Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

DRUKARSTWO RZECZYPOSPOLITA KRAKOWSKA GALICJA 1815-

08-02-2014, 20:01
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 3930313033
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 6   
Koniec: 08-02-2014 19:41:18

Dodatkowe informacje:
Rok wydania (xxxx): 1976
Okładka: miękka
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

ACTA
ÜNIVERSITATIS WRATISLAVIENSIS No 300
BIBLIOTEKOZNAWSTWO VIII
Anna Aleksiewicz
DRUKARSTWO
W RZECZYPOSPOLITEJ
KRAKOWSKIEJ
I GALICJI ZACHODNIEJ
W LATACH 1[zasłonięte]815-18
WARSZAWA-WROCŁAW 1976 PAŃSTWOWE WYDAWNICTWO NAUKOWE
KOLEGIUM REDAKCYJNE
Alfred Jahn (redaktor naczelny), Adam G a 1 o s (zastępca redaktora naczelnego),
Kazimierz Terlecki (sekretarz), Andrzej C i e ń s k i, Ryszard Męclewski,
Walerian S a n e t r a (członkowie)
Redaktor Jadwiga Stelmach





SPIS TREŚCI

Wstęp.................... 3
Rozdział I. Rozwój drukarstwa krakowskiego w latach 1[zasłonięte]815-18 ... 7
Rozdział II. Przegląd drukarń prowincjonalnych w latach 1[zasłonięte]815-18 . . 65
Rozdział III. Charakterystyka produkcji zakładów typograficznych . . 87
Rozdział IV. Produkcja oficyn w świetle statystyki....... 127
Zakończenie............ 16J
Bibliografia.............. 165
Zusammenfassung............ 176





WSTĘP

Celem niniejszej rozprawy jest przedstawienie dziejów drukarstwa i jego efektów na ściśle określonym obszarze ziem polskich, nazywanym w pewnym okresie Galicją Zachodnią. Obszar ten, obejmujący ostatecz-me terytorium tzw. Rzeczypospolitej Krakowskiej oraz Małopolskę po rzekę San stanowił część zaboru austriackiego, określanego mianem Kró-isfiT jl i LodomeriL W mawianym okresie, ten. w latach 1815-
-1860 senne te nie stanowiły stale jednolitego okręgu administracyjnego państwa Habsburgów, ale pod względem politycznym, kulturalnym i gospodarczym muszą być rozpatrywane jako dzielnica zwarta, mimo jej oderwania od reszty ziem polskich. Decyzje Kongresu Wiedeńskiego w 1815 r przyjęto w rozprawie za chronologiczny początek omawianego okresu który postanowiono zamknąć rokiem 1860, kiedy to na skutek tzw. dyplomu październikowego dała się zaobserwować wzrastająca samodzielność tej prowincji Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Co prawda, nie brakuje wśród historyków głosów, że już od konstytucji austriackiej z 1849 r rozpoczął się jej okres autonomiczny. Tak np. F. K. d'Abancourt sądził, iż manifest cesarski zapowiadający konstytucję i głoszący, „że akt ten ma pogodzie interes państwa z wolnością krajów koronnych i licznych narodowości , odnosi się do autonomicznego zarządu krajów koronnych. Histo-
zL l!; Kien!eWiCT,Z OukreŚUł OkreS autonomii od tego samego wydarzenia, zas lata rządów Bacha (1[zasłonięte]849-18) nazwał okresem przejściowym. Wskazał przy tym, ze „historycy zaliczają na ogół przejściowy okres Bacha Ł - TWeg0' autonomicznego okresu dziejów Austrii"". Przyjęcie roku
fakte wT ?" ninieJSZeJ rOZPraWy był0 rÓWnieŻ Podyktowane
laktem, ze była to data przełomowa także w rozwoju drukarstwa Od
następnego roku pojawiło się bowiem wiele nowych zakładów typogra-^nych^wzrosła też w wyraźny sposób produkcja. Opracowanie tery-
torium zachodnich obwodów Galicji jest usprawiedliwione, dlatego że dzielnica ta została wyodrębniona w latach 1[zasłonięte]854-18, by potem jeszcze raz w okresie 1[zasłonięte]862-18 stanowić odrębną administracyjnie część zaboru austriackiego. Podział ten stanowił również granicę narodowości. Galicja Zachodnia zamieszkiwana była w przeważającej części przez Polaków, Wschodnia zaś przez Rusinów. Świadczy o tym również organizacja Kościoła, gdyż na terenach Galicji Zachodniej były jedynie biskupstwa obrządku rzymskiego (Kraków, Tarnów), we Wschodniej oprócz rzymsko--katolickich (Przemyśl, Lwów) istniały również grecko-fcatolickie (Przemyśl, Lwów) oraz ormiańskie (Lwów)3.
Niniejsza praca ma na celu dostarczenie odpowiedzi na kilka pytań. Chodzi o ustalenie, ile było oficyn drukarskich w zakreślonym czasie i terenie, jakie to były firmy, przez kogo prowadzone, jakie posiadały wyposażenie techniczne i typograficzne, jak liczny był personel, jaka była chronologia ich powstawania oraz dalszego rozwoju, jak kształtowały się wzajemne związki współpracy między nimi lub też konkurencji.
Dotychczasowe opracowania związane z zasygnalizowaną problematyką okazały się jedynie przyczynkami do tematu. Zgromadzono więc wszystkie możliwe do zebrania materiały archiwalne z archiwów, bibliotek i muzeów Krakowa, Rzeszowa i Wrocławia. Rozesłano kwerendę do wszystkich archiwów i muzeów w dawnych miastach obwodowych Galicji Zachodniej, która jednak przyniosła negatywny wynik. Bezskuteczna okazała się również penetracja inwentarzy archiwów z innych ośrodków krajowych. Materiały źródłowe byłych galicyjskich archiwów stały się więc zasadniczą podstawą opracowania tej rozprawy.
Dalszy problem stanowiło ukazanie efektów działalności drukarń, co wymagało zebrania możliwie pełnej kartoteki wytworów poszczególnych typografii. Podstawą jej stała się głównie Bibliografia polska K. Estreiche-ra oraz zestawy tytułów o węższym zasięgu i materiały archiwalne.
Zebrany materiał narzucił metodę opracowania, dzięki której na podstawie odkrytych akt można się było pokusić o rekonstruowanie poszczególnych faktów, odtworzenie procesu powstawania i rozwoju oficyn, nakreślenie sylwetki właściciela, jego wykształcenia ogólnego, przygotowania fachowego, sytuacji materialnej, kontaktów z towarzyszami pracy, udziału w organizacjach i towarzystwach, wyśledzenie posiadanego przez typografa urządzenia, podanie nazwisk osób pobierających tam naukę lub zatrudnionych na stałe. Zgromadzona kartoteka pozwoliła ukazać wytwory oficyn przez charakterystykę tytułową i statystyczną.
