SPIS TREŚCI
Słowo wstępne .>....... 7
Wypowiedź na sesji prof. dr Wojciecha Truszkowskiego re¬prezentującego Prezydium Oddziału PACT w Krakowie ... 9
Referaty i komunikaty
Jan Faadur - Kierunki i metody badań dziejów świętokrsy-
skiego górnictwa i hutnictwa kruszcowego 13
Sylwester Kowalczewski - Kielce jako ośrodek staropol¬
skiego górnictwa i hutnictwa *......•• 29
Zbigniew Jfowalezewski - Podstawowe problemy świętokrsy~
skiego górnictwa kruszcowego w świetle danych, geolo¬
gicznych ...., 59
Stanisław Miczulski - Pocsątki rozwoju górnictwa i hut¬nictwa kruszcowego w rejonie Kielc do końea XVI w... 79
Zygmunt Włodzimierz Pyzik - Materiały archeologiczne do
anajomości górnictwa i hutnictwa kruszcowego na o"b-
szarze woj ewództwa kieleckiego <. 101
Danuta Molenda - Górnictwo Chęcińskie w XVI i XVII w. i
jego związki z górnictwem śląsko-krakowskim 107
Jerzy Fijałkowski - Zarys dziejów eksploatacji krusaców
w rejonie Łagowa , 121
Marian Kęsek - Kielecki Urząd Górniczy 1[zasłonięte]601-17r 127
Marian Kęsek - Działalność cystersów wąchockich w zakre¬
sie metalurgii nieżelaznej w średniowieczu 14?
Stanisław Miczulski - Związki sespołów wielkopiecowych
"bobrzańskiego i samsonowsklego z świętokrzyskim
górnictwem i hutnictwem krusacowym w XVII w 157
Tymoteusz Wróblewski - Metody terenowych badań stanowisk
górnictwa i hutnictwa kruszcowego w Górach święto¬
krzyskich ,...
Jeray Piaskowate! - Technologia wytapiania mosiądzu przy
użyciu kruszców cynkowych 191
władysław Datkowaki - Komunikat o tak zwanej "Kronice
białogonskiej" 195
Głosy w dyskusji na sesji kruszcowej K33T w dniu 16 listopada 1970 r.
Jerzy Fiaskowski 197
Jan Pazdur I98
Stanisław MŁcaulski 199
Olga Łiplńska 201
Zbigniew Kowalczewski 202
Tymoteusz wróblewśkl • • 206
Zbigniew tubinowski 209
SŁOWO WSTEPNE
W tomie niniejszym Kieleckie Towarzystwo Bankowe prezen¬tuje materiały s sesji naukowej poświęconej problemom badań deiejów 1 techniki świętokrzyskiego górnictwa i hutnictwa kruszcowego. Sesja ta, zorganizowana staraniem Sekcji Geolo-giezno-Geograficznej KIN, obradowała w salach Muzeum święto¬krzyskiego w Kielcach w dniu 16 listopada 1970 r. W ten sposób Kieleckie Towarzystwo Naukowe zainaugurowało naukowy program obchodów jubileuszu IX wieków Kielc, który społe¬czeństwo tego miasta obchodziło uroczyście w 1971 r.
Tematyka obrad dotyczyła historycznego już dziś praemys-łu, który na przestrzeni wieków w szczególny sposób przyczy¬nił się do gospodarczego i kulturalnego rozwoju zarówno Zie¬mi Kieleckiej, jak i całej Rzeczypospolitej• Przemysł ten wyrastający z głębokich tradycji regionalnych zdecydował o poważnych przemianach osadniczych i demograficznych, w tym także o rozwoju i przodującej pozycji Kielc wśród miast Sta¬ropolskiego Okręgu Przemysłowego.
0 dużym dmaimteresowaniu problematyką sesji świadczy udział w obradach wielu działaczy społecznych, gospodarczych i pracowników nauki reprezentujących miejscowe środowisko, jak również znaczna liczba uczestników z poważnych instytu¬cji naukowych Warszawy i Krakowa. Prezydium Krakowskiego Oddziału PAN reprezentował na sesji prof • dr inz« Wojciech Trusskowski. Obradom 1 dyskusji przewodniczyli Profesorowie dr inz« Wacław Bózanski i dr Jan Paadur.
Prezentowane na sesji i w niniejszym opracowaniu autory¬zowane referaty i komunikaty zostały przygotowane i wygło¬szone przez pracowników naukowych Instytutu Historii Kultury Materialnej PAK w Warszawie* Zespołu Historii Polskiej Tech* niki Hutniczej i Odlewniczej PM w Krakowie oraz Kieleckiego Towarzystwa Haukowego* Poważnym osiągnięciem sesji jest w pełni udana próba szerszego niż dotychczas i bardziej kom¬pleksowego spojrzenia na złożoną problematykę świętokrzys^-kiego -górnictwa i hutnictwa kruszcowego- Poza oryginalnymi wynikami badań historycznych i archeologicznych zaprezento¬wano szerokie możliwości zastosowania w tych badaniach me¬tod geologiczno-górniczyoh 1 badań geograficznych.
