Druga co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego zdołała po części zachować swoje naturalne, nietknięte ręką człowieka piękno, co jest coraz rzadszym widokiem w nowoczesnej Europie. Liczne stada kóz i owiec pasą się na niemal niezamieszkanych łąkach Campidano. W tym miejscu wciąż żywa jest archaiczna obecnie kultura życia pasterskiego. W parku narodowym Giara di Gesturi stado 1500 koni żyje na wolności.
Na wyspie jest prawie osiem tysięcy "nurag", starożytnych, megalitycznych budowli wzniesionych około 2000 lat p.n.e. Dioryt, czarny minerał wypolerowany przez morskie fale i wiatr wraz z szarymi skałami granitowymi odcina się od błękitnej powierzchni morza. Wyspa pokryta jest makią, pachnącym krzewem, pomiędzy którymi rośnie mirt, tymianek, rozmaryn i lawenda.
W pejzażu co krok widać drzewa oliwne, korkowe, migdałowe oraz winorośle. Wąskie uliczki starego miasta Cagliari zabudowane są przez domy w stylu Sardyńskim oraz Toskańskim. Jeżeli dodamy do tego jaskinie pełne stalaktytów, monumenty, dzikie wybrzeża Costa Smeralda oraz przepiękne plaże to z pewnością możemy stwierdzić, że Sardynia jest rajem dla miłośników natury i miejscem na idylliczne wakacje.