Zasadnicze problemy postanowiono ukazać w przeglądzie poszczegól-
nych oficyn drukarskich według kolejności ich powstawania, osobno w Krakowie oraz w miastach prowincjonalnych. Tekst rozprawy ilustrują aneksy w postaci tabel, zawierających podział treściowy dorobku poszczególnych typografii oraz wykresy ukazujące zarówno wytwory oficyn krakowskich i prowincjonalnych w poszczególnych latach, jak również podział treściowy tego dorobku według drukarń i ośrodków.
Pełniejszy obraz zakładów drukarskich i ich działalności typograficznej dałoby przedstawienie ich w kontekście obowiązujących wówczas przepisów cenzury, które w dużym stopniu rzutowały na działalność drukarń, ich rozwój, a przede wszystkim na repertuar wydawniczy. Problem ten jednak został zaprezentowany w osobnej rozprawie, która ukazała się na łamach „Roczników Bibliotecznych".
Kończąc kilkuletnią pracę uważam za miły obowiązek podziękować jak najserdeczniej tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej publikacji. Szczególnie gorące słowa wdzięczności składam Promotorowi prof. dr. Bronisławowi Kocowskiemu, który ukierunkował moje zainteresowania, opiekował się i pomagał, a także Recenzentom pracy: prof, dr Janinie Bieniarzównie i prof. dr. Antoniemu Knotowi dziękuję serdecznie za życzliwe uwagi. Nie mogę wreszcie bez wzruszenia nie wspomnieć o zawsze przyjacielskiej pomocy bibliotekarzy i archiwistów.




ZAKOŃCZENIE

Przebadane i omówione zagadnienia potwierdziły istnienie różnorodnych związków Krakowa z zachodnimi obwodami Galicji. Dotychczasowe poglądy na działalność cenzury udało się pogłębić i udokumentować nieznanymi dotąd źródłami archiwalnymi. Dzieje poszczególnych oficyn sprostowano lub uzupełniono w stosunku do najnowszych nawet biogramów i przyczynków, a w szczególności ustalono lub poprawiono daty dzierżawienia Drukarni Akademickiej przez H. Mecherzyńską, istnienia oficyny „Pod Sową" L. Łukaszewicza, działalności J. Czecha, J. Karn-städta w Tarnowie, A. Sonka w Bochni, otrzymania konsensu przez A. Z. Helcla, D. E. Friedleina. Udało się określić dokładny czas nauki S. Gieszkowskiego, K. Jastrzębskiego, J. Ż. Wywiałkowskiego, T. Szczur-kowskiego, J. A. Pelara, adresy niektórych oficyn, ich sytuację materialną, nazwiska personelu. Podkreślono polonizację drukarzy obcego pochodzenia.
Po raz pierwszy została podjęta i zrealizowana próba ogarnięcia i omówienia rezultatu produkcji tych typografii oraz scharakteryzowania repertuaru wydawniczego, który w odniesieniu do oficyn krakowskich i prowincjonalnych był, jak można to było zauważyć, różny. Kraków mający szeroki krąg odbiorców, chłonne środowisko naukowe i szkolne odbijał najwięcej literatury naukowej. W innych warunkach działające oficyny prowincjonalne dostarczały przede wszystkim książki dewocyj-nej, gdyż ta w środowisku małomiasteczkowym i wiejskim mogła liczyć na największą liczbę odbiorców. Zresztą drukarze ci dostarczali swe produkty zarówno na odpusty, jak i wysyłali je do innych ośrodków.
Podsumowując wyniki przeprowadzonych badań, można stwierdzić, że w Krakowie, w interesującym nas okresie, działało osiem oficyn, które należały do trzynastu osób występujących na kartach swych produktów jako ich właściciele. Najwięcej zakładów typograficznych — siedem — było w r. 1849, kiedy zniesienie cenzury i lepsze warunki zachęcały do działalności; najmniej — trzy — w latach 1[zasłonięte]852-18, a więc po wzmożeniu represji.
Jak udało się ustalić, wśród drukarzy krakowskich rozmachem działania i przedsiębiorczością wyróżniał się Stanisław Gieszkowski, który potrafił stworzyć zakład na miarę przedsiębiorstwa kapitalistycznego, z nowoczesnym wyposażeniem i wielką liczbą pracowników. Na wysokim poziomie prowadzona była również oficyna Daniela Edwarda Fried-leina, kładąca duży nacisk na piękny druk. W latach czterdziestych na czoło wysunęła się Drukarnia Akademicka, która po odnowie i zakupie nowego wyposażenia należała do przodujących. W latach pięćdziesiątych wyprzedziła je wszystkie Drukarnia „Czasu", zarówno nowoczesnym wyposażeniem, liczbą personelu, jak i wielkością wyprodukowanych tytułów.
Drukarnie prowincjonalne posiadały lepsze warunki rozwoju, gdyż utrzymanie zakładu było łatwiejsze i tańsze. Jak podkreślono, w sześciu ośrodkach poza Krakowem istniała najczęściej tylko jedna oficyna, przechodząca stopniowo w coraz to inne ręce. Ośrodki te otrzymywały ty-pografie w różnych latach. Najpierw drukarnie dostały największe miasta leżące w pobliżu Krakowa: Tarnów, Wadowice i Bochnia, potem ośrodki leżące na wschód i południowy wschód, jak Rzeszów, Nowy Sącz i Jasło, a więc zgodnie z rozprzestrzenianiem idei nowej gospodarki, rozwoju linii kolejowej itp. Do największego rozkwitu, jak ustalono, doszły oficyny Bochni, gdy właścicielem był Wawrzyniec Pisz, oraz Rzeszowa, gdy kierował nią znany księgarz Jan Andrzej Pelar. Zaćmiła ona wówczas wszystkie pozostałe zakłady.
W początkach omawianego okresu drukarstwo zarówno krakowskie, jak prowincjonalne stało na bardzo niskim poziomie. Polepszenie wyposażenia technicznego nastąpiło po roku 1820. Postęp dostrzegalny był głównie w kilku największych typografiach. Najnowocześniej wyposażona była drukarnia Stanisława Gieszkowskiego, który jako pierwszy w Krakowie sprowadził maszynę pospieszną w 1844 r. Następnie wyprzedziła ją w wyposażeniu Drukarnia Akademicka, by w latach pięćdziesiątych ustąpić miejsca Drukarni „Czasu". Z zakładów prowincjonalnych wyróżniała się bardzo znacznie oficyna prowadzona przez Jana Andrzeja Pelara.
Z dziejów oficyn wyłonił się obraz rodzajów zajęć i szczebli. W większych zakładach liczba zecerów często przewyższała dwukrotnie, a nawet trzykrotnie liczbę preserów, których praca przebiegała szybciej, niż odbywało się składanie i których częściowo mogli przy maszynach zastępować uczniowie. Większość małych oficyn miała jednego zecera oraz uczniów spełniających prace pomocnicze. W drukarniach prowincjonalnych wśród stałego personelu był zawsze liczny zastęp uczniów, większy niż wykazywano, gdyż to ułatwiało zdobywanie jak największych zysków.
Wraz ze wzrostem wyposażenia technicznego drukarń wzrastała rów-
nież liczba pracowników. Można to prześledzić na przykładzie zakładów typograficznych Krakowa. Przed rokiem 1830 zatrudniały one 19 osób, licząc łącznie z uczniami, w latach trzydziestych było już ich 52, w latach czterdziestych 57, a w pięćdziesiątych 76.
