PLASTIC COATING – Jest najtrwalszym lakierem dwuskładnikowym dla każdego rodzaju mebli oraz wyrobów z drewna wewnątrz pomieszczeń. Odporny na wysokie temperatury, uderzenia, alkohol oraz na działanie rozpuszczalników. Jest szybko-schnącym bezbarwnym wykończeniem do stosowania na drewno i korek.
ZASTOSOWANIE: Nadaje się do stosowania wewnątrz pomieszczeń, na meble- w szczególności na powierzchnie stołów i barów, drzwi, balustrady, półki, instrumenty muzyczne, lady oraz wiele innych.
PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI: Należy upewnić się, że powierzchnia jest idealnie gładka i wolna od tłuszczu. Drewno może być pozostawione w kolorze naturalnym lub barwione przy użyciu WOOD DYE firmy Rustins. Barwniki do drewna innej marki mogą zmienić kolor po naniesieniu Plastic Coating.
SPOSÓB MIESZANIA: Przed użyciem Plastic Coating należy dokładnie wymieszać z utwardzaczem w szklanym, polietylenowym lub emaliowanym pojemniku. Nie stosować metalowych pojemników, z wyjątkiem kielicha pistoletu do lakierowania, gdyż reagują z utwardzaczem i powłoka nie będzie schnąć. Odpowiednia ilość utwardzacza dołączona jest do Plastic Coating i ważne jest, aby zachować te same proporcje podczas mieszania tylko części lakieru. Na przykład, używając połowę zawartości butelki Plastic Coating, należy użyć połowę butelki utwardzacza. Właściwy stosunek utwardzacza do Plastic Coating wynosi 1 do 4. Po zmieszaniu lakier twardnieje w 2 do 3 dni w otwartym pojemniku, ale będzie nadawał się do użytku dłużej, jeżeli będzie przechowywany w niskiej temperaturze w słoiku szczelnie zamkniętym folią spożywczą lub folią polietylenową. Należy mieszać tylko ilość odpowiednią do wykonania danej pracy i nie wlewać pozostałości ponownie do butelki.
PĘDZLE: Po wyschnięciu Plastic Coating nie może być ponownie rozpuszczony a pędzle użyte do jego nakładania, muszą być czyszczone w specjalnym rozcieńczalniku natychmiast za każdym razem po użyciu. Jeżeli malowanych jest więcej elementów w tym samym dniu, należy pozostawić pędzle w Plastic Coating i przykryć szczelnie pojemnik oraz pędzel w nim zanurzony kawałkiem folii polietylenowej lub spożywczej.
Plastic Coating osiąga maksimum odporności na ciepło i rozpuszczalniki po 5 do 7 dniach. W ciągu pierwszych kilku dni w związku z tym, należy unikać rozlania rozpuszczalników lub kontaktu z gorącymi talerzami i filiżankami na powierzchni.
SPOSÓB UŻYCIA: Stosować w dobrze wentylowanym, suchym i ciepłym pomieszczeniu, w temperaturze nie niższej niż, 18oC, jako że zimna atmosfera zapobiega całkowitemu wysychaniu lakieru. Im wyższa temperatura, tym krótszy jest czas schnięcia. Należy użyć pędzla dobrej jakości, lub wałek gąbkowy. Lakier należy nanosić szybko i obficie rozprowadzając równomiernie. Nie należy wykonywać zbyt wielu pociągnięć pędzlem w jednym miejscu, lakier rozprzestrzeni się równomiernie pozostawiając równą powłokę. Lakierując duże powierzchnie należy postępować wedle zasady mokre na mokre gdyż Plastic Coating jest szybkoschnący i naniesiona warstwa po 10 do 15 minutach zacznie przywierać do pędzla. Lakier będzie dotykowo suchy wciągu około 1 godziny a kolejną warstwę można będzie nanieść po 2 godzinach. Przed nałożeniem kolejnej warstwy należy powierzchnię delikatnie przeszlifować bardzo drobnym papierem ściernym by pozbyć się drobnych nierówności. Jeżeli nie jest możliwe, aby wszystkie warstwy lakieru zostały nałożone tego samego dnia, należy zachować ostrożność przy stosowaniu następnej warstwy. Powłoka przechodzi przez punkt krytyczny, kiedy jest jeszcze wystarczająco miękka, aby została naruszona przez rozpuszczalniki podczas nakładania następnej warstwy Plastic Coating, ale jest zbyt twarda by się ponownie rozpuścić, i na tym etapie powłoka napęcznieje powodując pomarszczenie powierzchni. Czas, w którym lakier osiąga stan krytyczny nie można podać, ponieważ różni się w zależności od temperatury. Jest to zwykle od 12 do 24 godzin po nałożeniu Plastic Coating, ale może być dłuższy, jeżeli temperatura była zbyt niska. Jeśli więc istnieje ryzyko pomarszczenia się powłoki stosując dodatkowe warstwy, wówczas należy ją pozostawić na trzy do czterech dni w ciepłym pomieszczeniu do całkowitego utwardzenia.
