Węgiel, jako stały adsorbent wykorzystywany w procesie oczyszczania wody, działa skuteczniej kiedy jest sprasowany w bloku węglowym.AQUAPHOR stworzył nową generację filtrów węglowych, opierając je na komponentach stosowanych w większości filtrów do wody swojej produkcji i postawił na Aqualen. Zastosowanie w filtrach jonowymiennego włókna Aqualen umożliwiło rozwiązanie wielu problemów związanych z procesem oczyszczania wody, które pojawiały się podczas stosowania w filtrach tradycyjnych wkładów węglowych.
Standardowo, znajdujący się w filtrze blok węglowy stanowi połączenie sproszkowanego aktywowanego węgla i rozdrobnionego polietylenu. W wyniku działania wysokiej temperatury, podczas procesu wypalania, małe granulki węgla (20 do 50 mikronów) ulegają scaleniu.
Zwykły blok węglowy.
Uzyskane właściwości wkładów filtrujących są rezultatem odpowiednio przeprowadzonego procesu produkcji. Możliwa jest na przykład regulacja porowatości bloku węglowego.
Właściwości filtrujące pozostają niezmienne podczas całego okresu użytkowania wkładu. W związku z tym, iż cząstki węgla są ze sobą ściśle połączone, rozwiązany został problem, często występujący w tradycyjnych filtrach do wody - nie dochodzi do zatkania kanałów, którymi przepływa woda.
Na rynku filtrów do wody pojawiają się zwykle dwa rodzaje filtrów węglowych, różniące się w zależności od zastosowanego granulatu węglowego.
Pierwszy rodzaj filtrów węglowych to filtry, które doskonale radzą sobie z usuwaniem z wody rozpuszczonych w niej zanieczyszczeń o dużej gęstości. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu we wkładzie mniejszych granulek węgla. Niestety, filtry te łatwo się zatykają z powodu obecności w wodzie cząstek nierozpuszczalnych – wydajność procesu filtracji spada wówczas do 50%. Stosowanie tego typu filtrów do wody z dużą ilością osadów i zanieczyszczeń mechanicznych jest uciążliwe i kosztowne.
Filtry węglowe drugiego rodzaju mają zazwyczaj długą żywotność. Są przeznaczone do długotrwałego stosowania nawet w przypadku wody zawierającej wiele zanieczyszczeń mechanicznych i osadu. Niestety, ich trwałość wynika z faktu, iż stosowane są tu większe granulki węgla oddzielone od siebie dużymi wolnymi przestrzeniami. Wpływa to na niższą jakość filtracji w porównaniu z pierwszym rodzajem filtrów.
Wychodząc naprzeciw tym problemom, w filtrach węglowych AQUAPHOR stosujemy jonowymienne włókno filtrujące. Nasze bloki węglowe stworzyliśmy na bazie mieszaniny granulatu węglowego i włóknistych komponentów filtracyjnych, które nazwaliśmy filtrem węglowo-włóknowym (CF-block).
Blok węglowy Aquaphor do włókna AQUALEN
Filtry CF-block stworzone przez firmę AQUAPHOR pozwoliły na rozwiązanie problemów związanych z filtracją wody. Nasze filtry nie mają swojego odpowiednika na rynku.
Zalety włókien AQUALEN:
AQUALEN posiada właściwości hydrofilowe - w przeciwieństwie do hydrofobowego węgla. Z łatwością chłonie on wodę i może działać jako rozdzielacz w przepływie wody. Ze względu na gęstą strukturę bloku węglowego wyeliminowane zostały tzw. „martwe strefy' , w których proces filtracji nie zachodzi.
AQUALEN pozwala znacznie lepiej oczyścić wodę z zanieczyszczeń mechanicznych oraz osadów. Włókna AQUALEN tworzą z węglem luźną strukturę, dzięki czemu proces filtracji zachodzi na całej powierzchni wkładu.
AQUALEN wychwytuje z wody metale ciężkie.
Aqualen to samodzielnie opracowany i opatentowany przez AQUAPHOR materiał sorpcyjny, którego unikalne właściwości umożliwiają jego zastosowanie praktycznie we wszystkich filtrach produkowanych przez AQUAPHOR.