Ostatnie pytanie postawione we wstępie dotyczyło efeków działalności zakładów typograficznych. Wszystkie omówione ośrodki w latach 1[zasłonięte]815-18 dostarczyły 4146 tytułów, z czego w Krakowie ukazało się 3250, zaś na prowincji 896 jednostek. Dokładny ich przegląd ujawnił, iż byfy to głównie broszury i dzieła jednotomowe, w większości wydrukowane w języku polskim, częściowo nakładem obcych osób, częściowo sumptem drukarza, przy czym treść krakowskich wytworów dotyczyła problemów naukowych, zaś przeważnie zagadnień religijnych w wytworach prowincjonalnych.
W rozprawie świadomie pominięto funkcję, jak i recepcję wytworzonej książki, gdyż wychodziłoby to poza ramy tematu i świadczyło o wejściu na teren zainteresowań innej dyscypliny naukowej.





BIBLIOGRAFIA I. 2RODŁA

A. Źródła rękopiśmienne Archiwum Państwowe Miasta Krakowa i Województwa Krakowskiego w Krakowie
Akta Depozytowe A. D. 533, (Księga kongregacji drukarskiej). A. D. 534, (Księga kongregacji drukarskiej. Wydatki). A. D. 535, (Księga kongregacji drukarskiej. Wydatki i przychody). A. D. 536, (Książka zapisu i wypisu). A. D. 537, (Akta luźne cechu drukarzy).
Teki Grabowskiego
E 13, Kraków (Okruszyny wiadomości o Krakowie), t. 1.
E 14, Kraków (Okruszyny wiadomości o Krakowie), t. 2.
E 15, Kraków (Zbiór notât i wiadomości do opisu miasta Krakowa), t. 1.
E 16, Kraków (Zbiór...), t. 2.
E 18, Miasto Kraków (Zbiór pism i notât.), t. 4.
E 19, Starożytności miasta Krakowa. Część opisowa pierwsza.
E 23, Wiadomości o mieście Krakowie, (Wiadomości drobne, ale owoc długiego szperania. Wypisy z ksiąg archiwum m. Krakowa).
E 24, Cracoviensia. Zbiór pism tyczących się dziejów miasta Krakowa jako też Akademii, szkół, burs itd.
E 31, Pożar Krakowa r. 1850.
E 63, Życiopisma Polaków (A-M).
E 64, Życiopisma Polaków (N-Z).
E 66, Życiorysy Polaków.
E 69, Autografy znakomitych mężów.
E 70, Autografy znakomitych mężów Polaków.
E 94, Rękopisma (Rozmaitości rękopiśmienne krajowych okoliczności się tyczące).
E 103, Chwila spoczynku. Silva rerum. Książka oryginalnego rodzaju.
E 104, Rozmaitości, R. 1848, Wrażenia chwilowe z ostatnich czasów a niekiedy przypomnienia rzeczy dawniejszych.
E 106, Rozmaitości (Rozmaite rozmaitości w chwilach próżniaczych zebrane).
E 109, Pisma rozmaite. Zbierana drużyna.
E 115, Skarbniczka różnych wiadomości drobnych, której zamiarem drobne wiadomości razem zebrać i przechować.
E 152, Bibliografia, spisy dawniejszych ksiąg polskich, z oznaczeniem ceny, za jaką
były sprzedane. E 156, Listy przez literatów pisane do Ambrożego Grabowskiego.
Wolne Miasto Kraków. Akta Komitetu Cenzury Rządowej WMK V - 92, (Wykaz akt). WMK XIII - 1, fasc. A, Ustanowienie Komitetu (Cenzury), instrukcji i różnych
nowych urządzeń. WMK XIII — 4, fasc. D, Pozwolenie lub odmówienie autorom i księgarzom na
drukowanie dzieł i pism czasowych, rycin i litografii, 1[zasłonięte]833-18. WMK XIII — 5, fasc. D, Pozwolenie lub odmówienie..., 1[zasłonięte]837-18. WMK XIII — 6. fasc. G, Drukarnie i litografie, 1[zasłonięte]833-18.
WMK XIII — 7, fasc. K, Nadużycia wolności druku i dziennikarstwa, 1[zasłonięte]833-18. WMK XIII - 10-12, 14-22, „Dziennik Podawczy Komitetu Cenzury Rządowej",
1[zasłonięte]833-18.
WMK XIII - 23-26, Repertorium główne akt Komitetu Cenzury Rządowej, t. 1-4. WMK XIII - 29, Wykaz druków cenzurowanych, 1[zasłonięte]850-18. Inwentarz tymczasowy, 625 I. T. Odpisy sekretnych aktów senackich, 1[zasłonięte]836-18.
Archiwum Państwowe Miasta Krakowa i Województwa Krakowskiego w Krakowie.
Oddział na Wawelu „Czas" 1,975, Księga kasowa Drukarni „Czasu", 1[zasłonięte]849-18.
Teki Schneidr a 148-149, Bochnia miasto. 351, Czech Józef. 447, Druki i drukarnie. 514-515, Galicja. 642, Helcel Antoni Zygmunt. 679, Jasło miasto. 800, Kraków.
1157, 1[zasłonięte]160-11, Nowy Sącz. 1[zasłonięte]398-13, Rzeszów miasto. 1[zasłonięte]431-14, Sanok miasto. 1604, Tarnów. 1670, Wadowice miasto.
Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
S I 495, Zarząd drukarni, II 1799-IV 1816.
S I 496, Dzierżawa drukarni przez H. Mecherzyńską, I 1816-VII 1841.
S I 497, Zarząd drukarni, I 1839-VI 1849.
S I 498, Personel, IX 1838-XII 1849.
S I 500, Druki dla Uniwersytetu i inne prywatne, X 1809-XI 1849.
S I 501, Druki urzędowe, 1816, I 1838-XI 1848.
S I 502, Zaopatrzenie drukarni, II 1839-XI 1849.
S I 503, Rachunki, IV 1802-V 1819.
S I 504, Rachunki, III 1841-XI 1848.
S I 505, Zgromadzenie drukarzy, II 1810-XI 1845.
S II 920, Inspektor (dyrekcja) drukarni i komisje rewizyjne, 1[zasłonięte]853-19, Prowizor drukarni 1[zasłonięte]850-19, Sprawozdania zarządu oraz protokoły rewizyjne, 1[zasłonięte]854-18.
S II 921, Personel drukarni: drukarze, zecerzy, pomocnicy, płace, wyzwoliny, przyjęcia, zwolnienia i związki zawodowe, 1[zasłonięte]850-18.
S II 922, Organizacja drukarni, 1[zasłonięte]851-18, Pomieszczenia, budynek, parcela, 1850-
-1919, Inwentarze, urządzenia techniczne, 1[zasłonięte]850-19. S II 923, Akta rachunkowe, 1[zasłonięte]850-18. S II 925, Zakup maszyn, czcionek, farb, 1[zasłonięte]850-18.
Biblioteka Jagiellońska w Krakowie
S49, Materiały M. Wiszniewskiego, Z. 251-255, Korespondencja z księgarzami, Z. 256-261, Korespondencje i różne noty.