UWAGA:
Jeżeli powłoka po 2 godzinach nadal jest lepka, może to być spowodowane jednym z następujących powodów: Użyto nieodpowiedniej ilości utwardzacza. Powierzchnia nie została dostatecznie oczyszczona od wosku i tłuszczu. Temperatura otoczenia, w której zastosowano powłokę była zbyt niska. Jeżeli z którejkolwiek z tych przyczyn powłoka jest lepka, należy polakierowany przedmiot pozostawić w ciepłym pomieszczeniu gdzie w końcu wyschnie, niemniej jednak, jeśli wosk jest obecny może upłynąć kilka dni.
PISTOLET DO MALOWANIA
Plastic Coating daje doskonałe wykończenie, gdy nanoszony jest za pomocą pistoletu do malowania. Ciśnienie powinno wynosić około 60lbs. p.s.i. Jeśli używamy pistolet niskociśnieniowy, lakier należy rozcieńczyć za pomocą specjalnych rozcieńczalników.
WYDAJNOŚĆ: 1 litr wystarcza na pokrycie około 15m2 jedną warstwą.
JAK LUSTRO BŁYSZCZĄCE WYKOŃCZENIE - przy użyciu pasty polerującej Burnishing Cream.
Aby uzyskać bardzo gładką wypolerowaną powierzchnię, należy pozostawić ostatnią warstwę Plastic Coating na 24 godziny lub dłużej, do całkowitego utwardzenia, a następnie przeszlifować bardzo drobnym papierem ściernym, aż do całkowitego usunięcia niedoskonałości. Następnie należy użyć pastę polerującą- Burnishing Cream zgodnie instrukcją. Na tym etapie uzyskuje się ostatecznie wypolerowaną powierzchnię. Jeżeli po wypolerowaniu, widoczne są jakiekolwiek niedoskonałości, zawsze można przeszlifować po raz drugi i ponownie wypolerować. Używając polerki elektrycznej należy do pasty polerującej dodać wody by nie dopuścić do jej zbyt szybkiego wysychania.
WYKOŃCZENIE SATYNOWE LUB MATOWE
Po wyschnięciu ostatniej warstwy Plastic Coating należy ją przeszlifować wzdłuż usłojenia za pomocą cienkiej wełny stalowej oraz wosku polerującego. Następnie przetrzeć miękką szmatką. Do uzyskania efektu powierzchni satynowej należy stosować wełnę stalową o gradacji 000 lub 00, natomiast do uzyskania powierzchni matowej 0 lub 1.
EFEKT OLEJOWANEGO DREWNA
Aby uzyskać efekt olejowanego drewna, ale odpornego na wysokie temperatury oraz rozpuszczalniki, należy wymieszać Plastic Coating z utwardzaczem w prawidłowych proporcjach a następnie zawartość zmieszać z rozcieńczalnikiem w równych proporcjach. Powstałą rzadką mieszankę można nanosić obficie na drewno za pomocą czystej szmatki a następnie po kilku minutach zetrzeć jej nadmiar. Trzy aplikacje powinny być wystarczające.
PLASTIC COATING - Najtrwalsze wykończenie wszystkich mebli oraz wyrobów z drewna wewnątrz pomieszczeń. Odporny na wysokie temperatury, uderzenia, alkohol oraz na działanie rozpuszczalników. Szybko-schnące bezbarwne wykończenie do stosowania na drewno i korek.
|