Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

DUŻYK KRAKÓW WODOCIĄG MIASTA KRAKOWA WILNO 1936

02-07-2012, 17:23
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 39.99 zł     
Użytkownik serdecznie
numer aukcji: 2443074503
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 10   
Koniec: 03-07-2012 19:58:54
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - WODOCIĄG MIASTA KRAKOWA (ZESTAWIENIE POGLĄDOWE)
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
KOSZT WYSYŁKI 8 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

Mgr. LUDWIK DUŻYK
WODOCIĄG Miasta KRAKOWA
(Zestawienie poglądowe)
(z Zakładu Higjeny Uniwersytetu Jagiellońskiego).
WILNO
TOW. WYD. „POGOŃ", DRUKARNIA „PAX", ŚW. IGNACEGO 3
19 3 6.
(Z Zakładu Higjeny Uniwersytetu Jagiellońskiego).





Mgr. LUDWIK DUŻYK
WODOCIĄG MIASTA KRAKOWA.

W roku 1892 komisja wodociągowa zajęła się projektem zaopatrzenia gminy m. Krakowa w wodę ze źródeł w Regulicach, która mogła do miasta spływać o własnem ciśnieniu.
Ze względu jednak na wydajność źródeł, mierzącą od 5660 ma do 8300 m8 dziennie i dalekie położenie ich od miasta, poleciła Rada miasta 30 czerwca 1893 r. zbadać wody wgłębne w okolicy Krakowa.
Dnia 23 marca 1895 r. komisja wodociągowa przedłożyła rezultat swych badań. Podaje w streszczeniu opis wodociągu według pracy kierownika biura wodociągowego T. Jaszczurowskiego.
„Z wywierconych ogółem 20 otworów, 3-ch w dolinie Bałuchy w Witkowicach, Pękowicach i Zielonkach, 3 ch w dolinie Sanki, 2-ch w Przegorzałach, 2-ch w Bielanach i 10-ciu w zagłębiu Budzyńsko -Cholerzyńskiem okazało się, że dla celów wodociągowych wyzyskać można dwa tereny wodonośne, jeden w Bielanach, drugi w Budzynie. Wybrano Bielany.
Teren wodonośny bielański znajduje się na zachód od Krakowa w odległości 6,3 km. w obrębie zachodniej części gminy Przegorzały i w południowo-wschodniej części gminy Bielany, między stokiem góry z klasztorem konwentu O. O. Kamedułów na szczycie, a rzeką Wisłą, w dolinie 200 do 400 m szerokiej, na jej 1500 metrowej długości.
Na ile trzeciorzędnym, wznoszącym się ku północy i przykrywającym wapień jurajski (górny Oxford o południowo-wschodnim upa-dzie) leży warstwa od 5-ciu do 7 m grubych szarych piasków i żwirowisk karpackich kwarcowych wypełnionych wodą, przykrytą szaremi piaskami rzecznemi zalewowemi, nad któremi leżą gliny alluwialne.
Od wschodu teren wodonośny na lewym brzegu Wisły zanika w miejscu zbliżenia się stoków gór do Wisły.
W zachodniej stronie nad warstwą wodonośną leżą drobnosmu-rzyste nieprzemakalne iły stawiskowe pod nawianemi glinami alluwial-
nemi. W dalszym ciągu sięga teren w dolinę Sanki, a w Budzynie łączy się z terenem wodonośnym bydzyńsko-cholerzyńskim.
Teren ochronny warstwy wodonośnej uzyskano przez wywłaszczenie w obrębie gminy Przegorzały obszaru 7 ha 18 m3, w obrębie Bielan 37 ha 27 a 83 m2. Teren ten jest częściowo zalesiony w celu zasłonięcia go od działania promieni słonecznych i dla ochrony przed ewentualnemi pociskami nieprzyjacielskiemi.
Wody powierzchowne dawniej na teren z okolicznych wzgórz, spływające, odprowadzone zostały rowami do Wisły.
Dla zabezpieczenia wody wgłębi terenu bielańskiego i budzyń-skiego, przed zmianą jej kierunku dotychczasowego i przed moż-liwem zanieczyszczeniem wodami kopalnianemi, został utworzony okręg ochronny obejmujący gminy: Bielany, zachodnią część Przegorzał, po-łudniowo-zachodnią część Woli Justowskiej, południową część Chełmu, Olszanicy i Balic, wschodnią część Aleksandrowie i Morawicy, nadto gminy Cholerzyn, Budzyń i Kryspinów, ogółem o powierzchni 38 km2. Na terenie tym roboty górnicze są niedopuszczalne".
W roku 1897 opracowało zorganizowane miejskie Biuro wodociągowe pod kierunkiem inż. Romana Ingardena projekt szczegółowy wodociągu o dziennej wydajności wody 14.000 m3 z terenów wodonośnych w Bielanach i w Budzynie. Projekt ten po ocenieniu rzeczoznawców i ich opinią został przedłożony Radzie miasta, która 26 maja 1898 r. postanowiła budowę wodociągu, lecz o 16.000 m3 dziennej wydajności, jedynie z terenu wodonośnego w Bielanach.
W jesieni 1898 r. rozpoczęto roboty wodociągowe budową studzien w Bielanach. Ujęcie wody wykonanem zostało w linji środkowej bielańskiego terenu wodonośnego i było utworzone z 23 studzien ustawionych w odległości po 42.5 m, z wyjątkiem czterech pierwszych odległych od siebie po 70 m i wykonanych w r. 1905, 3 studzien odległych po 127.5 m.
Woda w studniach była gruntową, a także przez warstwę wo-donośną przedostawała się woda z Wisły do studzien.
Wielkość urządzeń wodociągowych zastosowano do przyjętego maximum zużycia wody na cele: domowe, przemysłowe i publiczne w ilości 100 litrów na głowę i dobę mieszkańca miasta Krakowa, co odpowiadałoby średniemu dziennemu zużyciu 75 litrów.
Ze względu na spodziewane przyłączenie gmin podmiejskich objęto także projektem zaopatrzenia wodą wodociądową miejscowości: Półwsie Zwierzyniec, Grzegórzki i Podgórze. Ilość ludności w tych ośrodkach po 3Q latach miała wynosić 61.700 głów na tę ludność
...





Piśmiennictwo:

1. T. Jaszczurowski: Opis wodociągu miejskiego miasta Krakowa. (Drukarnia
związkowa w Krakowie 1906) Nakładem m. Krakowa.
2. Sprawozdania Zarządu Wodociągowego m. Krakowa 1901 — 1925.
3. Inż. T. Kielanowski: O nagryzających własnościach wód wodociągowych.
(Gaz i Woda T. XV. 1935).



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.