Aplikacja przeznaczona jest dla użytkowników programów ABC Płyta, ABC Tarcza, ABC Rama, Obiekt 3D oraz ROBOT (w ograniczonym zakresie - węzły i elementy bez definiowania paneli).
W sposób naturalny, jednoznaczny i komfortowy, przy pomocy dowolnego edytora wektorowego (ACAD, IntelliCad, MegaCAD, ZwCAD, BricsCAD), tworzymy rysunek podziału modelu na elementy skończone. Zapisany w formacie DXF lub DWG (13,14,2000) rysunek zamieniany jest przez DxfOczka3D na pliki tekstowe zawierające opis geometrii konstrukcji (współrzędne węzłów, numeracja oczek).
Tak przygotowane pliki można zaimportować do programów ABC. Program akceptuje oczka 3, 4 i 5 węzłowe, o praktycznie dowolnych kształtach i rozmiarach. Oczka o większej ilości węzłów traktowane są jako otwory. DxfOczka3D odczytuje z rysunku linie (LINE) oraz krawędzie elementów 3DFACE (powstałe po rozbiciu MESH, REVSURF, ...) i wyszukuje punkty przecięć. W następnej kolejności są poszukiwane "oczka" ograniczone otrzymanymi wcześniej odcinkami (powstałymi między punktami przecięć linii). Podział na elementy może być w programie automatycznie dogęszczony (od x2 do x16). Przy szesnastokrotnym podziale wzrasta liczba oczek 256 razy. DxfOczka3D umożliwia bezproblemowe wygenerowanie modelu składającego się z kilku milionów "oczek". Należy jednak pamiętać, że modele zawierające już 100 tysięcy oczek praktycznie "zatykają" obecne na rynku programy obliczeniowe MES. Na rysunku z lewej strony przedstawiono kompletny model "kreskowy" zbiornika dwukomorowego. Widoczny dodatkowy podział ścian był konieczny aby program nie generował przykrycia zbiornika (utworzono "oczka" z liczbą węzłów większą niż 5 - program zinterpretował je jako otwór).
Obecnie DxfOczka3D importuje także łuki i okręgi. Zamiana elementów zakrzywionych na proste następuje na etapie odczytu z pliku DXF/DWG. Program nie szuka jeszcze przecięć łuków i linii. Z tego powodu łuki mogą być używane bez ograniczeń do generacji elementów prętowych. Praktycznie nie można wykorzystać nowej właściwości programu do generacji elementów powierzchniowych.
Program generuje automatycznie siatkę na zasadzie dogęszczenia. Nie jest analizowana jakość siatki. Należy zatem zwracać uwagę, aby zadawane pola miały zbliżoną powierzchnię i regularny kształt. Aplikacja przeznaczona jest dla środowiska Windows XP, Vista i Windows 7.
Istnieje możliwość przeniesienia geometrii zadania z programu Robot firmy RoboBat do programów ABC. Z poziomu programu Robot należy zapisać projekt jako plik DWG lub DXF, ewentualnie skorygować układ współrzędnych i nazwę warstwy w programie CAD (AutoCAD, BricsCAD, ZwCAD, ...) a następnie przetworzyć plik w programie DxfOczka3D uzyskując dane w formacie akceptowanym przez ABC Płytę/Tarczę. Należy jednak pamiętać, że Robot nie eksportuje układu wygenerowanej przez siebie siatki. W ten sposób uzyskamy jedynie kontury (obrys pól, w których jest generowana siatka) i elementy prętowe.