967, „Księga drukarni Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzona przez Józefa Mucz-kowskiego" od 26 X 1844 do 23 XII 1846.
5007, Korespondencja śp. Romualda Hubego, listy własnoręczne.
5700 IV, t. 1, Materiały do drobnych prac Bartłomieja Waliszkiewicza.
5755, „Korespondencye moje własne i literackie" (Żegota Pauli).
6464 IV, Korespondencja Józefa Ignacego Kraszewskiego, Seria II, Listy z lat 1844--1862, t. 5.
6475 IV, Korespondencja J. I. Kraszewskiego, Seria II, t. 16.
6480 IV, Korespondencja J. I. Kraszewskiego, Seria II, t. 21.
6494 IV, Korespondencja J. I. Kraszewskiego, Seria III, Listy z lat 1[zasłonięte]863-18, t. 34.
6517 IV, Korespondencja J. I. Kraszewskiego, Seria III, t. 57.
7139 III, Listy Ryszarda Czyszkowskiego i innych młodych powstańców 1863 r. na emigracji do przyjaznej im rodziny krakowskiej; ponadto list Sokoła z Przemyśla do Żegoty Wywiałkowskiego, 1864.
7316 IV, „Życiorysy krakowian", Notatki Klemensa Bąkowskiego.
7821 IV, Zbiorek autografów przesłanych Konstantemu Podwysockiemu przez Karola Szajnochę.
7836 IV, Drobne fragmenty korespondencji księgarzy z lat 1[zasłonięte]827-18,
8192 II, t. 1-2, Antoni Zygmunt Helcel.
8881 III, Jan Augustyn. Wspomnienia o drukarniach krakowskich.
Biblioteka Polskiej Akademii Nauk w Krakowie
102, Antoniego Zygmunta Helcla: Papiery osobiste.
103, t. 1-3, Korespondencja A. Z. Helcla. 1299, B. t., Dokumenty cechowe krakowskie.
1419, Dokumenty do historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, 1[zasłonięte]567-18.
1850, Listy różnych osób do różnych. Z papierów Walerego Wielogłowskiego.
2020, Korespondencja Józefa Majera z lat 1[zasłonięte]838-18.
2159, t. 15, 19, 20, Materiały do słownika biograficznego zebrane przez Michała Frąckiewicza.
2290, t. 1, Papiery osobiste i rodzinne Józefa Majera z lat 1[zasłonięte]779-18.
2448, Zbiór klepsydr i nekrologów z lat 1[zasłonięte]813-18.
3691, Katalog dzieł nakładowych i komissowych księgarni D. E. Friedleina w Krakowie.
Wojewódzkie Archiwum Państwowe w Rzeszowie. Oddział Rzeszów Zd. m. Rz. 2366, Kataster przemysłowy (Dział I koncesjonowane). Zd. m. Rz. 2573, Księga prawa obywatelstwa rzeszowskiego.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie R-25, Uregulowanie należności.
R-26, Przyjaciel Ludu. Pismo ewangelickie, R. 10, 1894, nr 13. R-27, Buchdruckerei — Journal. R-28, Buchdruckerei — Memorial.
R-29, Księga dłużników.
R-30, Podanie J. A. Pelara o zezwolenie na otwarcie wypożyczalni w Stanisławo-
wie, 1847 r.
R-31, Podanie J. A. Pelara o założenie wypożyczalni z 1850/51.
R-32, Podanie J. A. Pelara o prowadzenie wypożyczalni w Stanisławowie z 1853 r. R-34, Podanie o koncesję na antykwarnię i czytelnię z 1852 r. R-36, Pisma dotyczące otwarcia księgarni, 1[zasłonięte]848-18. R-37, Pisma dotyczące wypożyczalni książek, 1855. R-38, Kupno drukarni od Skielskiej, 1[zasłonięte]855-18. R-39, Korespondencja z firmami..., 1[zasłonięte]849-18. R-40, Zezwolenia Kurii Biskupiej, 1[zasłonięte]856-19. R-41, Pisma Rady Szkolnej, 1[zasłonięte]850-18. R-42, Pisma dotyczące spółki z Schallem, 1[zasłonięte]849-18. R-43, Pisma dotyczące zatrudnienia P. Bluzka, 1[zasłonięte]853-18. R-44, Umowy Pelara dotyczące wydawnictw, 1[zasłonięte]861-19. R-45, Stare kwity, 1[zasłonięte]859-18. R-46, Sprawa procesowa z ks. Gruszką, 1865. R-47, Varia J. A. Pelara, 1[zasłonięte]848-18. R-50, Pisma dotyczące funkcji Pelara, 1[zasłonięte]853-18. R-51, Spółka z Gazdą, 1853. R-52, Reklama księgarni Pelara, 1[zasłonięte]848-18. R-53, Różne dokumenty J. A. Pelara, 1[zasłonięte]849-18. R-54, List Stalmachą do Pelara, 1860.
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
I 23 a, Papiery J. A. Pelara (drukarnia i redakcja). I 23 b, Papiery J. A. Pelara (realność).
Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu 725 I 11, List Hugona Kołłątaja do Jana Maja, księgarza w Krakowie, pisany w
Ołomuńcu z więzienia 15 VII 1802 r. 2432 II, Korespondencja Augusta Bielowskiego, t. 1. 2756 II, Listy do ks. Sodoka Barącza od różnych osób.
3093 III, Korespondencja Michała Wiszniewskiego. Listy od różnych osób. 3245 II, Michał Grabowski, Wypadki galicyjskie. Przegląd literatury i życia umysłowego w Galicji między 1830 a 1848 r. 5248 I, Listy do Stanisława Nowińskiego, t. 2.
5734 III, Odezwy z aktów Rady Narodowej Tarnowskiej z r. 1848. 5741 I, Korespondencja Jerzego Lubomirskiego i ks. Wacława Sztuka, kanonika na
Wyszehradzie. Listy od różnych osób do J. L. 5879 II, Korespondencja Karola Szajnochy, t. IV, Listy do K. Szajnochy od różnych
osób. 5884 II, Korespondencja Karola Szajnochy, t. IX, Listy K. Szajnochy do różnych
osób i instytucji. 7195 II, Papiery Bolesława i Marii Wysłouchów, t. 21, Listy różne, cz. 2, lata 1820-
-1932. 7229, Papiery Bolesława i Marii Wysłouchów, t. LV, Luźne materiały do dziejów
Galicji i W. M. Krakowa, 1[zasłonięte]842-18. 9871 II, Autografy znakomitych Polaków. 11 755 II, Korespondencja Henryka Wodzickiego, Listy od różnych osób.
12 037 II, Autografy różnych osób z lat 1[zasłonięte]710-19.
12126 III, Karol Estreicher, Dzieje drukarstwa. Wykłady wygłoszone w Szkole Głównej Warszawskiej w latach 1[zasłonięte]865-18 oraz zebrane do nich materiały.
12 156 III, Ambroży Grabowski, Wspomnienia z ostatnich lat mojego życia i wypadki, które w tym czasie w Krakowie zaszły od r. 1832 do r. 1854, Wspomnienia doprowadzone do r. 1865.
