Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

DZIAŁACZE I PARTYZANCI ZIEMI MIECHOWSKIEJ Miechów

28-02-2012, 15:11
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 29.99 zł     
Użytkownik Askeladden
numer aukcji: 2069463124
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 15   
Koniec: 30-01-2012 19:30:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Dostawa i płatność

    Płatność z góry
    • Przelew bankowy
    • List polecony ekonomiczny                    5,10 zł

    • List polecony priorytetowy                      6,20 zł




                    PONIŻEJ : ZDJĘCIA, SPIS TREŚCI, SPIS ILUSTRACJI (jeśli jest w książce), STAN. WYSYŁKA - POCZTĄ.



      Przewiń do spisu treści


                    Free Image Hosting at www.ImageShack.us

      Free Image Hosting at www.ImageShack.us

      Free Image Hosting at www.ImageShack.us

      Free Image Hosting at www.ImageShack.us

      Free Image Hosting at www.ImageShack.us

                    
      A
      lbum działaczy i partyzantów ziemi miechowskiej (1939—1945) jest pozycją wydawniczą przedstawia­jącą tych wszystkich bojowników ruchu oporu, któ­rzy na swym terenie podjęli, na miarę sił i możliwości, nierówną lecz pełną poświęcenia i bohaterstwa walkę z hitlerowskim najeźdźcą. Album jest w pewnym sensie słownikiem biograficznym działaczy i żołnierzy-partyzan-tów regionu miechowsko-proszowickiego zarówno tych, którzy w walce o wolność zginęli, jak i tych, którzy noc okupacji przeżyli w walce z bronią w ręku. Jest także zbiorowym portretem działaczy społeczno-politycznych omawianego regionu, którzy przed 1939 walczyli o spra­wiedliwsze, demokratyczne życie. Album przedstawia przede wszystkim tych uczestników ruchu oporu, którzy walczyli o niepodległość i postępowy kształt ustrojowy przyszłej Polski. Stąd też nie uwzględniono w nim osób, które prowadziły w podziemiu walkę z lewicą społeczną, działaczy sanacyjnych, endeckich i innych przedstawicieli społecznej prawicy. Podane w albumie biogramy działaczy i dowódców ruchu oporu zakończone są na pierwszych 3 latach po wyzwoleniu oraz informują, jak osoby te włą­czały się do pracy zawodowej i społecznej.
      Na miarę swoich sił, dostępu do źródeł i dokumentów — autor przeprowadzał przez wiele lat badania terenowe i archiwalne kwerendy. Zebrany materiał złożył się na zestaw biografii najbardziej zasłużonych działaczy i żoł­nierzy partyzanckich ziemi miechowskiej. W notach imien­nych — z podaniem biografii — zostało w albumie uję­tych 262 działaczy i żołnierzy (spośród około 1200) zorga­nizowanych w oddziałach zbrojnych ruchu oporu. Nie wszystkie sylwetki zostały opisane wystarczająco na miarę ich wkładu w walkę zbrojną. Niestety, ograniczona obję­tość albumu zmusiła autora do skrótowości opisu. Niektóre osoby zostały jedynie wymienione z imienia i nazwiska lub używanego pseudonimu. Wreszcie była armia mie­szkańców ziemi miechowskiej, (szkolona w szeregach od­działów taktycznych i działająca w cywilnych formacjach ruchu oporuj czynnie wspierająca zbrojną działalność par­tyzancką poprzez udzielanie walczącym żołnierzom po­mocy materialnej a poszukiwanym i rannym schronienia, dostarczanie żywności, podwód, lekarstw i opatrunków, zapewnienie noclegów, punktów kontaktowych, przecho­wywanie zapasów broni, amunicji, tajnych dokumentów itp. Owe czynne zaplecze ruchu oporu liczyło w powiecie miechowskim ponad 11 tysięcy osób, co przy stanie 160 ty­sięcy mieszkańców powiatu w ogóle było wielkością oka­załą. Album siłą rzeczy, mówi o tych ludziach ogólnie. Niemniej trzeba zaznaczyć, że dzięki właśnie tej szerokiej bazie mieszkańców wsi miechowskich, dzięki ich patrio­tyzmowi, odwadze, poświęceniu — opłacanych często ży­ciem czy zesłaniem do obozów koncentracyjnych lub na roboty przymusowe — mógł się skutecznie rozwijać zbroj­ny, zorganizowany partyzancki ruch oporu, można było prowadzić walkę z okupantem.