Aqualen umożliwia:
- szybkie usuwanie zanieczyszczeń
- skuteczne usuwanie metali ciężkich z wody o dowolnym stopniu twardości
- lepsze właściwości bakteriostatyczne
- uniknięcie tzw. efektu kapilarnego – dzięki 100% filtracji całą powierzchnią wkładu
Szczegóły
Głównym składnikiem tradycyjnych filtrów do wody jest aktywowany węgiel. Przechodząca przez filtr woda wydrąża wówczas między granulkami węgla kanał, wskutek czego woda nie jest oczyszczana całą powierzchnią wkładu. Część zanieczyszczeń poddawana jest filtracji mechanicznej (powierzchnia granulek węgla może być potraktowana jako struktura porowata), a część procesu filtracji następuje wskutek zachodzących we wkładzie reakcji chemicznych.
W filtrach AQUAPHOR najwyższej jakości granulat aktywowanego węgla tworzy środowisko sorpcyjne, w którym wyeliminowano możliwość wystąpienia efektu kapilarnego, tj. oczyszczona woda, przepływając przez filtr kontaktuje się z całą powierzchnią sorbentu, dzięki czemu osiągnięte zostało dogłębne oczyszczenie wody. Taką „pełną” filtrację umożliwiają stosowane przez nas granulowane sorbenty, znacznie drobniejsze od granulek aktywowanego węgla, które znajdują się w tradycyjnych filtrach węglowych. Ponadto, swobodne przestrzenie pomiędzy granulkami wypełnione są jonowymiennym włóknem Aqualen.
AQUALEN.
Conventional ion exchange resins: carboxylic resin, sulfokationit.
Coal with different dispersion.
W filtrach do wody za obniżanie nadmiernej twardości wody odpowiedzialna jest żywica jonowymienna. Zwykle występuje ona w postaci okrągłych polimerowych granulek. W zależności od swojego składu żywica może usuwać z wody niektóre zanieczyszczenia.
W filtrach AQUAPHOR żywica jonowymienna służy jedynie do obniżania nadmiernej twardości wody. Wszystkie pozostałe właściwości filtrujące przejął bowiem Aqualen, który technologicznie wyprzedza konwencjonalne żywice. To jonowymienne włókno doskonale łączące się z aktywowanym węglem tworzy nierozerwalną hydrofilową matrycę filtrującą, obdarzoną właściwościami wielofunkcyjnego sorbentu – z jednej strony w krótkim czasie pochłania cząstki organiczne, chlor, produkty ropopochodne, pestycydy i fenole, a z drugiej niezawodnie wychwytuje jony metali ciężkich.
- Wkłady filtrujące zawierające Aqualen adsorbują zanieczyszczenia znacznie szybciej dzięki rozbudowanej powierzchni filtracji.
- Aqualen jest skuteczniejszy w wychwytywaniu z wody metali ciężkich. Wykazuje 800 razy większe powinowactwo w stosunku do jonów metali ciężkich niż do jonów wapnia i magnezu, dzięki czemu adsorbuje metale ciężkie bez względu na poziom twardości wody, podczas gdy większość dostępnych na rynku filtrów do wody nie posiada takich właściwości. Ponadto, w Aqualenie występuje kilkadziesiąt razy więcej grup jonogennych niż w tej samej ilości żywicy jonowymiennej stosowanej w tradycyjnych filtrach.
- Filtry z Aqualenem lepiej radzą sobie w walce z bakteriami. Dzięki opisanym powyżej właściwościom, możliwe jest wszczepienie we włókno srebra w bardziej aktywnej formie jonowej. Pozwala to na znaczące zwiększenie efektywności bakteriostatycznej filtra przy jednoczesnym obniżaniu zawartość srebra w filtrach, zgodnie z obowiązującymi tendencjami na swiecie, zgodnie ze swiatowymi tendencjami etxc i obowiązującymi normami.
- Filtry z Aqualenem posiadają właściwości, które pozwalają na uniknięcie efektu kapilarnego.
Efekt kanałowy w tradycyjnym filtrze (z lewej) i prawidłowy przepływ wody możliwy dzięki włóknom AQUALEN w filtrze Aquaphor (z prawej).
Aqualen sprawia, że woda przepływając rzez filtr, równomiernie go nasącza. Wzrasta więc powierzchnia wkładu mająca kontakt z wodą. Dzięki optymalnej metodzie łącznia Aqualenu z innymi składnikami filtra, we wkładach AQUAPHOR nie tworzą się martwe strefy, nie uczestniczące w procesie filtracji.
http://sklep.waterclear.pl/
|