Witam,
Poniżej znajdą Państwo opis urządzenie oraz samej technologii MEM.
Technologie szybkiego prototypowania od lat zdominowane są przez największych graczy takich jak Stratasys czy 3D systems. Co roku pojawiają się nowe firmy, z nowymi rozwiązaniami. Czasami działają one doskonale, czasami czegoś brakuje i technologia umiera zanim tak naprawdę się narodzi. Prezentowana dzisiaj drukarka została wyprodukowana przez firmę, która na rynku RP działa od 2003 roku. Do tej pory sprzedała już ponad 1000 urządzeń i ta liczba ciągle rośnie. Zastanawiacie się pewnie czemu wcześniej o niej nie słyszeliście. Odpowiedź jest bardzo prosta: firma TierTime do tej pory nie sprzedawała swoich urządzeń w Europie.
„Doskonała jakość, przystępna cena”
Hasło to słyszeliście pewnie wiele razy w różnych materiałach promocyjnych, od samochodów po szampony do włosów. Prawda w przypadku tej drukarki leży gdzieś pośrodku. Nie można zrobić dobrego i trwałego urządzenia, które jakby nie było jest zaliczane do Hi-tech w cenie drukarki atramentowej. Inspire S200 kosztuje tyle aby zadowolić klientów, bo nie ma tańszej alternatywy a jednocześnie móc zapewnić najlepsze komponenty do jej budowy.
„Co to MEM?”
Technologia MEM polega na drukowaniu trójwymiarowego obiektu przy użyciu cienkiej nitki roztopionego termoplastu. Brzmi znajomo? Technologia MEM to nic innego tylko rozwinięty patent który na początku XXI wieku uwolniła firma Stratasys. Mamy więc do dyspozycji ABS, PC, PLA itp. W odróżnieniu od innych firm TierTime nie blokuje możliwości użycia materiałów spoza swojej oferty. Oprogramowanie dostarczone wraz z drukarką pozwala na zmiany parametrów pracy głowicy (temperatura, szybkość wysuwu materiału, chłodzenie), co pozwala nam eksperymentować z dostępnymi na rynku materiałami.
„Co możemy z niej wyciągnąć?”
Stół roboczy o wymiarach 150mm x 200mm x 200mm pozwala na sporo. Plus w postaci materiału ABS używanego do drukowania obiektów jest taki, że bardzo łatwo go obrobić, szlifować, malować, wiercić i sklejać. Grubość warstwy nakładanej jednorazowo wynosi 0,25mm. Powierzchnie w osi Z są dzięki temu łagodne.
„Dla kogo ta drukarka?”
Inspire S200 możemy zaproponować biurom konstrukcyjnym, pracowniom designerskim, działom R&D. Ze względu na oprogramowanie, które pozwala na wiele eksperymentów z materiałami ta niewielka drukarka świetnie sprawdzi się także w laboratoriach. Prostota obsługi i duże możliwości otwierają drogę do szkolnictwa. Ze względu na swoją cenę nie tylko uczelnie wyższe będą sobie mogły na nią pozwolić.
„Podsumowanie”
Drukarka Inspire S200 to najtańsza profesjonalna drukarka 3D dostępna na naszym rynku. Niewielkie rozmiary a jednocześnie ogromne możliwości. Miejmy nadzieję, że wraz z dostępnością „drukarek 3D po przystępnych cenach” uda się spopularyzować technologie szybkiego prototypowania. Kto wie, może za kilka lat drukarki 3D znajdą zastosowanie nie tylko w firmach ale także w domach, czego sobie i Państwu życzę.