12 316 III, Papiery Franciszka Wężyka, t. XXI, Korespondencja Franciszka Wężyka z lat 1[zasłonięte]815-18.
12 322 II, Papiery Franciszka Wężyka, t. XXVII, Listy różne z lat 1[zasłonięte]814-18.
12 736 III, Korespondencja Księgarni Daniela Edwarda Friedleina z lat 1[zasłonięte]830-19, A-J.
12 737 III, Korespondencja Księgarni Daniela Edwarda Friedleina z lat 1[zasłonięte]830-19, K-Z.
12 776 II, (Ks. Ludwik Lętowski), Miscellanea, Fragmenty.
13 142 III, „Katedra krakowska na Wawelu przez X. Ludwika Łętowskiego w Kra-
kowie roku 1895" (s. 5, Drukarnia „Czasu").
13 580 I, Odpisy listów, wypisy i różne notatki dotyczące przeważnie Jerzego Lubomirskiego, sporządzone głównie przez W. T. Wisłockiego.
13 583 II, Odpisy listów Adama Kłodzińskiego, jego korespondencji oraz materiałów z nim związanych z lat 1[zasłonięte]828-18, sporządzone przez W. T. Wisłockiego lub z jego polecenia.
B. Źródła drukowane
i
Źródła dokumentalne
B a r y c z H., Zbiór ocalałych resztek listów do Szczęsnego Morawskiego z lat 1[zasłonięte]852-18, „Rocznik Sądecki", t. 2, 1949, s. 267-366.
B r o d o w i c z M. J., Ważniejsze dokumenta odnoszące się do swojego udziału w sprawach i losach zakładów naukowych b. Wolnego Miasta Krakowa i jego okręgu, Kraków 1874.
Bieniarzówna J., Rzeczpospolita Krakowska. 1[zasłonięte]815-18. Wybór źródeł, Wrocław 1951.
Friedlein J., List Józefa Friedleina do Kazimierza Władysława Wójcickiegor opracowała M. B u c z a k, „Rocznik Biblioteki PAN w Krakowie", R. 16, 1970, s. 241-248.
Kieniewicz S., Galicja w dobie autonomicznej. (1[zasłonięte]850-19), Wrocław 1952.
Kieniewicz S., Mencel T., Rostocki W., Wybór tekstów źródłowych do historii Polski w latach 1[zasłonięte]795-18, Warszawa 1956.
Korespondencja Karola Szajnochy, zebrał, wstępem i przypisami opatrzył H. Bary c z, t. 1-2, Wrocław 1959.
Lepko w ski J., Przemówienie J. M. Rektora Łepkowskiego w czasie aktu poświęcenia Drukarni Uniwersytetu Jagiellońskiego dnia 16 II 1886, Kraków 1886.
Ossoliński J. M., Listy Józefa Maksymiliana Ossolińskiego do Ambrożego Gra-bowskiego 1[zasłonięte]813-18, z rękopisu Biblioteki Narodowej wydał B. Horodyski, Wrocław 1950.
Pomnika prawa Rzeczypospolitej Krakowskiej, t. 1, wydał W. Tokarz, Kraków 1932.
Rederowa D., Stachowska K., Ośrodek naukowy krakowski w świetle materiałów Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. 1[zasłonięte]841-18. Wybór źródeł, „Rocznik Biblioteki PAN w Krakowie", R. 2, 1956, s. 7-266.
Tyrowicz M., Galicja od pierwszego rozbioru do Wiosny Ludów. 1[zasłonięte]772-18. Wybór tekstów źródłowych, Kraków 1956.
Życie kulturalne i artystyczne Krakowa w drugiej połowie XIX wieku. (Wybór listów), pod red. Z. Jabłońskiego, „Rocznik Biblioteki PAN w Krakowie", R. 3, 1957, s. 5-189.
Źródła opisowe
A.B.C., Księgarz i nakładca D(aniel) E(dward) Friedlein w Krakowie, „Biblioteka Warszawska", t. 2, 1851, s. 383-385.
Bogdański H., Pamiętnik 1[zasłonięte]832-18, z rękopisu wydał, wstępem i przypisami opatrzył A. Knot, Kraków 1971.
Chłędowski K., Pamiętniki, t. 1, Galicja 1[zasłonięte]843-18, do druku przygotował, wstępem i przypisami zaopatrzył A. Knot, Wrocław 1951, oraz wyd. 2 uzup., Kraków 1957.
Czech Józej (nekrolog), „Józefa Czecha Kalendarz Krakowski", R. 46, 1877, s. 17-20.
Delaveaux L. (ojciec), Pamiętniki Ludwika hr. de Laveaux, wydał z rękopisu L. D. L. (syn), Kraków 1879 oraz ten sam tekst pt. Pamiętniki z epoki porozbio-rowej, tudzież wspomnienia o wojnie 1831 r. i o smutnych wypadkach z lat 1846 i 1848, Kraków 1882.
Dębicki Z. L., Antoni Zygmunt Helcel. Życiorys, „Przegląd Polski", R. 4, 1870, t. 4, s. 356-389 i odbitka, Kraków 1870; Portrety i sylwetki z XIX stulecia. Seria I i II (t. 1-2), Kraków 1[zasłonięte]905-19; Trzy pokolenia w Krakowie, Kraków 1896.
Dropsy J., Wspomnienia z czasów Rzeczypospolitej Krakowskiej, wydał H. M o-ścieki, Warszawa 1914.
Drukarze (J. A. Pelar), „Przewodnik Bibliograficzny", R. 7, 1884, s. 146.
G a wron ski F. S., Latopismo rodzinne mego żywota... Wybór z lat 1[zasłonięte]832-18, oprać. M. Bucząk, i B. Schnaydrowa, „Rocznik Biblioteki PAN w Krakowie", R. 13, 1967, s. 201-238; Pamiętnik roku[zasłonięte]18301 i Kronika pamiętnikowa (1[zasłonięte]787-18), wydał J. Czubek, Kraków 1916.
Girt 1er K., Opowiadania, t. 1, Pamiętniki z lat 1[zasłonięte]803-18; t. 2, Pamiętniki z lat 1[zasłonięte]832-18, Kraków 1971.
Grabowski A., Wspomnienia, wydał S. Estreicher, t. 1-2 z ilustracjami, Kraków 1909.
Grzybowska K., Kronika rodzinna, Wrocław 1969.
Hechel F., Człowiek nauki taki jakim był. Pamiętniki..., wydał z rękopisu oraz zaopatrzył przedmową i skorowidzem W. S z u m o w s k i, t. 1-2, Kraków 1939; Kraków i ziemia krakowska w dobie Wiosny Ludów. Pamiętniki, wstępem i przypisami opatrzył H. B a r y c z, Wrocław 1950.
Horoszkiewicz J., Notatki z życia, opracował, wstępem i przypisami zaopatrzył H. Wereszy cki, Wrocław 1957.
Inwentarz giserni akademickiej (tudzież). Inwentarz książek w magazynie, (Kraków 1819) oraz to samo, pt. Inwentarz Drukarni Uniwersytetu Jagiellońskiego z 1819 r. (wedle spisu ks. F. Kudrewicza, administratora drukarni i poświadczony przez J. S. Bandtkiego, bibliotekarza Uniwersytetu Krakowskiego). (Wydał K. Piekarski), „Silva Rerum", t. 3, 1927, s. 102-104.
