43 PUŁK STRZELCÓW KRESOWYCH
ORYGINALNY DYPLOM
dla
MAJORA STEFANA WYCZÓŁKOWSKIEGO
do
SREBRNY MEDAL ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ
Z ROKU 1938
STEFAN WYCZÓŁKOWSKI BYŁ EWAKUOWANY W 1914 ROKU W GŁĄB ROSJI, ZOSTAŁ ZMUSZONY POBOREM WSTĄPIĆ DO SZKOŁY W ODESSIE, KTÓRĄ UKOŃCZYŁ 1.11.1915 ROKU.
LATA 1915 - 1917 TO SŁUŻBA JEGO W ARMII ROSYJSKIEJ NA FRONCIE, Z PODROBIONYMI DOKUMENTAMI W SIERPNIU 1917 ROKU UCIEKA Z RUMUNII DO MOSKWY, GDZIE PANOWAŁ CHAOS POGLĄDÓW, JEDNAK INTUICYJNIE I W ZGODZIE Z WARTOŚCIAMI PRZEKAZANYMI PRZEZ RODZICÓW, PODEJMUJE WALKĘ Z REWOLUCJĄ BOLSZEWICKĄ.
STEFAN MICHAŁ WYCZÓŁKOWSKI W CZASIE OD 1918 DO 1921 ROKU SŁUŻYŁ JAKO KAPITAN DOWÓDCA 1 P.S.P. WE FRANCJI 11 KOPM., 1 P.S.P. WE FRANCJI II BAON, 2 P.S.P. i IV BANON, 1 P.S.P. ARMIA POLSKA WE FRANCJI I BAON, 43 P.P. II BAON - NA FRONCIE, C.W.6 ARMIA JAROSŁAW - JAKO UCZEŃ, i CENTR. WYSZK. 13 D.P. - JAKO DOWÓDCA KOMP.
ZASŁUŻONY, POCHWALANY i ODZNACZANY:
m.in.,
Rosyjskie:
św. Anny III st. i IV st.,
św. Stanisława II st. i III st.,
św. Włodzimierza IV st.;
Francuskie:
Croix de Guerre
Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari V kl.
Krzyż Walecznych (czterokrotnie)
Złoty Krzyż Zasługi
Medal Pamiątkowy za Wojnę 1[zasłonięte]918-19
Allied Victory Medal
Medal Pamiątkowy za Wojnę 1[zasłonięte]918-19 "Polska Swemu Obrońcy"
Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości
Brązowy Medal za długoletnią służbę
Srebrny Medal za długoletnią służbę
"10 października 1920 roku na południe od wsi Weresznica baon został Ostrzelany ogniem artylerii z pociągu pancernego, a bolszewicka piechota zaatakowała od strony północnej i wschodniej. Bolszewicy podsunęli się bardzo blisko, rażąc baon ogniem kaemu, który w pierwszej chwili wywołał duże zamieszanie. Jednakże dzięki osobistej odwadze i stanowczej postawie kapitana Wyczółkowskiego, zamieszanie to zostało opanowane. W chwili krytycznej kapitan Wyczółkowski zatrzymał koło siebie kilkudziesięciu ludzi z dwoma kaemami i ogniem tychże powstrzymał pierwszą falę atakujących bolszewików, którzy zostawili 9 zabitych na polu boju. Korzystając z zatrzymania się nieprzyjaciela, kapitan Wyczółkowski zebrał resztę baonu i przeprowadził kontratak, w wyniku którego zajęto Weresznicę i połączono się z III baonem 44 Pułku Strzelców Kaniowskich. Popłoch wśród bolszewików, jaki wywołał kontratak, przeniósł się na tyły nieprzyjaciela, który zaczął uciekać. Wzięto do niewoli 3500 jeńców i kilka baterii.
Za czyny te odznaczony został Orderem Virtuti Militari 5 kl. nr 1559." - ŻRÓDŁO - K. Banaszek, W. K. Roman, Z. Sawicki, Kawalerowie orderu Virtuti Militari w mogiłach katyńskich, Warszawa 2000, s. 325.
PRZETRZYMYWANY i WIĘZIONY PRZEZ SOWIETÓW W STAROBIELSKU, NASTĘPNIE PRZEZ "BRACI" OKRUTNIE ZAMORDOWANY W CHARKOWIE 1940 ROKU
wyprzedaż kolekcji
stan zachowania widoczny