłątaja nad dobrem Uniwersytetu obiera go, jako pierwszego emeryta, rektorem na trzy następne lata, które należą niewątpliwie do najpiękniejszych kart zarówno w życiu tego uczonego męża na polu edukacyjnem, jakoteż samejże Szkoły Głównej Koronnej w zeszłem stoleciu.
Atoli mimo położonych i uznawanych zasług w trzecim roku swego rektorstwa naraził się był Kołłątaj samowol-nością niektórych zarządzeń Zgromadzeniu Akademickiemu, a gdy się do tego przymięszały drobne ludzkie niechęci, zazdrostki a nawet niegodne podejrzenia i potwarze, Komisyja Edukacyjna uczuła się spowodowaną do wysłania w r. 1786 nowego wizytatora Akademii w osobie Fehxa Oraczewskiego; który po uchyleniu się słusznie urażonego Kołłątaja został następnie mianowany Rektorem.
Felix Oraczewski, urodzony w Przybysławicach w Lubelskiem, kształcony był za granicą, a przedewszystkiem w Paryżu, zkąd powróciwszy do kraju wstąpił do wojska i dosłużył się nawet stopnia pułkownika. W latach "1773 i 1774 posłował z Krakowskiego na sejmach w Warszawie, gdzie zabierając głos w sprawach bieżących, okazał się mówcą raczej stylowo ogładzonym niż przekonywającym. Prócz mów sejmowych i relacyi z poselstwa odprawionego, drukował ulotne poezyje i prozaiczne utwory w ^Zabawach przyjemnych i pożytecznych^ Albertrandego a z dzieł dramatycznych, prócz drukowanej komedyi Zabawy cyli życie be^celu. Warszawa, 1780, najwięcej znaną i grywaną w Warszawie była tragedyja p. t. Zwycięstwo nad Orsęą. Wogóle biorąc, byłto człowiek światowy, bardzo wykształcony i zacny, lecz niestety nieobeznany z rodzajem naukowej pracy i zatrudnień przywiązanych do stanowiska, na jakie go powołano, wreszcie próżny a pełen fałszywych pojęć o wychowaniu publicznem, okazał się niezdolnym, by nadawać właściwy kierunek naukom w Szkole Głównej, bo się na nich nie znał (Baliński Pamiętn. o Śniadeckim T. I. p. 182). Sądząc tak z mów jego jak i prac drukiem ogłoszonych a następnie ze skutków jego czynności jako wizytatora i Rektora w Krakowie, gdzie samowolnością postępowania jednych profesorów zniechęcił, drugich przywiódł do opuszczenia katedr, wszystkich zaś w zgromadzeniu powaśnił i wielkie sprawił zamieszanie, trudno nie zgodzić się na zdanie Śniadeckiego, że wkrótce już po rozpoczęciu wizyty w żałowano Kołłątaja, bo łatwo było po nim osadzić plac, ale nie zdolności i biegłość w urzędzie". Odwołany też został do Warszawy w roku 1789, gdzie pisywał artykuły i broszury polityczne bez większego znaczenia i wpływu a około i8o5 r. życia dokonał. Wydając na użytek publiczny księgę protokółów Wizyty Szkoły Głównej Koronnej odbytej przez Oraczewskiego, wypadało mi poprzedzić ją kilkoma słowy wstępu, w któryby jak w lekko zakreślone ramy wchodził ten na rzecz dziejów oświaty wogóle a Akademii Jagiellońskiej w szczególności nowo zdobyty a wielce zajmujący materyjał. Spisywany porządkiem
posiedzeń (trzydziesta od 19 Maja 1786 po 26 Kwietnia 1787 a nadto dwu z r. 1788) pod okiem Jana Śniadeckiego, sekretarza Akademii, przez Józefa Januszewicza, wice-profesora Uniwersytetu a sekretarza wizyty, protokół ten przedstawia się jako szczegółowy a wszechstronny obraz stanu Szkoły Głównej w pełnym toku rozwoju, jaki umiał jej nadać swoim rozległym umysłem Kołłątaj. Obok rachunku archiwalnego z praw i przywilejów, ubezpieczeń beneficyjów i różnego rodzaju fundacyj i burs, obok sprawozdań ze stanu biblijo-teki, gabinetów, wydziałów lub katedr poszczególnych i szpi-talów, obok obrazu wewnętrznego rządu tej wysokiej szkoły i stosunku jej do młodzieży, spotykamy tu co krok projekty dalszych ulepszeń, żądania i wnioski dalszych reform zgodnych z potrzebami rzetelnego postępu nauki i społecznych wymagań. Co chwilę przekonywamy się, że rozbudzony duch nauki Zachodu powiał ożywczem tchnieniem na Kazimie-rzowsko-Jagiellońską szkołę, która mimo wiekowej pleśni znów młodym jaśnieć poczęła blaskiem, by rozwijać w młod-szem pokoleniu szlachetne zarody intelligencyi i energii w widokach publicznego dobra. Świetna ta chwila Akademii Krakowskiej, której właśnie niniejsza Wizyta jest obrazem, była najbliższym skutkiem siedmioletniej bez mała pracy, wysileń naukowej dzielności i najżyczliwszej pieczołowitości Kołłątaja okoła dobra tej instytucyi: a od jej przecież stanu i działania zależał wszystek stan oświecenia w Koronie. Niestety chwila ta była krótką.
