|
Agencja Wydawnicza ,,Promocja'' galeria antykwariat 39-300 Mielec, ul. Sobieskiego 1
Zaprasza do zakupów w allegro - jeśli chcesz dokonać zakupu - zapoznaj się z warunkami moich aukcji, które znajdują się na stronie o mnie - jeśli zalicytujesz, to znaczy, że je akceptujesz!
Podejmując decyzję o zakupie obejrzyj nasze inne aukcje. Przy dodatkowym zakupie będzie niższy koszt wysyłki.
Nasz numer konta po wygraniu aukcji podany jest w autoryzowanym powiadomieniu allegro oraz informacji menadżera sprzedaży allegro. Sprawdź zawsze czy jest to ten sam numer konta, a w razie wątpliwości skontaktuj się ze mną.
Nasze dane kontaktowe: [zasłonięte]@interia.pl tel./fax 17 [zasłonięte]1498 tel. kom.: 602 [zasłonięte]362 lub 0602 [zasłonięte]197
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i zadowolenia z dokonanych zakupów!
|
Przedmiotem naszej aukcji jest:
DZIEJE FOLKLORYSTYKI POLSKIEJ
1[zasłonięte]864-19
red. H. Kapełuś, J. Krzyżanowski
PWN, Warszawa 1982 wydanie I
24 x 11 cm, 666 strony, twarda oprawa, obwoluta i foliowa oprawa, stan db, minimalne przetarcia i przybrudzenia, ok 50 ilustracji
pieczątki po poprzednim właścicielu
Polecam i zapraszam do licytacji
A/16295
W okresie powojennym nastąpił w całej Europie wzrost zainteresowań historią i teorią kultury, a w jej obrębie folklorem, czyli literaturą ludową. W Polsce r>^J Ł ._, pionierskich zasług dla badań tego typu położył Julian Krzyżanowski. Dzieje folklorystyki polskiej, 1864-- 1918 powstały z jego inicjatywy i przy jegu współudziale.
Okres omawiany w książce obejmuje lata kluczowe dla polskich zainteresowań folklorem, właśnie wówczas bowiem zgromadzono po raz pierwszy ogromną dokumentację do literatury ludowej i rzucono podwaliny pod rozwój wiedzy o niej. Dokonało się to za sprawą badaczy tej rangi, co Oskar Kolberg, twórca monumentalnego Ludu, Ryszard Berwiński, pierwszy teoretyk ludowości, Jan Karłowicz, uczony o horyzontach europejskich i redaktor warszawskiej „Wisły", Lucjan Malinowski, wybitny dialektolog, badacz Śląska, i wielu innych.
Dzieje folklorystyki są książką z zakresu historii nauki w Polsce, ale zarazem podejmują problematykę kształtowania kultury polskiej, ponieważ stosunek do folkloru stanowi zarazem wykładnik świadomości narodowej. Generalne założenia tomu, tj. zebranie i weryfikacja informacji oraz próba ich usystematyzowania nadają mu charakter podręcznika uniwersyteckiego. Stosunkowo szeroko zostały w niej potraktowane regiony zachodnie, Śląsk, Warmia i Mazury, a to z uwagi na rolę polityczną, jaką dla zachowania polskości odegrała w nich sprawa folkloru.
Helena Kapeluś
|