Uniwersalny rozmiar
Dzięki uniwersalnemu rozmiarowi 2.5 cala, dysk można użyć do wielu różnych zastosowań. Model ten z powodzeniem można zamontować m.in. w laptopach, konsolach do gier, multimedialnych odtwarzaczach sieciowych/video, sieciowych serwerach plików, jak również komputerach stacjonarnych PC wszystkich rozmiarów. Można również schować go w małej, mobilnej i wygodnej obudowie do dysków i z powodzeniem używać jako masowa pamięć przenośna.
Duża pojemność
Pojemność dysku wynosi aż 120 GB. Pozwala to na zapisanie, przechowywanie, archiwizowanie czy też wygodne transportowanie bardzo dużej ilości dokumentów, zdjęć, muzyk, filmów, gier i programów.
Szybki transfer
Dysk komunikuje się z urządzeniami za pomocą uniwersalnego złącze SATA III z przepustowością do 6.0 Gb/s. Szybkość odczytu wynosi 550 MB/s, natomiast szybkość zapisu 510 MB/s. Parametry te gwarantują bardzo dużą wydajność dysku, błyskawiczny dostęp do plików oraz szybki odczyt i zapis danych.
S.M.A.R.T.
System monitorowania i powiadamiania o błędach działania twardego dysku. Dzięki monitorowaniu przez dysk wielu parametrów pracy, dysk potrafi ocenić swój stan i ostrzec system operacyjny i użytkownika komputera w przypadku dużego prawdopodobieństwa wystąpienia awarii. Technologia S.M.A.R.T wykorzystywana jest w dyskach twardych i SSD ATA/IDE, SCSI/SAS oraz SATA.
TRIM
Funkcja zwiększająca wydajność i żywotność dysków SSD. Potrzeba stosowania tej funkcji wynika z tego, że pamięci NAND (flash) mogą prowadzić efektywny zapis tylko do komórek, które są już puste. Funkcja Trim pozwala na wysłanie informacji z systemu operacyjnego do kontrolera dysku SSD o zwolnieniu danego sektora (np. poprzez usunięcie pliku). Polecenie Trim informuje dysk SSD, które bloki danych nie są już używane i pozwala na ich ponowne zapełnienie danymi.
Garbage Collection
Funkcja zaimplementowana w kontrolerach dysków SSD podobna do funkcji TRIM, której celem jest zwiększenie żywotności dysku. Funkcja ta automatycznie usuwa skasowane pliki z bloków pamięci flash. Działa z reguły w momencie kiedy SSD nie prowadzi żadnych operacji. Funkcja jest potrzebna ponieważ dane usunięte z napędów SSD tak naprawdę na nich pozostają do momentu, aż kontroler wyda stosowną komendę mającą na celu zwolnienie zajętego miejsca.
RAID
Technologia RAID służy zwiększeniu niezawodności i wydajności systemów dyskowych a także powiększeniu przestrzeni dostępnej jako jedna całość. RAID może być zarządzany przez specjalny kontroler lub oprogramowanie. Do podstawowych trybów RAID należą: RAID 0 (Striping) - polega na połączeniu ze sobą dwóch lub więcej dysków fizycznych tak, aby były widziane jako jeden dysk logiczny. RAID 1 (mirroring) - polega na replikacji pracy dwóch lub więcej dysków fizycznych. RAID 5 - dane zapisywane są jak w trybie RAID 0, czyli na wszystkich dyskach, ale w tym trybie dołączona jest również informacja o parzystości co pozwoli odzyskać dane w przypadku awarii jednego dysku.
SATA III
Przepustowość maksymalna tego interfejsu wynosi 6 Gbit/s, czyli jest ponad dwukrotnie większa od SATA II oraz nieco większa od Ultra 640 SCSI. Zachowano pełną zgodność wsteczną z SATA I i SATA II, dzięki czemu migracja z poprzednich wersji do SATA 3 jest bezproblemowa. Ulepszono też obsługę kolejkowania poleceń (NCQ) - poprawiono zarządzanie kolejkowaniem oraz wprowadzono nowe polecenie przesyłania strumieniowego, umożliwiające izochroniczny transfer danych. W marcu 2009 roku firma Seagate wspólnie z AMD zaprezentowała pierwsze urządzenia z interfesjem SATA 3. Pierwszym dyskiem twardym ze złączem SATA 3 jaki pojawił się w ofercie handlowej we wrześniu 2009 był Seagate Barracuda XT (model ST32[zasłonięte]641AS).