Rękopism, z którego niniejszy materyjał ogłaszamy, oprawny w skórę, in folio, z czerwonym brzegiem, o 262 stronach równym charakterem zapisanych protokółami i referatami wizyty, w reszcie kart nie zapisany, był widocznie kiedyś integralną częścią, aktem Uniwersyteckiego Archiwum, lecz wśród rozterek kraju a z nim i Szkoły Głównej stał się prywatną własnością. Dopatrzył się go zapewne gdzie na strychu zasłużony zbieracz historycznych pamiątek Ambroży Grabowski, którego własnoręczny napis dalsze dzieje lej księgi opowiada: "Księgę tę, będącą moją własnością "odstępuję Wmu Muczkowskiemu w zamian za inne książki
wktóre sobie z jego prywatnej biblijoteki obrałem. Kraków dnia 23 Oktobra 1844. Ambroży Grabowski." W ten sposób ciekawy ten materyjał dostał się w najwłaściwsze ręce, bo do zbiorów człowieka, który kilka dziesiątek lat strawił na sumiennem badaniu dziejów Szkoły Jagiellońskiej. On to zapewne przylepił na odwrocie wierzchniej oprawy odbicie drzeworytu Zugmunta I a na spodniej Zygmunta Augusta, wizerunków użytych w Decyjuszu. Obok kilkunastu tek obejmujących wypisy i notatki do dziejów Uniwersytetu nagromadzone przez nieodżałowanego Józefa Muczkowskiego ongi biblijotekarza w Krakowie przeszła między innemi i ta księga w spadku na jego syna Stefana Muczkowskiego, obecnie wice-prezydenta miasta, którego życzliwej uczynności zawdzięcza Akademija możność niniejszej publikacyi, wskutek czego też uważa sobie za obowiązek wyrazić przy tej sposobności serdeczne właścicielowi rękopismu podziękowanie.

W Krakowie dnia 6 Października i883.





INDEX
PERSONARUM, LOCORUM ET RERUM MEMORABILIUM.

de Abano Petrus 11. Acta actorum 216. Acursius Joannes 11. s. Adalbertus 110. iii. Aeneas Silvius Picolomini 157. de Aingre Jan 1 Są.. Albertus Jastrambec 3o. 114. Albericus diaconus 69. Alexander de Imola 11. Alexander de Aleś 21. Alphonsus Hispanus 91. Altaria: s. Andraei 146.
— s. Crucis i3o.
— s. Stanislai i3o.
— b. M. Virginis 145.
— s. Margaritthae 146. f. Amandus 85.
f. Ambrosius 59.
de Anania Joannes 10. 81.
Anastasia Petri Slavcoviensis 167.
Anastasius Imperator 68.
Andreas Joannes 8. 110.
Andreas de Sancta Cruce 83.
Aniciusz 66.
Antiphonarium 4. 48. 49. 5o. 52.
Antonius 18.
Antoni, Arcyb. Elorenc. 104.
Aragoniae Rex Ferdinandus 153.
Archidiaconus 8.
Archłvi libri 2.
Archivum Watykańskie 168.
Aristoteles 20.
Arndt Wilhelm 143.
Arnolphus 9.
de Asavedo Manfr. Margaritha 82.
de Aula Regia Mathaeus i53.
Aurora Johannes 79.
Azo 79.
Balbi Ireneus 164. Baldi de Perugia 91. Baldus 10. 11. Ballerini Hieronim 63. Ballerini Piotr 63. Barthco Johannus 10. Bartholdus de Saxoferrato 11. Bartholomeus 90. Bartholomeus de Saliceto 11. Bartholth Carolus 95. Bartholus j 1. #de Baysio Gwido 8.
z Będzieszyna Dersław 146. Behm Baltazar 4. Beli Joannes 44. Benedictionale 39. 4. Benedictus Eps 67. Benedictus Parthus 164. Berengarius 79. 117. de Bergamo 22. Bergomensis Petrus 89. Bernardus, Praep. Papiensis 7. 8. Bernardus de Monte Mirso Cam-
pestellene 9. Bernardus de Monte mirato in
1 Compostella 9.; Mr Bernardus 119. 120. 121. Bertrandus i3. Bertrandus Cardinalis 112. Bessario 17.
Bessario Nicolaus, Cardin. 154. Biblia Sacra 12. i3. 16. 52. 53.
54. 58. 59.
Biblioth S. Spiritus 93. Bielowski4. 62. 143. 145. 146. 1 56. de Bitterwelt Henricus 85. de Błonie Nicolaus 91. 92. Boccius 4. 16. 20. 23. 121. de Bochnya Johannes Franciscus
112.
de Bodzanow Stanislaus 159. Bollandistae 133. 134. z Bolonii Azzo 79. Bonifacy 67. 76. 95. 68 Borek Stanislaus 159. Brems 75.
Breviarium 4. 40. 41. 42. Briccensis Bartholomaeus 20. Brinianus Bartholomaeus 81. Brodziszevvski; bisk. 62. s. Bruno, Epp. Segnensis i5. 116. Bruns 73. s. Brygida 114. de Budziszyn Nicolaus j58. Burgensis Petrus 153.
b. Burhardus 88. Buriensis Petrus i5.
Calderinus Johannes 9. 10. ir. de Coccis Stephanus 82.
Concilia - Synody.
Agatense 72. 76. Anhiritanum 69. Antiochaenum 70. Arelatense I, 72. Arelatense II, 72. Arelatense III, 712. Aurelianense 72. y3. Aurelianense 72. Aurisicanum 72. Basilsense 16. 20. 82. 83 90.
92. 1 10. Braccarense 74. Braharense 74. Caesaroaugustanum 73. Carthaginense 71. 76. Carthaginense II, 71. Carthaginense III, 71. Carthaginense IV, 71. Carthaginense V, j. Carthaginense VI. Carthaginense VII. Chalcedonense 70. Constantiense i53. Constantinopoiirana Synod. 70. Constantinopohtanum 70. Constantinopolitanum 71. Cracoviensis Synodus 90. Eliberitanum 72. 73. Ephesinum 70. Ferrariensis Synodus 83. Gangrenense 70. Gerundense 72. Heleroense 73. Laodicense. Manutense 76.
Millevitanum 72.
Neocaesariense 69.
Nicenum 69. 71 79.
Pragensis dioecesis Statuta 94.
Sardicense 70. 72.
Spannense 74.
Terracononse 72.
