MIŁORZĄB DWUKLAPKOWY
(Gingko biloba)
Miłorząb jest niezwykle interesującym drzewem o bardzo starym rodowodzie, sięgającym milionów lat. Przez długi czas uważany był za gatunek w ogóle wymarły, jednak w XVII wieku odkryto jego stanowiska we wschodnich Chinach. Od tego czasu sadzi się go w ogrodach, parkach i arboretach, prowadzony jest również jako bonsai. Istnieje tylko jeden gatunek.
W naturze miłorząb jest potężnym drzewem o rozłożystej koronie. Jego cechą szczególną są liście o bardzo charakterystycznym, wachlarzowatym kształcie blaszki i wachlarzowatym unerwieniu. W pełni sezonu wegetacyjnego liście mają kolor jasnozielony, w jesieni przebarwiają się na żółto, na zimę opadają. Rośnie chimerycznie, lata intensywnego wzrostu przeplatają się z latami, kiedy wzrost jest niemal niezauważalny.
Miłorząb prowadzi się na ogół w formie wzniesionej, próbując nadać drzewku kształt płomienia lub kolumny. Celem zabiegów formujących będzie więc uzyskanie grubego pnia gęsto pokrytego liśćmi. Nie jest to łatwe, stąd też miłorzębu nie poleca się początkującym, chyba, że szczególnie ambitnym.
Miłorząb dwuklapkowy jest typowym outdoorem, co oznacza, że powinien być hodowany na zewnątrz. Jednak z uwagi na fakt, że jego korzenie zawierają szczególnie dużo wody, w zimie drzewko należy bardzo starannie zabezpieczyć, zwłaszcza kiedy temperatura zaczyna spadać poniżej -5o C.
UPODOBANIA:
Światło: stanowiska jasne, w pełnym słońcu, ewentualnie lekkim półcieniu, choć niedobór słońca może prowadzić do wydłużania się pędów i wykształcania zbyt długich liści. Ilość słońca otrzymanego w lecie ma wpływ na barwę ulistnienia jesienią. W zimie chronić przed mrozem, rozważyć wniesienie do domu i ustawienie w nieogrzewanym pomieszczeniu.
Podlewanie: w sezonie wegetacyjnym drzewko należy podlewać codziennie i obficie. W zimie tylko tyle, aby podłoże pozostawało leciutko wilgotne. Liście warto od czasu do czasu zraszać.
Nawożenie: raz na 2-3 tygodnie, od chwili, kiedy na wiosnę zaczynają się pojawiać pierwsze młode pędy, do momentu, kiedy liście zaczynają nabierać jesiennej barwy, nawozem płynnym organicznym.
Przesadzanie: wczesną wiosną, początkowo co roku, potem raz na dwa lata, starsze okazy co 3-5 lat. Podłoże dobrze przepuszczalne, z niewielkim dodatkiem ziemi próchniczej lub kompostu oraz 10% piasku.
Formowanie: cięcie nowych pędów wiosną i jesienią, nad drugim lub trzecim liściem, cięcie gałęzi w okresie bezlistnym, pozostawiając kawałek przy nasadzie, usuwany dopiero po zupełnym uschnięciu; drutowania raczej się nie zaleca, z uwagi na duże prawdopodobieństwo uszkodzenia bardzo delikatnej kory, jeżeli już, to należy użyć miękkiego drutu podkładając pod niego rafię.
REAL FOTO
Licytujesz drzewko widoczne na zdjęciu!
Zdjęcie jest aktualne, zostało zrobione w dniu wystawienia drzewka na aukcję.
Do drzewka dodaję 10 nasion klonu palmowego
Drzewko zostanie wysłane paczką priorytetową, odpowiednio zabezpieczone.
Paczki wysyłamy od poniedziałku do czwartku, żeby nie utknęły w magazynach pocztowych na okres weekendu.
POLECAM Z PEŁNYM PRZEKONANIEM
W razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt telefoniczny: 501 [zasłonięte] 29 46
nr konta do wpłaty: 48 2130 [zasłonięte] 0[zasłonięte]0040151 [zasłonięte] 392601