Przedmiotem aukcji jest 5 nasion dyni Marina di Chioggia (Cucurbita maxima)
Dynia Marina di Chioggia należy do bardzo starych, rustykalnych odmian. Jej korzeni należy szukać we włoskiej miejscowości Chioggia, leżącej nad morzem. Jest jedną z atrakcyjniejszych wizualnie dyń. Skórka pofałdowana, pełna zgrubień, koloru zielono-niebieskiego. Miąższ dobrej jakości, gruby, żółto-pomarańczowy. Osiąga wagę 6-8 kg. A. Goldman twierdzi, że jest dynią wprost stworzoną do gnocci i ravioli. Wykorzystuje się ją też do risotto, pieczenia i gotowania. Bogata w wit. A chroniącą oczy i regenerującą skórę, zawiera też sporo minerałów jak wapń, fosfor, potas i in. Dynia ta należała do ulubionych dyń mieszkańców włoskich wsi, którzy w zimie robili z niej zupę.
Okres wegetacyjny: 115 dni.
Okres przechowywania: 4-8 miesięcy.
Dyniowe gnocchi
Składniki:
· 800 dag obranej dyni
· 200 g mąki
· 1 łyżeczka pieprzu
· 3 łyżki masła
· 2 łyżki posiekanych liści szałwi
· 5 łyżek świeżo startego parmezanu
Przygotowanie:
Pokrój dynię na cztery duże kawałki. Każdy zawiń w folię aluminiową i piecz w piekarniku (180 st. C), aż dynia będzie zupełnie miękka. Wystudź i zmiksuj ją na przecier. Masę zmieszaj z mąką, pieprzem i 1,5 łyżeczki soli. Dokładnie zagnieć. Ciasto będzie prawdopodobnie kleiło się do rąk, ale takie powinno być. Mocząc palce w zimnej wodzie ulep kuleczki. Zagotuj w dużym garnku osoloną wodę. Ułóż kulki na tacy i naciśnij każdą widelcem (najlepiej za każdym razem moczyć widelec w gotującej się w garnku wodzie). Gotuj gnocchi w kilku partiach, spychając je widelcem z tacy. Gotuj je 2 minuty od czasu, kiedy ostatnia pojawi się na powierzchni. Wyjmij je łyżką cedzakową i przelej zimną wodą.
Na patelni roztop masło, a kiedy się zrumieni, wsyp posiekane liście szałwi. Podsmaż chwilę. Polej gnocchi szałwiowym masłem, posyp parmezanem i natychmiast podawaj.