Toletanum I, j3.
Toletanum III, 73.
Toletanum IV, 73.
Toletanum VII, 73.
Toletanum VIII, 63.
Toletanum IX, 74.
Toletanum X, 74.
Toletanum XI, 74.
Toletanum XII, 74.
Turonense 79.
Urbanense 4.
Vasense 72. Cancionale 5o. Carolus dominus marchionis mo-
raviae 95.
Carolus, Rex Hispan. 159. Carthusiensis Ludolphus 18. de Cassia Simo 18 22. 92. Castanensis Ludovicus g5. de Castro Paulus 11. Catho 23.
Catholicon 16. 161. de Cauda Piotr Hervaens 89. Ceremoniały 32. 33. 34. 3 5. 36 Chądzyński Antonius 95. Chebdoviensis Abbas i32. de Chełm Julianus i55. Christophorus, Notarius 12. Cicero Marcus Tulius 23. Cinus de Pistario 1 1. Ciołek Stanisław 91. Claudianus 147. Clementina 8. 78. Codex Justinianus 78. Collectarium 5o. Collendorffde Krselez Petrus 109.
de Compostella, Magister 79. Concordancia Bibliae 12. 57. Conventus S. Spiritus in Craco-
via 112. 1 57. Conventus s. Stanislai ad Rupel-
lam 1 31.
Coronatio Regis 36. de Corsinis de fflorencia Tho-
mas 93.
Cracovienses Episcopi.
Albertus 3o.
Aron 96. 97.
Bodzanta 145.
Choiński Jan i35.
Dunajewski Albin 134.
Florianus 145.
Fridericus, Cardinalis 134.
Gamrat Petrus i35.
Gembicki Petrus 134.
Groth Johannes i32. 145. 146.
Ivo 5. 13 1.
Konarski Joannes 54. 134. 160.
Lipski Andreas 124.
Lutko Joannes de Brzezie 124.
Maciejowski Bernardus 91.
Nankerus 146.
Oleśnicki Sbigneus 33. 34. 48.
53. 124. i3o, 138. Prandotha 146. de Radolino Petrus 146. Rozdrażewski Joannes 8i." Rzeszowski Joannes 134. 146. Skórkowski 134. S. Stanislaus 40. io3. 104. 110.
iii. 13 3. 139. 146. 166.
168. Strzempiński Thomas 15. 34. 3 5.
58. 120. i38. Tomicki Petrus 33. 36. 37. 38.
134. 157.
Tylicki Petrus 129. i3r. Vincentius i5 5.
Cracovienses Canonici.
Ada de Bantkow 48. Adamus Canonicus 146. Adamus de Dombrówka 12 5.
126.
Albertus de Radom 9. Albertus de Żychlin 125. 126. Andreas Rosa de Boryschewi-
cze 125.
Andreas Kokardziński 61. Andreas Myschca 3i. Andreas Próchnicki i3o. Arnolphus 18. Arnolphus de Myrzemyecz 80.
87. 89. 90. 118. de Bantkow Ada 48. de Baruchow Johannes 125. 126. Basarabski Martinus 3i. Bernardinus de Grocholice 126. Blandow Mathias 125. Blaschco 31. Blasius Rosiński 134. de Boryschewicze Andreas Rosa
125.
Brest Jan 145. Brudzyński Stanislaus 122. de Chrzelów (Orzelów) Nieme-
rza 31.
Clemens de Zathor 42. Czayka Stanislaus de Jawor 126. de Czecheł Sandivogius 133. de Czostoczyce Petrus 124. Derslaus de Karnicze 125. 126. Derslaus de Krzyżanowice 125. Długosch Johannes Senior 6. 12.
io3. 122—139. 146. 147.
167. 168.
Długosch Johannes Junior 12 5. de Dombrówka Adam. 125. 126. de Dombrówka Johannes 125. Domikowski Jacobus 125. 126. de Dziekanowicze Johannes 124.
Drzemlik Johannes 3i. de Elgoth Johannes 124. Gaweł, kanonik 146. de Głowina Petrus 6. 7. 12 5. Gładyszewicz Matheus 122. de Górka Uriel 125. 126. Gosławrski Johannes 8. 28. 52. Goworkonis Nicolaus 133. 145. Gregorius de Ludbrancz 126. de Grocholice Bernardinus 126. Jacobus Domikowski 125. 126. Jacobus de Schadek 125. 126. Jacobus Snyeszek 6. 1 5. 43. 45. 109. iii —114. 116. 119. Jacobus de Zaborów 124. Jaschko de Lubania 3i. Johannes de Baruchow 125. 126.
— Brest 145.
— Długosch (senior) 6. 12.
io3. 122—139. 146. 147. 167. 168.
— Długosch (junior) 125.
— Dombrówka 12 5.
— Drzemlik 3i.
— de Dziekanowice 124.
— de Elgoth 123.
— Gosławski 8. 28. 52.
— Decanus 3i. 138.
— Bartholomaei de Gy-
wanowice 126.
— Latoszyński 6. 18. 41.
44. 118. 158.
— de Pnyów 125.
— de Radochnicza 124.
— de Radoschewycze 12 5.
— Raphael de Tharnow
125.
— Scipio 85.
— Stanko 6. 8. 10. 11. 16.
125. I2Ó.
— Tarnów 81. 334.
— Wątróbka de Strzelcze
125.
Iohannes Woyschyla 125. 126.
— Zaborowski 6. i3. de Iwanowice Johannes 126. de Karniowice Derslaus 12 5. 126. de Kobylany Petrus 3i. Kokardziński Andreas 61.
de Komornik Nicolaus 146. Koschlowsky 58. de Krzyżanowice Derslaus 125. de Kurozwanky Stanislaus 125. Latoschyński Johannes 6. 18.
4 r. 44. 118. 1 58. Łctowski Ludovicus 61. 84. 1 34.