Jabłonowski L., Pamiętniki, opracował oraz wstępem i przypisami opatrzył K. Le wiek i, Kraków 1963; Złote czasy i wywczasy. Pamiętnik szlachcica z I połowy XIX stulecia, z przedmową S. Wasylewskiego, Lwów 1920 i wyd. 2, Poznań 1928.
Jabłonowski W., Pamiętniki z lat 1[zasłonięte]851-18. (Wybór), z rękopisu dokonał wyboru, wstępem i przypisami opatrzył J. F i j a ł e k, Wrocław 1967.
Józefczyk A., Wspomnienie ubiegłych lat przez... (Przyczynek do historii spisków w Galicyi), wydanie „Przeglądu Polskiego", Kraków 1881. Kaczkowski Z., Mój pamiętnik z lat 1[zasłonięte]833-18, Lwów 1899 i wyd 2, Lwów
1907. K o p f f W., Wspomnienia z ostatnich lat Rzeczypospolitej Krakowskiej, wydał
S. Estreicher, Kraków 1906.
Kronika, „Przewodnik Bibliograficzny", R. 5, 1882, s. 95; R. 8, 1885, s. 78, 166; R. 12,
1889, s. 120; R. 13, 1890, s. 33, 207; R. 14, 1891, s. 149; R. 15, 1892, s. 34; R. îe'
1893, s. 18, 117, 167; R. 17, 1894, s. 141, 200-201; R. 19, 1896, s. 38, 61; R. 2li
1898, s. 138.
Kronika żałobna (J. Z. Wywiałkowski), „Kalendarz Krakowski Józefa Czecha", R.
66, 1897, s. 91.
Łętowski L., Wspomnienia pamiętnikarskie, wydał H. B a r y c z, Wrocław 1952 i wyd. 2 powiększone, przygotował do druku, opatrzył wstępem i przypisami H. B a r y c z, Wrocław 1956. M a c i e j o w s k i W. A., Antoni Zygmunt Helcel, „Tygodnik Ilustrowany", t. 6,
1870, nr 131, s. 1-2.
M ą c z y ń s k i J., Kraków dawny i teraźniejszy z przeglądem jego okolic, Kraków 1854; Pamiątka z Krakowa, cz. 1-3, Kraków 1845.
Mieroszewski St., Mieroszewski Sob., Wspomnienia lat ubiegłych, przygotowali do druku M. i H. Baryczowie, Kraków 1964. Mochnacki K., Pamiętnik spiskowca i nauczyciela. 1[zasłonięte]811-18, wydał i objaśnił
A. Knot, Kraków 1950.
!(N a b i e 1 a k R.), Pamiętnik więźnia stanu. W 2 częściach, Lwów 1875. Odbicia drzeworytów staraniem L. Kosickiego, Kraków 1840. Odciski drzeworytów staraniem J. Muczkowskiego, Kraków 1837. Pamiętnik Seweryna Łusakowskiego, Warszawa 1952 i wyd. 2 podał do druku A. Czartkowski, wstępem poprzedziła N. Assorodobraj, Warszawa 1953. Pamiętniki krakowskiej rodziny Louisów (1[zasłonięte]831-18), opracował, wstępem i przypisami opatrzył J. Z a t h e y, przedmową poprzedziła J. Bieniarzówna, Kraków 1962.
Pelar Jan Andrzej (nekrolog), „Przewodnik Bibliograficzny", R. 17, 1894, s. 200-201. Pelar Jan Andrzej (nekrolog), „Przyjaciel Ludu. Pismo ewangelickie", R. 10, 1894,
s. 100.
Pelar J. A., Księgarnia i drukarnia J. A. Pelara w Rzeszowie. Sprawozdania księgarzy galicyjskich, [w:] K. Estreicher, Bibliografia polska XIX stulecia, zeszyt dodatkowy, 3000 druków..., Kraków 1873, s. 153-155. Popiel P., Pamiętniki. (1[zasłonięte]807-18), Kraków 1927.
P r e k F. K., Czasy i ludzie, przygotował do druku, przedmową, wstępem i przypisami opatrzył H. Barycz, Wrocław 1959.
Sapieha L., Wspomnienia z lat od 1803 do 1863 r., z przedmową S. Tarnowskiego, wydał, wstępem i wyjątkami z korespondencji zaopatrzył B. P a-włowski, Kraków 1912.
Seweryn Goszczyński w Galicji. Nieznane pamiętniki, listy i utwory. 1[zasłonięte]832-18, wydał Z. Wasilewski, Lwów 1910. S i t o w s k i J., Wspomnienia z miasta Nowego Sącza sprzed około 55 laty, Nowy
Targ 1914.
Szczurkowski T., Wykaz cen jednego arkusza druku..., Kraków 1850. Tessarczyk A., Rzeczpospolita Krakowska, wolna, niepodległa i ściśle neutralna, Kraków 1[zasłonięte]863-18.
Wasylewski S., Życie polskie w XIX wieku, opracowanie przedmowy i przypisów Z. Jabłoński, Kraków 1962.
Wiadomość o drukarniach i księgarniach Galicyi, tudzież dziełach polskich wy-szłych w r.b. 1829, „Czasopism naukowy Księgozbioru Publicznego imienia Ossolińskich", R. 2, 1829, z. 4, s. 147-150.
Wiesiołowski F., Pamiętnik z roku 1[zasłonięte]845-18, Lwów 1868; Ustęp z moich wspomnień, (przedruk z dziennika „Głos"), Jasło 1861.
W o d z i c k i S., Pamiętniki hr. Stanisława Wodzickiego, Kraków 1888.
Wybranowski A., Dawne dzieje, Kraków 1893; Gawędy z minionych lat, (z przedmową W. Bełzy), Lwów 1909; Zawsze to samo (Wspomnienia), Lwów 1904.
Wywiałkowski Jakub Żegota, „Tygodnik Ilustrowany", 1862, I, s. 231; 1896, I, s. 158.
Wzory pism „Czcionkami pod Sową", Kraków 1850.
Wzory pism czcionkami J. Z. Wywiałkowskiego w Krakowie, Kraków 1860.
Wzory pism drukarni braci Gieszkowskich, Kraków 1828.
Wzory pism drukarni J. Czecha, Kraków ok. 1840 i 1850.
Wzory pism Drukarni „Czasu", Kraków 1850.
Wzory pism drukarni J. A. Pelara, Rzeszów 1858.
Wzory pism rozmaitych drukarni S. Gieszkowskiego, Kraków 1838.
Wzory pism, winiet i obwódek Drukarni Uniwersyteckiej, Kraków 1841.
Zawadzki W., Dziennikarstwo w Galicji w roku 1848. Dalszy ustęp z pamiętników..., Lwów 1878; Literatura w Galicji. (1[zasłonięte]772-18). Ustęp z pamiętników..., Lwów 1878; Pamiętniki życia literackiego w Galicji, przygotował do druku, wstępem i przypisami opatrzył A. Knot, Kraków 1961.