Do materiałów zgromadzonych w wyniku sesji naukowej od¬bytej z okazji jubileuszu IZ wieków Kielc dołączyliśmy jesz¬cze napisaną później pracę mgr H. Kęska pt« Kielecki Urząd Górniczy 1[zasłonięte]601-17. Czynimy tak, ponieważ rozprawa ta jest ściśle powiązana z tematem sesji i rozwija prezentowane na niej tezy badawcze.
Wyrażam przekonanie, ze przedstawione materiały nie tyl¬ko pogłębiają dotychczasowy stan wiedzy o górnictwie i hut¬nictwie metali nieżelaznych, lecz także przyczynią się do praktycznego podjęcia kompleksowych badań regionalnych w za¬kresie tej problematyki* Wyrazm róaniez podziękowanie Prze-ise&Bicząeeau Sekegi Geelogiczno-Geograf iczaej KTS mgr Zbig-niewowi Eowałesewskiesm za trud zorganizowania sesji, a prsede wazystkia za redakcyjne opracowanie 1 przygotowanie do druku niniejszych materiałów.
Prezes Kieleckiego Towarzystwa Naukowego dr inż. Zbigniew Bubinewskl
Dziaje i technika
górnictwa i hutnictwa kraszcowego
Hatariały z sesji aankowsj KfR
ŁUlca. l6.3Q.iyro r.
WYPOWIEDŹ HA SESJI PBOF. DS WOJCIECHA £SUS£EQWSKX£GO KEPBEZENQ!UJACBGQ PEBSZDHJM ODDZIAŁU PM W KEAKDWTB
(Teoretycy nauki nie bardzo /i chyba na szczęście/ mogą się dziś uporać z tak ciągle dzianie żywotnym anachronizmem^ jakim są towarzystwa naukowe. Pozornie brak dla nich miejsca w zracjonalizowanej i konsekwentnej strukturze naukowych po¬czynań. Wypadają z planów i sprawozdań, nie mieszczą się w schematach wszechogarniającej informacji. A mimo to, właśnie dzisiaj, gdy nauka stała się zawodem podporządkowanym skom¬plikowanej siatce sało&eń 1 celów i nieraz trudnych do przy¬jęcia racjij indywiduum badacza znajduje w ramach .towarzy¬stwa naukowego zaciszne miejsce dla najbliższych sercu zain¬teresowań i podniet. X choć mówi się dziś twardo, że towa¬rzystwa naukowe pracują w cieniu Wielkiej Sauki, zazdrości się im w duchu autonomii przychylnych jednostce praw, doce¬niając ich spontaniczny, wrażliwy na bardzo niejednokrotnie istotne potraeby, oryginalny wkład /niektórzy może powiedzą - wkład małej formy/ w kulturę i zainteresowanie społeczeń¬stwa. Wymykając się rygorom naoki o nauce ludzie ci dsiałają pod wpływem nieskazitelnych bodźców wiedzy i potrafią często podjąć zagubione gdzieś przy tasowaniu planów problemy, ogarnąć je w aspektach nadspodziewanie ciekawych, zainicjo¬wać nowe szlaki poszukiwań. Dowodem tego jest dzisiejsza se¬sja.
Muszę przyznać z niejakim wstydem, ze nie lubię uczest¬niczyć w zebraniach. Kiedy indziej wolałbym Boże podzielić los pewnego podprefekta, któremu, jak twierdzi Alfons Daudet, nie udało się dojechać na ważne posiedzenie z przyczyn po-
zornie dość błahych, wyższych jednak ponad moki wszelkiego rodzaju konferencji. Dziś jednak z prawdziwą przyjemnością przybyłem do Kielc, by w Imieniu Prezydium Krakowskiego Od¬działu PAN wyrazić pełne uznanie i gratulacje dla Kieleckie¬go Towarzystwa Naukowego, które w ocenę Tysiąclecia naszego państwa wkomponowuje dzisiaj piękny rozdział historii gór¬nictwa i hutnictwa regionu.
Byłoby mi szczególnie miło, gdyby uczestnicy dzisiejszych obrad na skromnym marginesie meritum sesji odnaleźli smak refleksji na temat walorów 1 możliwości naukowych towarzystw, czego w imieniu Prezydium Krakowskiego Oddziału bardzo ser¬decznie i szczerze Im tyczę.
WIELKOŚĆ 20X14CM,MIĘKKA OKŁADKA,LICZY 212 STRON.
STAN
:OKŁADKA DB,STRONY SĄ POŻÓŁKŁE,POZA TYM STAN W ŚRODKU DB/DB+ .
KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 8 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM
/ KOSZT ZRYCZAŁTOWANY NA TERENIE POLSKI,BEZ WZGLĘDU NA WAGĘ,ROZMIAR I ILOŚĆ KSIĄŻEK - PRZESYŁKA POLECONA PRIORYTETOWA + KOPERTA BĄBELKOWA / .
WYDAWNICTWO GEOLOGICZNE WARSZAWA 1972
NAKŁAD 600 EGZ.!!!.
INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.
PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"
NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!
ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE
ZOBACZ STRONĘ O MNIE