143. 146. 160. Martinus Bessarabski 3i. Martinus de Vladislavia 82. Mathias de Blandow 12 5. Mathias de Miechów i32. 137. Mischka Andreas 3i. Mischca 8.
de Moskorzow Nicolaus 3i. de Myrzenyecz Arnolphus 80.
87. 89. 90. 118. Nasiechowski Sbigneus [46. Nawój 146. Nicolaus 8. Nicolaus Goworkonis i32. 145.
— de Komornik 146.
— de Mnichów 126.
— de Moskorzow 3i.
— Pienaschkonis 3i.
— de Pokrzywnica 159.
160.
— Spicimir 124.
— de Xiąż 126.
de Nowa góra Petrus 87. Nyepsowicz Stanislaus 124. de Oleschnicza Sbigneus 125.
126. Paulus de Głowina 6. 7. 12 5.
— de Zathor 83. Petrus Canonicus 84. Petrus Custos 7.
Archiwum dla hist lit i t d T III
Petrus de Crostoczyce 124.
— de Kobylany 3i.
— Magister 5.
— de Rogi 124.
— Spinek de Bandkow 125. Pieniaschkonis Nicolaus 3i.
de Pnycz Johannes 125.
de Pokrzywnica Nicol. 159. 160.
Przedpełk 177.
Racław 145.
de Radochnicza Johannes 124.
de Radom Albertus 9.
Radomski Clemens 3i.
de Radoschewycze Johannes 125.
de Rogi Petrus 124.
Rosiński Blasius 134.
Rożnów ski Thomas 160.
Sandivogius de Czecheł 133.
Sandivogius Custos 124.
Sbigneus Nasiechowski 146.
Sbigneus de Oleschnicza i25.
126.
Schadek i3.
de Schadek Jacobus 125. 126. Scipio Johannes 85. de Seyno Sigismundus 125. de Sieradzice Stanislaus 125. de Skawina Raphael 124. Smętek Stanislaus 110. Smyeszek Jacobus 6. i5. 43.
85. 199. 111 — 114. 116. 119. Spicimir Nicolaus 124. Stanislaus Brudzyński 112.
— Czayka 126.
— de Kobylany 125.
— de Kurozwanky 125. de Nyepowie 124.
— Praepositus 124.
— Smętek 110.
— de Szyeradzycze 125.
— Woieński i52. Stanko Johannes 6. 8. 10. 11.
16. 125. 126.
26
z Strzempina Tomasz 6. 7. 12. Tarnów Johannes 81. 134. de Thanczyn Sandivogius 125.
126. de Tharnow Johannes Raphael
125.
Wątróbka Johannes de Strzelce
125.
de Vladislavia Martinus 82.
Wojeński Stanislaus 152.
Woyschyla Johannes 12 5. 126.
de Xiąż Nicolaus 126.
de Zaborów Jacobus 124.
Zaborowski Johannes 6. i3.
de Zathor Clemens 42.
de Zathor Paulus 83.
de Żychlłn Albertus 125. 126. de Cremona Nicolaus 83. Cronica Bohemica 16. Cronica Fratris Martini 156. Cronica Polonorum 5. Cronica s Venceslai 8. Cusanus Nicolaus 82. Cyryllus et Methodius ą. io3. Czacki Tadeusz i35. de Czernichów Yoyslaus 167.
Dambek, farbierz 159. 160.
Decreta 7.
Decret. Romanorum Pontificum 4.
Decretalia 7. 8.
Dembno h. 33.
Dembowski Antonius Sebast. Epi-
scopus Plocensis 165. Deusdedit, Card. 63. Dobielowice 134. Drobronci 167. Dr. Dudik 94. Durandus Bernardus 79. Durandus Guillelmus 43. Durink Stanislaus 13 5. de Dzaloschycze Nicolaus 89.
Dziwissius Praeptus Scarbimirien-sis 31.
Eberchardt 140. Ecclesia s. Barbarae 132. Ecclesia Corporis Christi 132. Ecclesia Cracoviensis 7. 8. 9. 109. 110— 114. 1 19. 120. 13 5. Ecclesia s. Petri ? 104. Egidius 20. 13 5. Eleuther 66. s. Emeramus 134. 13 5. Epistolare 39. Eusebius, Epus 117. Evangeliorum Liber 37. 38. Ezyciusz, bisk. Jerozolimski 55.
Fabian 67. 69. Faciotti Guillelmus 1 3o. Faust Jan 43. Ferdinand Cesar i52. Ferdinandus Rex 158. Flavius Josephus 12. Fleisch ad Kalpfleisch 109. de Florencia Matheus 83. s. Florianus 110. Franciscus Josephus Imperat. 166. de Frayenstadt Alexius 112. Frido, Rector Ecclae in Banscho-wa 3o.
Gallicus Martinus 82.
Gallus io3.
Gavant 106.
Gebeardus, Eps. 69.
Genealogia familiae Voinsciorum
I 52.
Gerboldus 5. Geroldo 53. Gerso Joannes 18.
Gofredus 8.
Gofridus de Trano 68.
Gołogórski Mikołaj 160.
de Gonorczow Stanislaus 42.
de Goran Nicolaus 21.
Gorias 138.
de Grabowa Pelka 3i.
Graduały 4. 44. 45. 46. 47.
Gratiana Dekreta 68. 69. 78.
Gratianus 5.
Groblicki Łukasz, Notaryjusz i3i,
Gualbertus patriarcha 69.
Guido de Baysio 8.
Guido comes Spoletinus 69.
Guilhelmus de Militoni i3.
Guillhelmus 14.
Habdank h. 52. 48.
Hain 89. 112. 153. 154. i55.
de Hassia Henricus 86.
Helcel 13 1.
Helie Petrus 153. 154.
Hengramus 5.
Henricus Warmiensis, eps. 88.
Henryk I 140.
Henryk II 140.
Herboreth Villelmus 81.
Hesitius, eps. Salonitanus 6y.
