DYSCYPLINA PRACY
PRZEPISY I KOMENTARZ
Tadeusz Jackowski
Janina Kruszewska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Prawnicze, 1970
Oprawa: miękka
Stron: 132
Stan: bardzo dobry, nieaktualna pieczątka
Wskazówki dla czytelnika
Opracowanie niniejsze ma na celu przedstawienie ogólnie obowiązujących przepisów o dyscyplinie pracy.
Przepisy te zawarte są w aktach normatywnych różnego rzędu: ustawach, rozporządzeniach, uchwałach, zarządzeniach, wytycznych, instrukcjach i pismach okólnych. Wykaz obowiązujących przepisów dotyczących przestrzegania dyscypliny pracy, ogłoszony przez Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac, zamieszczony został w nin. zbiorze na s. 9.
Ustaleniu właściwej wykładni tych aktów służą orzeczenia i uchwały Sądu Najwyższego oraz decyzje CRZZ, wydawane na skutek rewizji nadzwyczajnych od prawomocnych orzeczeń komisji rozjemczych lub od decyzji zarządów głównych związków zawodowych. Wyjaśnienia wynikających w praktyce wątpliwości zawarte są też w pismach b. Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej, CRZZ oraz Komitetu Pracy i Płac. Komentarze do omawianych przepisów znaleźć można w opracowaniach monograficznych i w innych publikacjach prawniczych i społecznych.
Spośród licznych aktów normatywnych podstawowe znaczenie mają dwie ustawy: z dnia 10 września 1956 r. o uchyleniu przepisów o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy (Dz. U. Nr 41, poz. 187) oraz z dnia 6 czerwca 1958 r. o zwalczaniu nadużyć w zakresie wykorzystywania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (jednol. tekst: Dz. U. Nr 7, poz. 43) — obie w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 23 stycznia 1958 r. o zmianie i uzupełnieniu przepisów w sprawie nie uzasadnionej absencji w pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 12). Na przepisach tych ustaw oparte są pozostałe akty normatywne, z których na pierwszy plan wysuwa się uchwała nr 327 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1957 r. w sprawie przestrzegania porządku i dyscypliny pracy wraz z załączonymi do niej wytycznymi do opracowania regulaminów pracy w uspołecznionych przedsiębiorstwach (jednol. tekst: M.P. z 1968 r. Nr 3, poz. 22). Wytyczne te mają odpowiednie zastosowanie również w innych uspołecznionych zakładach pracy. W uchwałach i rozporządzeniach niejednokrotnie powtarzane są przepisy wspomnianych ustaw, wobec czego w praktyce korzysta się przede wszystkim z aktów normatywnych niższego rzędu, najczęściej ze wspomnianej uchwały nr 327.