Język ciała dzieci autor: Samy Molcho wydawca: KOS rok wydania: 2008 ilość stron: 195 isbn: 978[zasłonięte][zasłonięte]05286 format: 155x220 mm oprawa: miękka cena katalogowa: 26,70 zł nasza cena: 24,90 zł
Samy Molcho przybliża dorosłym świat dzieci, opisując i wyjaśniając dziecięce sygnały i gesty, jeszcze nie zafałszowane i dzięki temu spontaniczne. Autor zajmuje się możliwościami wyrażania uczuć i emocji za pomocą ciała u dzieci. Te środki wyrazu są znacznie bardziej bezpośrednie niż u dorosłych, co nie oznacza, że można je zawsze interpretować jako oczywiste. W sposób niezwykle ciekawy i nie pomijając nawet najdrobniejszych szczegółów, Samy Molcho prowadzi nas przez rozwój dziecka od okresu prenatalnego aż po wiek szkolny, umożliwiając w ten sposób dorosłym zdrowe i jednoznaczne relacje z dziećmi. Obserwacje są zilustrowane ekspresyjnymi fotografiami Naomi Baumgartl.
Samy Molcho, wybitny mim i autor bestsellerów, jest autorytetem w zakresie języka ciała. Z wielkim wyczuciem i wyczerpująco opisuje znaczenie rozmaitych zachowań dzieci wyrażających swoje uczucia, a wszystko zilustrowane jest uroczymi fotografiami Naomi Baumgartl. Dzieci nie dysponują bogatym słownictwem i właśnie dlatego tak ważne jest rozeznanie w ich niewerbalnych środkach wyrazu. Dzięki swojemu unikatowemu podejściu Samy Molcho umożliwia dorosłym poznanie dzieci w łatwy sposób. Książka ta jest niezbędna dla wszystkich rodziców, wychowawców i nauczycieli, którzy chcą lepiej poznać dzieci.
Samy Molcho urodził się w roku 1936 w Tel Awiwie. Studiował aktorstwo, taniec, reżyserię i pantomimę. Dzięki swoim osiągnięciom zasłynął na arenie międzynarodowej jako aktor i reżyser światowej rangi. Jego publikacje Język ciała, Wszystko o języku ciała oraz Język ciała a partnerstwo odniosły sukces wydawniczy i stały się longsellerami. Niezależnie od działalności artystycznej Samy Molcho jest profesorem Uniwersytetu Muzyki i Sztuki Scenicznej, wykładowcą Max-Reinhard-Seminar w Wiedniu. W roku 2004 został odznaczony Srebrnym Orderem za Zasługi dla Republiki Austrii. Spis treści:
Od redakcji Słowo wstępne Etapy rozwoju Przed urodzeniem Etap prenatalny Rytmiczny ruch Bicie serca Komunikacja prenatalna Poród Aktywność i wygoda Po porodzie Palec anioła W wieku niemowlęcym Mózg w rozwoju O zmianie wrażeń Czynnik czasu w procesie nauki Przypadek i porządek Obie półkule mózgu Syndrom sopla lodu" i inne reakcje w spotkaniu ze światem O bliskości i dystansie To musi być cala twarz Procesy ruchowe Kto w kontaktach z dziećmi kompensuje własne poczucie winy Respektować rytm Krakinform spzoo spis O ciekawości mającej życiowe znaczenie Dotknąć znaczy: doświadczyć Odkrywanie oczami Śmiertelna nuda Opanowanie ciała i zdolność koordynacji Jak oczy kierują ciałem Spłoszone spojrzenie Naśladowanie jesl warunkiem procesu uczenia się Dziecięce sygnały i co z nich wynika Przeżywanie sukcesu Uporządkowanie jako układ odniesienia życia Jestem tym, co czuję Ujawnianie emocji - choćby dla zabawy Konkrety chwyta się szybko Fundamenty czułości Czułość a seksualność wczesnodziecięca Informacja zwrotna Huśtawka emocji Czego doświadcza ucho Tak i nie Reguły zabawy dziecka Odwrócenie się to odmowa miłości Emocje przychodzą, emocje odchodzą Wczesnodziecięce ruchy jako wyraz języka ciała w skrócie Głowa i twarz Ręce i stopy O siadaniu, raczkowaniu i chodzeniu, czyli dzieci rosną Oddalenie na odległość wzroku Wczesnokulturowe zaprogramowanie Wsparcie chciane i niechciane Dawanie i branie O rytmie zdolności do uczenia się Zasada wzrostu Poczucie kompetencji Zaburzona chęć odkrywania może mieć wpływ na całe życie Stanowisko i zmiana: zmiana stanowiska Konfrontacje Żadnej agresji? Agresja nie musi być niszcząca Wrodzony strach Zasada przystosowania Dziecięce sygnały budzą instynkt opiekuńczy Walka lub ucieczka Terytorializm Hierarchia i status Status i posiadanie Punkt wyjścia dla kariery Sprawdzian odwagi a strach Zbliżenia ProwokacjeH Identyfikacje Pięć reakcji na nieprzyjazne bodźce Samotnik i grupa Reguły gry rządzą społecznością Obraz idealnej matki Wiek szkolny Bywa też inaczej Litery malowane i pisane Dwa bieguny autorytetu Uwaga na język ciała Solidarność i niepewność Zabawa jako poznawanie rzeczywistości Połowiczne rozwiązania nic nie dają Od swobody do porządku Ja i my „Przywitaj się grzecznie" Nie, nie zjem zupy! Kiedy dzieciom wolno mówić? Presja oczekiwań Za ciężko dla młodych barków Nadmiar wymagań Cena próżności Myślenie cyfrowe kontra kreatywność Sprzeczne sygnały Decyzje albo priorytety Jednoznaczne sygnały Formuła : Odpowiedzi
|