Heyzman 145.
Hierson 18.
Hilarius Amicus 67.
Historia ecclesiastica i3.
Historia scholastica 154.
HÓffler 94.
de Holandia Gilbert 117.
Hołowiński, Arcyb. 107.
Homiliae 96. 98. 99. 100. 101,
102. 113.
Homiliae et sermones 96. Honorius, Imper. 121. Horacius 22. Horae diurnae 42.
Horosii Cronica 16. Hugo 15. 18. 19. Hugo de s. Caro 58. Hugo Gratianopolitanus 69. Hugo Magister 57. 58. Humbertus, Eps. Thornacensis 16. Huquicius 161. Huss Johannes i53. s. Jakób 104.
Jacobus 57.
s. Jan Chrzciciel 104.
s. Jan Ewangelista 104. io5.
Jan de Saxonia albo de Erfordia 86.
Janik, Arcyb. 1 32.
Janocki 92.
Jędrzej żyd z Miechowa 104.
Jeremiasz prorok 57. 99. 102.
de Imola Alexander 11.
Institutorum Liber 10. 10.
Joannes de Anania 10. 81.
Joannes Andreas 8. 10.
Joannes Bertha 10.
Joannes de Janua 164.
Joannes Jordan 45.
Joannes Accursius 1 r.
Job 4. 5.
Jocher 154.
Johannes V 113.
s. Johannes Eleemosinarius 28. 52.
Johannes Episcopus 22. 68.
Johannes de Falkow 3i.
Johannes Nicolai de Cracovia 1 54.
Johannes Pello 3i.
Johannes sacerdos 28.
Johannes in Skarbimiria 3o.
Johannes de Turrecremata 83.
Józef z Arymatei io5.
Isicius 4. 5. 55.
Isidor Mercator 62.
Juliannus Episcopus 5.
Jus Canonicum 61. 83.
Jus ecclesiasticum Universum 82. Jutrca de Cozmin 167. Izydor 72. 73. 76. i
Kalendarze 1—4. 143.
Kallimacb 158. i5g.
Kapistran Jan ś. 138.
Karczewski X. 134.
Karolus V. 64.
Karpiński Szymon, S. J. X. 120.
122.
Kasyn io5. Kazania 114. Kętrzyński Dr. 4. z Kielc Wincenty io3. 168. de Kobylino Dr. 159. Koniuszko Tadeusz i65. Konrad II 140. Konstantyn 66. Kormanicka Anna 129. Korneliusz 67. Korytkowski X. 63. Kronika Czeska 6. de Krzyżanowice Reinerus 167. Krzyżanowski Adryjan 108.
Lamentationes 52.
de Lanczuth Stanisiaus, Altarista
112.
Laodicensis Girardus 69. Lectionaris 4. Lectionarium 38. 39. Lectiones 96. 98. Legendae Sanctorum io3. 104. Leo Thianensis eps. 69. s. Leon 100. Leoncyjusz io5. Lignanus Johannes 16. i52. Lombardi Petri Liber 84. Longobardorum leges 4. Lubiążski Opat 56.
Lubieniecki Waleryjan, bisk. Ba~
koński 129.
Lublinski Marlinus 109. Lucianus 11 5. Ludensis Iacobus i53. Luderus, dux de Brunswick 53. Luitbertus, eps. Mognutinus 69. de Lusanna .Iacobus 86. de Łapanów Nicolaus 3i. Łaski Hieronim 1 58. Łodzią h. 33. 36. de Łomża Mathias 92. Łukowski X. 62—64.
Maciejowski 92. 160. Manducatoris Petrus Magist. Co-
mestor i5. 154. 155. Mansionarii s. Georgii in Arce i3i. Margaritha 10. Martini Papae Capitula 75. Mirtiniana Cronica 16. Martinucci Pius Mgr. 63. Martinus frater Simbilonis 167. Martinus Frater 156. Martinus Plebanus in Góra 119. s. Matheus 99. Mathias Altarista 93. Maximius 22. Maxym 117.
Maxym, biskup Efeski 100. de Medicis Laurentius 1 58. Meditationes praedicationum io5. Merhelyn Johannes 88. Meszczyński X. 64. Miączyński 1 24. Michalski i35.
Miejscowości wspomniane w dziele.
Balga 137. Bartensztejn 137. Bendzin 127. Benszów i32.
Benszowa 133. Bieżanów i3i. Biskupice 131. Bogucice 127. Brandenburg 137. Bratyan 137. Brodnica 137. Brunsberg 137. Brunświk 137. Brzesko i32. 133. Brzezie i32. Brzezinka 128. Brzeźnica 129. Brzeźno 131. Busk 133. Cerkiew 138. Chełmińska ziemia 137. Chełmno 136. 137. Choteł zielony i3o. Częstochowa i32. Człuchów 137. Dambnik 132. Dzierzązna 110. Elbląg 137. Gawłuszowice 128. Gedanum 113. 138. Gniew 137. Gołaczów 11 o. Góra 128.
Góra św. Małgorzaty pod Łęczycą 6. Górzno 129. Grudziądz 137. Holsten 137. Ibramowice i 32. Jędrzejów 131. Jeżów 129. Inflanty 137. Jugowice 129. Kalina i3i. Kłodawa 153. Knipow 137. Koprzywna 137.
Kowalew 137.
Kraków 99. 100. 108. 110. 12 r.
Kraśnik 1 32.
Królewiec 137.
Lignicz civitas 118.
Lissa Góra i3i.
Lubcza 128.
Łaszyn 137.
Messen 137.
Miechów 104. 129. i32.
Miercz 128.
Mironice 128.
Mogiła 131.
Monte Casino 117.
Moskorzów 127.
Nieszawa 1 37.
Orlecz 133.
Orłów 128.
Ortelsburg 137.
Osterode 137.
Ostrowiec pod Opatowem 129.
Pobiodr 128.
Przeczławka 133.
Psary 129.