      Mieszkańcy powiatu miechowskiego patriotyczną posta­wą w dniach najwyższej próby obronnej, wystawili sobie godny trwałej pamięci pomnik. Album niniejszy jest tego pomnika skromną ilustracją i przypomnieniem. Poświę­camy go tym wszystkim, znanym i bezimiennym, bojow­nikom lat 1939—1945, którzy walcząc o swój niewielki skrawek ziemi rodzinnej, walczyli o Polskę.
      Ziemi? miechowska zwana również miechowsko-proszo-wicką w zasadzie nie ma ścisłego uzasadnienia historycz­nego i jest określeniem umownym. W okresie międzywo­jennym zarówno ziemia miechowska jak i proszowicka należały do powiatu miechowskiego, którego centralnym ośrodkiem zarządzenia administracyjnego był Miechów. Ziemie te stanowią część Wyżyny Krakowsko-Częstochow-skiej, są położone w Niecce Nidziańskiej i obejmują Pła­skowyż Proszowicki na lewym brzegu Wisły. Na północ od Miechowa znajduje się najwyższe wzniesienie Widnica (około 500 metrów nad poziomem morza). Obok kilku nie­wielkich rzek, z zachodu w kierunku południowo-wschod-nim płynie Szreniawa od Sulisławic—Trzebienie, przez Słomniki, Proszowice od Majkowic i pod Koszycami wpa­da do Wisły. Drugą co do wielkości rzeką w tym regionie jest Nidzica. Wypływa ona spod wysoczyzny Babiej Góry około 10 km na zachód od Książa Wielkiego. Przepływa przez kilka wsi i dwa miasteczka: Skalbmierz i Kazimie­rze Wielką. Uchodzi do Wisły pod wsią Piotrowice.
      Region jest na ogół falisty, szczególnie okolice Mie­chowa przecinają liczne jary i doliny pokryte glebami lessowymi i czarnoziemami. Jedynie od Igołomii do Heb-dowa, nad lewym brzegiem Wisły, ciągnie się równe pa­smo madów. Ziemia jest tutaj urodzajna i rolnictwo zawsze stanowiło jej bogactwo, a płody rolne od dawna wywożono stąd do okolic przemysłowych, a nawet za gra­nicę. Nie ma tu kopalin, a zalesienie wynosiło zaledwie 8,7 procent ogólnej powierzchni. Większe lasy znajdują się koło Tunelu, Książa Wielkiego oraz Klonowa i Goszczy, gdzie ziemia jest mniej urodzajna.
      Kolejną cechą powiatu miechowskiego przed drugą wojną światową była rzadka sieć kolei i dróg bitych. Wy­nikało to z polityki carskiego zaborcy, który celowo ich nie budował w 100-kilometrowym pasie granicznym, izo­lując tzw. Kongresówkę od Galicji, będącej pod zaborem austriackim. Jedynie w 1885 wybudowano linię kolejową łączącą Warszawę z Dąbrową Górniczą przez Tunel, a w 1934 uruchomiono drugą linię od Krakowa przez Tunel, Słomniki i Miechów do Warszawy. Ponadto oddano do użytku w 1916 kolejkę wąskotorową z Kazimierzy Wiel­kiej przez Miechów do Charsznicy i na południu przez Proszowice do Kocmyrzowa w 1926. W stanie dróg bitych, obok trasy Kraków — Warszawa przez Słomniki, Mie­chów i Książ Wielki, było dalszych 6 odcinków: Mie-

                    Oprawa:  twarda

                    Format: 20,5x19,5 cm

                    Ilość stron: 67 + 24 strony ze zdjęciami str.

                    Nakład: 3000 egz.

                    Stan: -bdb

                    Tytuł, autor i wydawnictwo 
      JÓZEF GUZIK
      DZIAŁACZE I PARTYZANCI ZIEMI MIECHOWSKIEJ
      1[zasłonięte]939-19

      KRAKÓW
      ZWIĄZEK BOJOWNIKÓW O WOLNOŚĆ I DEMOKRACJĘ, KOŁO GMINNE-WAWRZEŃCZYCE 1983


                    Spis treści: 
      SPIS TREŚCI
      str. Wstęp ............ 3
      Biogramy działaczy i partyzantów . . . 14 Oddziały zbrojne ruchu oporu .... 56 Wykaz ważniejszych skrótów . . . .65

                    Ilustracje: posiada

      Przejdź na górę strony





      Strona o mnie

      Moje aukcje (książki o zbliżonej tematyce. Kliknij.)


      Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynikają z konieczności kompresji zdjęć. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. Możliwe też błędy w opisie - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam.