Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

DZIANINA ZA GROSIK Gorzelany ________ SPIS !!

08-03-2012, 1:36
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 3.95 zł     
Użytkownik Profi-Libris
numer aukcji: 2110014563
Miejscowość Katowice
Wyświetleń: 7   
Koniec: 09-03-2012 23:22:39
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

» przesyłka polecona: 6 zł
» priorytet: + 2 zł
Na koszt przesyłki składa się opłata pocztowa, opakowanie ochronne oraz podatek VAT. Koszt przesyłki zostanie uwzględniony w cenie towarów.

Zakupy na kwotę powyżej 120 zł
= przesyłka GRATIS !

BRE bank S.A.
61 1140 [zasłonięte] 2[zasłonięte]0040002 [zasłonięte] 406226

Profi-Libris
Marcin Badocha
Ul. Podhalańska 10/21
40-215 Katowice
W tytule wpłaty proszę podać nazwę użytkownika i numery aukcji

PRZY ZAMÓWIENIU NA KWOTĘ POWYŻEJ 120 zł PRZESYŁKA
GRATIS !!!



DO KAŻDEGO ZAMÓWIENIA ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI
GRATIS !!!


DZIANINA ZA GROSIK

Ewa Gorzelany

» Wydawnictwo: Watra, 1986
» Oprawa: miękka
» Stron: 124
» Stan: bardzo dobry, pieczątki zlikwidowanej biblioteki
DZIANINA ZA GROSIK Gorzelany ________ SPIS !!
SPIS TREŚCI:

Dzianina z włókien chemicznych czyli kreacja za grosik
O włóknach chemicznych wiadomości ogólne
Fascynujący świat barw
O fasonach
Co wybrać ?
Sztuka dziania ma swoją historię
To i owo o dzianinie
ABC robót na drutach
Sploty
Konserwacja dzianiny

Model 1-46

OD AUTORKI:

W powyższym tytule nie ma zbyt dużej przesady. Proponowane modele zostały wykonane z włókien chemicznych — wiskozowych i stilonowych. Wobec stałego niedoboru surowców naturalnych na wciąż rosnące w całym świecie zapotrzebowanie na żywą wełnę produkcja włóczek chemicznych zapełnia na naszym rynku dotkli­wą lukę. A z produkowanych przez nasz rodzimy przemysł che­miczny włóczek można wykonać dzianinę o żywych i trwałych kolorach, ciepłą, lekką, łatwą do prania. Nie bez znaczenia jest również sprawa ceny — włóczki chemiczne są tanie, Ale tanie i stosunkowo łatwo dostępne tworzywo to jeszcze nie wszystko — należy do tego dołożyć trochę twórczej inwencji plus kilkanaście godzin pracy podpartej elementarnymi umiejętnościa­mi z techniki robót na drutach i szydełku. Ręczna dzianina, wy­różniająca się stylem, intymnością formy, fakturą, jest bardziej cenna, niż nawet najwyższej jakości standardowe wyroby przemy­słu odzieżowego. Robota na drutach nie jest zajęciem ani trudnym, ani tak monotonnym, jak to się na ogół wydaje. Spróbujcie po­traktować dzianinę jako specyficzny, rodzaj użytkowej tkaniny artystycznej, a przekonacie się, że dzianie ręczne to nie tylko hobby kobiety praktycznej, ale również znakomita zabawa i do­skonały relaks dla osób z wyobraźnią.
Zarówno fasony, jak i sploty, za pomocą których zrobiono pre­zentowane w książce modele, są bardzo proste. Z tak niewiel­kim stopniem trudności wykonywania dzianiny da sobie radę każda początkująca amatorka własnoręcznego dziergania. Żaden z modeli nie pretenduje do wyżyn dziewiarskiego kun­sztu, wyeliminowano z nich wszelkie trudności w rodzaju oczek narzuconych, zawieszonych, krzyżowanych, skomplikowanych, choć efektownych splotów powstających na zasadzie przerabia­nia piętnastu rzędów, w których co oczko, to trzeba przerobić inaczej, także fasonów obfitujących w cięcia, wycięcia, podkroje i tym podobne absorbujące szczegóły.
Proponując „dzierganie na luzie" jako formę odprężenia po wszy­stkich czynnościach, jakie trzeba pokonywać na co dzień, nie wystąpiono z projektami .modeli, przy których należałoby jednym okiem śledzić tasiemcowy opis wykonania, a drugim — kontro­lować pracę i to czy rozmaite oczka w kolejnych rzędach wy­padły jak należy. Właśnie dlatego przy mechanicznym wykony­waniu dzianiny ograniczono się do najprostszych, elementarnych umiejętności z techniki robót na drutach i szydełku, takich, przy których równocześnie da się oglądać program telewizyjny albo omawiać wydarzenia z najświeższej kroniki towarzyskiej. Ale... Uważam, że zaprojektowane przeze mnie modele powinny być li tylko inspiracją do samodzielnych pomysłów wzorniczych, do indywidualnego zaprojektowania dzianiny zgodnie w własny­mi upodobaniami do harmonii barw i linii. Dzianina bez narzu­conego przez projektantów wzornictwa i kolorystyki, zaprojekto­wana i wykonana samodzielnie, będzie miała zawsze niepowta­rzalny, specyficzny charakter. Jest to być może odrobinę trud­niejsze niż wierne skopiowanie sweterka z fotografii, ale „zaba­wa" w dobieranie kolorów i komponowanie wzorów, a także satysfakcja z posiadania unikatowego, zgodnego z własnym gustem ubioru są warte podjęcia takiej pracy. Życzę udanego rękodzieła.