Pstrągowa 127.
Pychowice 1 32.
Raciborowice 110.
Radłów 1 31.
Ragenta 137.
Ratyzbona 139.
Rogoźno 137.
Ruda Janikowska 129.
Rudnice Ecc. Prag. dioec. 110.
Rudnik 129.
Rybie 127.
Rybitwy 129.
Rytwiany 133.
Rzemiądziecka praebenda 126.
Rzym 117.
Sambińskie biskupstwo 137.
Staniątki i32. 133.
Stary Sącz 135.
Szczecin 137.
Szczepanów io3.
Szczyrzyce i 32.
Szczytno 137.
Szroda 112.
Sztargard 137.
Szyk. Ecc. Par. 129.
Tangoborz 1 32.
Tczew 137.
Toruń 137.
Trzciana 132.
Tuchola 137.
Turyn 117.
Tylmanowa 128.
Tymbark 127.
Tyniec 1 3 3.
Ujść 164.
Warmińskie biskupstwo 137.
Wągrce praebenda 126.
Wenecya 1 17.
Wilczyska 127.
Wola 128.
Wolica 128.
Woynicz 162.
Zawichost i3i.
Zwierzyniec i32.
Zabno i3i. Mignę J. P. 63. de Militone Guilhelmus i3. Miniatury. I. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
II. 12. 13. 14. 15. 16. 18. 19. 22.
42. 43. 44. 45. 46. 47. 48.
49. 50. 52. 53. 54. 57. 60. 62.
63. 64. 65. 85. 140. 147. 206.
208. 209+).
Mollenbeczkye Petrus 19. Monaldo 85. de Morawica Smil 167. Muczkowski 13 5. 136.
Nałęcz 49.
Nanamonus 82.
Neglarz filia de Jaśko 167.
de Newesil Petrus Plebanus.
s. Nicolaus 110. 113.
Nicolaus 114. 1 17.
Nicolaus Hinczo 3i.
Niger Daniel.
Nikodem io5.
Nocturnales 4.
Novatus episcopus 72.
Novum Testamentum 59. 60.
Odelph Johannus 1 58.
Ofiarodawcy ksiąg do Archiwum.
z Bentkowa Adam 49.
Crispus Iacobus 61.
Długosz Jan 6. 122 —139. 1 53.
Fryderyk Jagiellończyk 37.
de Głowinia Paweł 6. 7.
in Góra Mathias 59.
Jan Albrecht 27.
Kazimierz W. 6. 7.
Latoszyński Jan 6.
Oleśnicki Sbigneus Eps. 32. 36.
z Radomia Albert K. K. 6.
de Schadeck Jacobus 57. 58.
Sigismundus I. 2. 09.
Smyeszek Jakób 6. 15. 43. 85. 109. 11 r — 114. 116. 119.
Stanko Jan 6. 8. 10. 11.
z Strzempina Tomasz 6-. 7 12.
z Szadka Mikołaj K. K. 6.
Yladislaus Jagello 53.
Wiśliczia Mathias 60.
Zaborowski Jan K. K. 6. i3. Oleśnicki Jan 138. Opatów Stanislaus Plebanus in
Bozaczyn 144. Opera SS. Patrum 116. Orichovius 13 5. Orosius 5. i3. 121.
Ortyle Magdeburskie 1 59. Ossolińskich biblioteka 160. Ostrogski Xże Janusz 129. Ovidius de Ponto 4.
Palecz Stephanus i55. Palmerius Mathaeus 154. de Palmira Jan 83. Pamphilius Eiuebius i5. iq. 04.
Papieże Rzymscy.
Agaton Papa 97. Alexander 5. 66 69. Alexander II. 64, 69. Anaklet 64. 66. 69. Anastasius 66. 67. 68. Anter 67. Bonifacy 8. 66. Celestyn 67. Damazy 67. 70. 97. Eugeniusz III. 116. 118. 124.
l32.
Eugeniusz IV. 34. 53. 83. Eutichian 66. 67. 70. Euzebiusz 6j. 94. Ewaryst 64. 66. Felix 67. 68. 70. 76. Gajus 67. Gelaziusz 67. Gregorius XII. 83. Grzegorz 66. 133. Grzegorz I. 66. 68. Grzegorz II. 68. Grzegorz III. 68. Grzegorz IV. 68. Hygin 66. Hygmarus 76. Jan 68.
Jan VIII. 64. 68. Jan XXII. 80. Innocenty 67. 146. Innocenty IV. 8. 166.
Juliusz 67. 69. 97. Kalikst 67. ś. Klemens 66. Klemens 64. Klemens IV. 56. Clemens VIII. 36. i32. Leon 22. 67. 76. Leon IV. 93. 68. Leon IX. 69. Liberius 66. 67. Marcellinus 67. Marcellus 66. 67. 70. Marcin 68. j33. Marcin V. 53. Melchiades 67. 70. Mikołaj 70. Mikołaj 70. Mikołaj I. 64. Mikołaj IV. 68. Ormisd 68. Paweł V. 132. ś. Piotr 66. Pius 66. 69. Pius IV. 82. Pius V. 82. Pontian 66. 67. Silweriusz 68. Simpliciusz 67. Sixtus V. 82. Soter 66. Stefan 67. 69. Stefan VI. 68. Stephanus V. 67. Sylwester 66. Symach 68. Syryciusz 67. Syxtus 66. 67. 76. Telesfor 66. 69. Urban 67.
Urban II. 64. 66. 69. Zacharyasz 68. Zefiryn 67. 69. Zozymus 6j.
Paprocki Łukasz 136. Parisiensis Dyonizyus 83. Passionale 5i. 5i. Passionale de Sanctis to3. Paterius 55. 56. bj. Paternus Eps. 67.
S. S. Pałres.
Ambrosius 22. y5.
Anzelmus Eps. Canthuariensis
118. 120.
