Uniwersalny rozmiar
Dzięki uniwersalnemu rozmiarowi 3.5 cala, dysk można użyć do wielu różnych zastosowań. Model ten z powodzeniem można zamontować m.in. multimedialnych odtwarzaczach sieciowych/video, sieciowych serwerach plików, stacjach roboczych, jak również standardowych komputerach stacjonarnych PC. Można również schować go w wygodnej, zewnętrznej obudowie do dysków i z powodzeniem używać jako łatwa w transportowaniu masowa pamięć przenośna.
Duża pojemność
Pojemność dysku wynosi aż 500GB. Pozwala to na zapisanie, przechowywanie, archiwizowanie czy też wygodne transportowanie bardzo dużej ilości dokumentów, zdjęć, muzyki, filmów, gier i programów.
Szybki transfer
Dysk komunikuje się z urządzeniami za pomocą uniwersalnego złącze SATA III z przepustowością do 6 Gb/s. Jego prędkość obrotowa to 7200 obrotów na minutę. Parametry te gwarantują bardzo dużą wydajność dysku, błyskawiczny dostęp do plików oraz szybki odczyt i zapis danych.
Cicha praca
Poziom hałasu wytwarzanego przez dysk podczas pracy wynosi jedynie 30 decybeli. Dzięki temu jest niezwykle komfortowy w codziennym użytkowaniu, a zamontowany w zewnętrznej obudowie czy komputerze staje się ledwo słyszalny.
SATA III
Przepustowość maksymalna tego interfejsu wynosi 6 Gbit/s, czyli jest ponad dwukrotnie większa od SATA II oraz nieco większa od Ultra 640 SCSI. Zachowano pełną zgodność wsteczną z SATA I i SATA II, dzięki czemu migracja z poprzednich wersji do SATA 3 jest bezproblemowa. Ulepszono też obsługę kolejkowania poleceń (NCQ) - poprawiono zarządzanie kolejkowaniem oraz wprowadzono nowe polecenie przesyłania strumieniowego, umożliwiające izochroniczny transfer danych. W marcu 2009 roku firma Seagate wspólnie z AMD zaprezentowała pierwsze urządzenia z interfesjem SATA 3. Pierwszym dyskiem twardym ze złączem SATA 3 jaki pojawił się w ofercie handlowej we wrześniu 2009 był Seagate Barracuda XT (model ST32[zasłonięte]641AS).