Ziemiałkowski F., Pamiętniki, t. 2, Kraków 1904.
II. DZIEŁA TREŚCI OGÓLNEJ
Encyklopedia wiedzy o książce, Wrocław 1971.
Estreicher K., Bibliografia polska XIX stulecia, S. I, t. 1-5, 1[zasłonięte]870-18; Dodatki, t. 6-7, Kraków 1[zasłonięte]880-18, oraz wyd. 2, t. 1-7, 9, Kraków 1[zasłonięte]959-19.
Jagusztyn A., Bibliografia druków tłoczonych w drukarniach Rzeszowa w latach 1[zasłonięte]843-19, Rzeszów 1973.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red-F. Sulimierskiego i in., t. 1-12, Warszawa 1[zasłonięte]880-18.
Słownik pracowników książki polskiej, Warszawa 1972.
III. OPRACOWANIA MONOGRAFICZNE I ARTYKUŁY PRASOWE
d'A b a n c o u r t F. K., Era konstytucyjna austro-węgierskiej monarchii od 184S do 1881 roku, Kraków 1881.
Aleksiewicz A., Przyczynek do działalności Jakuba Zegoty Wywiałkowskiego, „Roczniki Biblioteczne", R. 17, 1973, z. 3-4, s. 549-561.
B a 1 i c k i W., Miasto Tarnów pod względem historycznym, statystycznym, topograficznym i naukowym, Tarnów 1831.
Banach A., Polska książka ilustrowana. 1[zasłonięte]800-19, Kraków 1959.
B a n d t k i e J. S., Historia Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Kraków 1821; Historia drukarń krakowskich od zaprowadzenia druku do tego miasta, aż do czasów naszych..., Kraków 1815.
Baranowski J., Helcel Antoni Zygmunt, [w:] Wiek XIX. Sto lat myśli polskiej, t. 7, Warszawa 1912, s. 503-505.
Baranowski M., Historia Kongregacji Towarzyszy Drukarskich w Krakowie od r. 1[zasłonięte]675-18, [w:] Księga pamiątkowa Stowarzyszenia Drukarzy Krakowskich, Kraków 1930, s. 21-42; Kasa Wspólnej Pomocy od roku 1[zasłonięte]850-18, s. 43-59; Krótki rys historii drukarstwa krakowskiego, s. 1-20.
Bartoszewicz K., Dzieje Galicji, jej stan przed wojną i „wyodrębnienie", Warszawa 1917.
B a r y c z H., Alma Mater Jagellonica. Studia i szkice z przeszłości Uniwersytetu Krakowskiego, Kraków 1958; Relacja o roku 1846 w Sądecczyźnie, „Rocznik Sądecki", t. 4, 1960, s. 187-210; Rozwój historii oświaty, wychowania i kultury w Polsce, Kraków 1949; Wśród gawędziarzy, pamiętnikarzy i uczonych galicyjskich. Studia i sylwety z życia umysłowego Galicji XIX wieku, t. 1-2, Kraków 1963.
Bednarski S., Materiały do historyi o drukarniach w Polsce, a mianowicie o drukarniach lwowskich i prowincjonalnych, Lwów 1888; Przyczynek do książeczki z r. 1888 pod tyt. „Materiały do historii o drukarniach itd." Treść: Zna-komitsi drukarze polscy (z ilustr.)..., Lwów 1892.
Bieniarzówna J., Rzeczpospolita Krakowska. 1[zasłonięte]815-18, Kraków 1948; Z dziejów liberalnego i konspiracyjnego Krakowa. (1[zasłonięte]833-18), Kraków 1948; Życie gospodarcze w Wolnym Mieście Krakowie, Kraków 1967.
Bieńkowski W., Jan Maj — założyciel i pierwszy redaktor „Gazety Krakowskiej" w latach 1[zasłonięte]796-18, „Prasa Współczesna i Dawna", R. 2, 1959, nr 1/2, s. 155-166.
Bob er W. A., Historia drukarń i stowarzyszeń drukarskich we Lwowie. W 70-tą rocznicę powstania Stowarzyszenia „Wzajemnej Pomocy", a w 50-tą rocznicę założenia Stowarzyszenia „Ognisko", Lwów 1926.
Brückner A., Dzieje kultury polskiej, t. 4, W dobie porozbiorowej. 1[zasłonięte]795-19, Kraków 1946.
Bujak F., Galicya, t. 1-2, Lwów 1[zasłonięte]908-19.
Chełstowski E., Katalogi księgarskie Friedleinów, „Księgarz", 1960, nr 1/2, s. 19-20.
Chrzanowska, P., Prasa tarnowska 1[zasłonięte]948-19. Katalog wystawy, Tarnów 1961.
Czarnowska M., Ilościowy rozwój polskiego ruchu wydawniczego, 1[zasłonięte]501-19, Warszawa 1967.
Demel J., Stosunki gospodarcze i społeczne Krakowa w latach 1[zasłonięte]846-18, Kraków 1951; Stosunki gospodarcze i społeczne Krakowa w latach 1[zasłonięte]853-18, Wrocław 1958.
Doda W., Dookoła książki polskiej. W czterdziestopięciolecie zawodowej pracy księgarskiej Zygmunta Jelenia uwag kilka, Tarnów 1928.
Drukarnia Narodowa w Krakowie. 1[zasłonięte]858-19, red. W. K o c z u b, Kraków 1958.
D z i w i k K., Rozwój przestrzenny miasta Nowego Sącza od XIII-XIX wieku na tle stosunków gospodarczych, „Rocznik Sądecki", t. 5, jubileuszowy, 1962, s. 151-223.
Estreicherówna M. Z dziejów krakowskich konspiracji, Kraków 1938.
F r y c i e S., Sprawozdania szkolne polskich gimnazjów w Galicji, [w:] Z tradycji kulturalnych Rzeszowa i Rzeszowszczyzny, Rzeszów 1966, s. 271-285.
Golachowski K., Dzieje prasy nowosądeckiej. (1[zasłonięte]891-19), „Rocznik Sądecki", 't. 5, s. 225-278; Szkic z dziejów szkolnictwa ludowego w Nowym Sączu w okresie zaboru austriackiego, „Rocznik Sądecki", t. 4, 1960, s. 109-168.
Golka B., Kafel M., Kłos Z., Z dziejów drukarstwa polskiego, Warszawa 1957.
Grabowski A., Dawne zabytki miasta Krakowa, Kraków 1850.
Grzybowski K., Galicja 1[zasłonięte]848-19. Historia ustroju politycznego na tle historii ustroju Austrii, Wrocław 1959.
Gutkowski T., Censura w Wolnym Mieście Krakowie. 1[zasłonięte]832-18, Kraków 1914.
Hałaciński K., O krakowskich introligatorach ubiegłego wieku, Kraków 1926.
Historia dziewiętnastego stulecia. Dzieje polityki, literatury, sztuki, nauki przemysłu itp., pod redakcją A. Czechowskiego, t. 1-3, Warszawa 1[zasłonięte]901-19.