Augustinus Yponensis 5. 14. 1 5. 16. 17. 19. 20. 22. 55. 62. 75. 76. 88. 98—102. 112. 117— 122. Basilius 76. Beda 22. 62. 77. 92. 94. 99.
100—102. 117. s. Bernardus 14. 16. 89. 117.
119.
Bonawentura 17. 19. Cyprianus 76. Cyrillus 118.
Cyrylus Jerosolimitanus 94. Dyonisius 67. 69. s. Gregorius 4. 5. i3—18. 20. 20. 22. 55—57. 62. 76. 94. 98—102. 119—120. Hieronimus 55. 60. 62. 75. 76.
99—102. 117—121. Hilarius 66. 67. Jan Chrysostom 5. 86. 118. ś. Jo Damascenus 100—102.
118. 119. 121. Isidorus 4. 5. 55. 62. 77. 89.
90. 118.
Orygenes 5. 55. 100. B. Rychardus 120. Patronowie Polscy 4. 6. Paulus 4. 5. Paulus de Castro 11. Paulus eps. lacentinus 68. Paulus de Liazarys 80.
ś. Paweł 102.
Paweł biskup z Burgos 58.
Pękalski Józef Tadeusz Benedykt 95.
Pelagiusz 68.
Pełka arcyb. 166.
Peregrinus Jacobus 112.
Pertz 143. 145.
Petrarcha Franciscus 16.
Petri Ep. Bnccinenis Repertorium 10.
Petrus 114.
Petrus de Abano 11.
Petrus Helie 153. 154.
Petrus Mandueatoris 1 5. i5 5. 154.
Petrus Epis Tusculanus 1 10.
Peżarski Andreas 95.
Philippus 114.
de Picolominibus Eneasz 82.
Piekosiński Dr. 143.
de Pielgrzymowice Nicolaus 167.
Pietrzykowski X. Jan i3 5.
Piotrowicz X. Ludwik 139.
Pisarze Kodexów i miniaturzyści.
Behm Baltazar 87. Gorczyński Jan 35. Górka Maciej 44. 5o. Górski Mikołaj 44. Górski X. Stanisław 38. 44. Gross Johannes de Lublin 58. Jastrzębski Walenty 44. 47. a Posnania Nicolaus 47. Postawa Piotr z Proszowic 39.
44- 49-
Przeszczak Paulus 42. Ralbanus 53.
z Sambora Jan 44. 48. 5o. de Sszecheysche Nicolaus 48. 49. Stanislaus 45. 46. de Thopolczan Guricus 60. de Wanglczewo Johannes 57. z Wieliczki Stanisław 44.
z Wieliczki Tomek 44. 45. 46.
Złotkowski X. Jan 25. 28. 34. 35. de Pistorio Cinus 11. de Platea Franciscus 10. Płaza Mikołaj 81. de Podo Albertus 92. Podworecius Joannes 91. Polkowski X. Ignacy 62. 106. 134. Poniatowski Xze Józef i65. Pontan Ludwik 83. Pontyfikały 32—36. Poznań filius Sukk 167. de Praga Hcnricus 107. 108. ib3. de Praga Mauricius 153. de Prebiss v. Prebuss Nicolaus
120. 121.
Predwoj Bohemus 168. Pribislaus 167. Priscianus 153. 154. Privilegiorum Libri 2. Processionale 5o. Prus h. 34. Prus 3. h. 48.
Przezdziecki Alexander 122. 123. Przegląd Archeologiczny 98. Psalterium 4. 5. i3. 42. 43. 61. Pseudo Izydor 64. 68. Ptaszyński X. Notaryusz 128. 129. i3o.
Q.uadragesimale 112. Quentellus Piotr 68.
Radslaus 167.
de Ragusio Jan 83.
Ramnoldt 140.
Reges et principes Poloniae.
Alexander Jagiellończyk 35. 36.
37-Boleslaus Rex 133.
Boleslaus de Cracovia 88. Boleslaus Dux 12. 53. 131. Boleslaus Pudicus i32. 167. s. Cunegunda 21. i35. Elisabetha Regina 37. 132. Hedviga 41. 48. 104. iii. Hedviga Reg. Poloniae 21. 85. Jan Olbracht 4. 35. 45. Kazimierz Jagiellończyk 33. 35.
37. 46. 152.
Kazimirus rex Poloniae 34. Mesco dux 133.
Michał Korybut 166. Sigismundus rex Poloniae 47. Stefan Batory 129. 152. Vladislaus rex 1 33. Władysław Jagiełło 6. 35. 36.
38. 92. 107. 108. 135. Władysław Łokietek 36. 123.
i45.
Zygmunt III i32. 152. Regulae Gramatjcales 4. Rembieliński 81. Richardus 1 5.
Rituale Sacramentorum 40. Robertus 106. Robertus holgot 59. Roczniki krakowskie 143. Rogathka przezwisko kodexu 102. Rudbertus eps. 69. Rufin 154. Rufus Eps. 67. Rutpert 140.
Rutpert biskup Salzburski 139. Ryszard RÓppel 143.
S. Eppus Magalonensis 116.
Salatno Lewita 58.
de Saliceto Bartholomeus 11.
Salustius 4.
Sandivogius 104.
de Saxoferrato Bartholdus 11.
Segni 116. 117.
Seneca 5. 21.
Sententiarum Hber 12.
Sermones 4. 5.
Sermones Dominicales iii. 112.
Sermones et legendae de Sanctis 109 — 111.
Sermones s. s. Patrum 102. io3.
Sermones de tempore 113.
Sermones de Tempore et de Sanctis io3. 107 - 111.
Severian bisk. 100.
de Sicilia Nicolaus 21.
Simonetus Franciscus 1 57.
de Skarbimiria Stanislaus 3i.
ze Skawiny Rafał 53.
de Skszczycze Jacobus 11 5.
de Slaców Petrus 167.
de Sluszew Jaroslaus 3i.
