Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Dwa światy, dwie pamięci Dylemat wielokulturowości

28-02-2012, 14:02
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 34.90 zł     
Użytkownik arik_ksiegarnia
numer aukcji: 2029712797
Miejscowość SANOK
Wyświetleń: 11   
Koniec: 30-01-2012 09:41:58
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Arik, podręczniki akademickie

e-mail: [zasłonięte]@arik.pl
tel: 510 [zasłonięte] 753


» Strona "o mnie"
» Inne moje aukcje
» Dodaj do ulubionych





Stron: 292
Format: 16,5 x 23,5 cm
Rok wydania: 2009
Oprawa: miękka, klejona


Dwa światy, dwie pamięci Dylemat wielokulturowości w wybranych utworach Louise Erdrich i José Maríi Arguedasa

Agnieszka Gondor-Wiercioch

Podwójna wizja rzeczywistości powoduje, że czytelnik może wyodrębnić w materiale prozatorskim Louise Erdrich i José Maríi Arguedasa obecność dwóch historii, dwóch języków, dwóch duchowości i dwóch mentalności, mających ścisły związek z dwoma modelami świata. Erdrich i Arguedas pozostają w głębi indiańsko-metyskiego świata i czasami muszą ów świat trochę czytelnikowi spoza tej kultury objaśniać, bo łatwo jest opacznie zrozumieć jakieś wydarzenie czy postać z powieści, w której pod powierzchnią jednego kodu znaczeniowego prawie zawsze czai się inny. Jest to wyraźny sygnał autorów, że uprawomocnione są dwie interpretacje, dwa odczytania, i że wyjście poza własną kulturę, aby zrozumieć inną, z jednej strony – wymaga nieustannego wysiłku, a z drugiej – stanowi fantastyczną przygodę intelektualną, estetyczną i filozoficzną.


Analizy przeprowadzone przez Agnieszkę Gondor-Wiercioch obejmują zarówno kwestię wierzeń religijnych oraz mitologii, jak i obyczajowość, sposoby pojmowania i racjonalizowania życiowych doświadczeń, a także literackie formy opisu świata i ludzi. Autorka zajmuje się opisywanymi fenomenami w świetle teorii wielokulturowości. Rozważania nad twórczością Erdrich i Arguedasa są więc interesujące nie tylko jako praca z dziedziny literaturoznawstwa, lecz także, a może przede wszystkim – antropologii kulturowej.

Książka ta jest na polskim rynku dziełem pionierskim, napisanym bardzo inteligentnie i solidnie. Warto też podkreślić, że Louise Erdrich i José María Arguedas należą do grona twórców wybitnych, wysoko cenionych przez krytykę, co sprawia, iż wnioski wysnuwane z analizy przez twórczość oryginalną, o wysokim poziomie artystycznym i intelektualnym.
Z recenzji Jerzego Jarzębskiego