Historia Polski, opracowanie zbiorowe pod red. T. M a n t e u f f 1 a, t. 2, 1[zasłonięte]764-18, cz. 2-3, 1[zasłonięte]795-18, pod red. S. Kieniewicza i W. Kuli, opracowali W. Długoborski i in., Warszawa 1[zasłonięte]958-19.
H o m o 1 a I., Inteligencja galicyjska w połowie XIX wieku. Próba charakterystyki, [w:] Społeczeństwo polskie XVIII i XIX wieku, t. 5, Warszawa 1972,. s. 103-139.
Jagoda Z., O literaturze i życiu literackim Wolnego Miasta Krakowa. 1[zasłonięte]816-18,. Kraków 1971; Życie literackie Rzeczypospolitej Krakowskiej, Kraków 1969.
Jagusztyn A., Działalność księgarsko-wydawnicza Jana Andrzeja Pelara w Rzeszowie w latach 1[zasłonięte]848-18, „Rocznik województwa rzeszowskiego", R. 4,. 1962/1963, s. 213-236.
Kalinka W., Galicja i Kraków pod panowaniem austriackim, Kraków 1898. Historia pożaru miasta Krakowa, Kraków 1850.
Kamionkowa J., Życie literackie w Polsce w pierwszej połowie XIX wiekuy Warszawa 1970.
K i e ć K., U schyłku trzeciego stulecia Drukarni Uniwersytetu Jagiellońskiego,
Kraków 1969.
Kraków. Studia nad rozwojem miasta, praca zbiorowa pod red. J. Dąbrowskie-g o, Kraków 1957.
Kraków stary i nowy. Dzieje kultury, praca zbiorowa pod red. J. Bieniarzów-n y, Kraków 1968.
Księga pamiątkowa na dziewięćdziesięciolecie dziennika „Czas", Warszawa 1938.
Ku ni s z A., Zarys dziejów prasy tarnowskiej (1[zasłonięte]848-19), (Tarnów 1961).
Lelewel J., Bibliograficznych ksiąg dwoje, t. 1, Wilno 1823.
Leniek J., Herzig F., Leśniak F., Dzieje miasta Tarnowa, Tarnów 1911.
Lisicki H., Antoni Zygmunt Helcel. 1[zasłonięte]808-18, t. 1-2, Lwów 1888.
Louis J., Przechadzka kronikarza po Rynku krakowskim, Kraków 1890; Życie: światowe i towarzyskie w Rzeczypospolitej Krakowskiej. (1[zasłonięte]816-18), Kraków 1886.
Łoziński B., Szkice z historii Galicji w XIX w., z przedmową i pod kier. W. Tokarza wydał W. Łoziński, Lwów 1913.
Opałek K., Myśl Oświecenia w Krakowie, Kraków 1955.
Opałek M., Bibliopole lwowscy, Lwów 1928.
Pachoński J., Drukarze, księgarze i bibliofile krakowscy 1[zasłonięte]750-18, Kraków 1962; Zmierzch sławetnych, Kraków 1956.
Pasławska P., Z historii ruchu wydawniczego na Rzeszowszczyźnie, [w:] Z tradycji kulturalnych Rzeszowa i Rzeszowszczyzny, Rzeszów 1966 i odbitka, Rzeszów 1966.
Pepłowski S., Cudzoziemcy w Galicji (1[zasłonięte]787-18), Kraków 1898; Galicjana 1778--1812, Lwów 1896; Obrazy z przeszłości Galicji i Krakowa (1[zasłonięte]772-18), Lwów 1896; Z przeszłości Galicji (1[zasłonięte]772-18), t. 1-2, Lwów 1894 i wyd. 2, uzup., Lwów 1895.
Pięć wieków drukarstwa polskiego. Wybór książek i innych wytworów drukarskich od wieku XV do XX, Warszawa 1922. P i s z o w a A., 600-lecie Tarnowa, Tarnów 1930. Popiel A., Zygmunt Antoni Helcel, Kraków 1882.
Ręgorowicz L., Historia Instytutu Technicznego w Krakowie, Kraków 1913. Semkowicz A., Wydania dzieł Adama Mickiewicza w ciągu stulecia. O wydaniach oryginalnych ogłoszonych za życia poety 1[zasłonięte]822-18. Gawęda bibliofilska, Lwów 1926.
Słowikowski T., Fragmenty z przeszłości pierwszego państwowego Liceum i Gimnazjum im. J. Długosza w Nowym Sączu w wieku XIX, „Rocznik Sądecki", t. 1, 1939, s. 101-144. Sobieszczański F. M., Drukarstwo polskie, [w:] Encyklopedia powszechna
S. Orgelbranda, t. 7, Warszawa 1861, s. 455-475. S o k u 1 s k i J., Prasa tajna i jej kierownicy w dobie powstania styczniowego,
„Exlibris", 6, 1924, s. 119-138. Stamirski H., Nowak M., Na 670-lecie miasta Nowego Sącza, Nowy Sącz
1962.
Stupnicki H., Galicya pod względem topograficzno-geograficzno-historycznym. Z mapą Galicyi i Bukowiny, Lwów 1849 i wyd. 2, Lwów 1869. Geograficzno--statystyczny opis królestwa Galicyi i Lodomeryi, Lwów 1864. Szczepański A., Młodzież krakowska w r. 1863 w organizacji i w więzieniu,
„Nowiny", Kraków 1913, nr 24, s. 6.
Swierkowski K., Dziesięć wieków książki. Chronologia, Łódź 1949; Przemiany drukarstwa polskiego z biegiem wieków, [w:] Księga pamiątkowa Związku Zawodowego Pracowników Poligrafii, Warszawa 1960 i odbitka, Warszawa 1960. Tyrowicz M., Wizerunki sprzed stulecia. Fragmenty bibliograficzne rewolucyjnych dziejów ziemi krakowskiej. 1[zasłonięte]815-18, Kraków 1955 i wyd. 2, Kraków 1968.
W a c h h o 1 z S., Rzeczpospolita Krakowska — okres od 1815 do 1830 roku, Warszawa 1957. W i s ł o c k i W. T., Tajne druki Zakładu Ossolińskich. W stulecie procesu o zdradę
stanu, Lwów 1935. Wykaz drukarni krakowskich od r. 1465 do 1900, [w:] Na cześć Jana Gutenberga
- drukarze krakowscy, Kraków 1900, s. LXVI-LXVIII.
Wywiałkowski J. Ż., Czcionkarnie istniejące w dzielnicach ziem polskich od pierwszych lat założenia aż do naszych czasów biegiem lat, Kraków 1884; Wartkotłocznie w szczególności opisał towarzysz sztuki drukarskiej z Krakowa, Kraków 1858.
Zajewski W., Wolność druku w powstaniu listopadowym 1[zasłonięte]830-18, Łódź 1963. Żale ska J., Karol Pollak — drukarz sanocki i dzieje jego drukarni w Sanoku,
„Rocznik Sanocki", t. 1; 1963, s. 351-361. Żale ski S., Ciemnota Galicji w świetle cyfr i faktów. 1[zasłonięte]772-19. Czarna księga
szkolnictwa galicyjskiego, Lwów 1904.
Ząbkowski F., Teoria sztuki drukarskiej przystosowana do praktyki, Warszawa 1832.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.