Słownik do nauk Przyrodzonych 164.
Soccius v. Snccius 15. 16. 109.
Somerfeldt Jan 354.
Stacius 4.
Stephanus Mauritaniae eps. 67.
Stiborius subdapifer Lancicien. 3o.
Stilianus 69.
Strenge Josephus 85.
Stronczyński 160.
Strykowski kan. Łęcz. 134.
Summa Astaxani 9. 10.
Summa Bartholomei 9.
Summa Bonawenturae 9.
Summa Gofredi 8.
Summa Guilchelmi 9. 14.
Summa Hostiensis 9. 10.
Summa Joannis de Deo 9.
Summa Juris 9.
Summa Monaldi 9.
Summa Petri de Saxonia 9.
Suanthca mulier 167.
Suso Henryk 85.
Sworcz Mathias 159. 160.
Symeon Sprawiedliwy io5. Szadek Joannes j55. i 56. Szembek Jerzy 160. Szujski Dr. 86. 143. ś. Szymon Juda Tadeusz 104.
Teodor II. 139.
Teologia 84.
Terentius 4.
de Thambako Johannes 22.
de Tharantasio Petrus 87.
Theopbilus Eps. 67.
s. Thoma de Aquino 5. 14. 17.
18. 19. 20. 21. 22. 83. 86.
87—90. 1 10. 1 14. 120. Tomasz biskup Wrocł. 166, de Turrecremata Jan 83. Tuscus Leo 1 58.
Tytuły skrócone kodexów rękopiśmiennych. Aegidius 217+). Antibolomenon 225. Antiphonaria 47—55. 61. s. Augustinus 177. 179. 184. 187.
188. 189.
Benedictionale 23. s. Bernardus 175. 176. 180. Bernardus Papiensis 89. Bessario 215.
Biblia Sacra 62—65. 75. 76. Breviaria 26—33. s. Bruno 174. Calderinus 94. Glaudianus 210. Clementina 87. Collectarium 57. Commentaria 41. 69. 70. 81. Concilia 101—104. Concordantia 72.
Confessor 134.
Decreta Romanorum Pontifi-
cum 84. Decretalia 96. Dembowski. Liber Memorabi-
lium 226.
Długosii Opera 190—207. Durandus 91. Epistolare 22.
Evangeliorum liber 18. 19. 208. Genealogia Voinsciorum 211. Glossa super Leviticum 66. Gofridus de Trano 85. Gradualia 42—46. Gratianus 88. s. Gregorius 182—183. s. Hieronimus 178. 185. 186. Homiliae 141—145. 165. Horae Diurnae 34. Horologium 110. s. Joannes Damascenus 181. s. Joannes Eleemosinarius 60. Jus Universum 99. 100. Justiniani Codex 86. 92. 97. Kalendarz i Roczniki 209. Kazania 209. Kościuszko i Poniatowski, do-
kumenta pogrzebowe 227. Lectionaria 20. 21. Lectura Mag. deCompostella90. Legendae 148. Lignanus 212. Lucianus 172.
Magistri Vincentii Cronica 218. Margaritta Baldi 127. Martini Cronica 219. Meditationes praedicationum 173. Miscellanea theologico-juridica
124. 125. Monaldina 104. Mszały f—10.
Novum Testamentum 71. 77. 79. 82.
Ordo in coronatione Regis 17. Ordo feria V. Coena Domini
15. 16
Ortyle Magdeburskie 223. Passionale 58. 59. 147. Paterius 68.
Petrus Lombardus 105. 106. Petrus Magister 216. Pontyfikaty 11—14. Postillae 74. 78. Praedicationes 140. Priscianus 214. Processionale 56. Prologi 80.
Protocolla Jacobi Velletri 228. Psalteria 35. 83. Quadragesimale 164. Rationale Durandi 39. 40. Reguła S. Spiritus de Saxia 220. Rituale 24. 25. Scrutinium Scripturarum 73. Sententiarum Libri 107. 108.
III-114. Sermones 146. 149 — 163. 166.
.167 168. 170. 171. 213. SiWius 221. Simon de Cassia. Teologia Dogmatica 128. 129.
139. Teologia Moralis 119. 123. 130.
131. 132. 138. s. Thomas de Aąuino 115—118.
120-122. Thuscus 222. Varii Tractatus Theologici 95.
98. Vocabularius Petri de Uszcie
224. Vocabularius Theologicus 133.
de Ubaldus Petrus 81. 91. de Ulina Johannes 167.
Ulryk Zell 60.
Unym Jakób Selotinus 44.
de Usczie Ambrosius 162.
de Usczie Petrus Svyanskonis 161,
162. de Utino Leonardus 17.
s. Wacław io3.
Wacław Xże Cieszyński 152.
Valensis Johannes 15. i53.
z Welletri Jacob 146.
s. Venceslaus 55. 5j. 99. 100.
Wiktor 67.
Vilchelmi Repertorium 9.
Vilemin Magister 84.
Villelmus 5.
Vincentius 17. 20.
Wincenty z Kielc io3. 108.
z Wiślicy Jakób 83.
Wisłocki Dr. 4.
Wiszniewski 1 59.
Witelian 68.
Vitus Praepositus s. Floriani 167.
Vocabularius Ex quo 161. ś. Wojciech 62. io3. 104. Wojciechowski Tadeusz Dr. 143.
i45.
Wolffram Petrus 112. Wolfgang biskup 40. Vossberg F. 1 36. Wylhelmus Cancełlarius Parisien-
sis 111.
de Zabarella Franciscus 8r. Zabytki języka Czeskiego 61. 95.
108. Zabytki języka Polskiego 37, 88.90.
107. 108. 115. 116. 162. j63. Zacharias archieps. 68. Zadora h. 52. Załuski Biskup 92. Złotkowski Jan 6. s. Zygmunt io3. Zygmuntowska kaplica 4. Żebrawski Teofil 143. Żydzi 134.




Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI