Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Drogi i rozdroża. Migracje Polaków w Unii Europej

28-02-2012, 15:25
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 19 zł      Aktualna cena: 19 zł     
Użytkownik k3nt
numer aukcji: 2076308466
Miejscowość Bolesławiec
Licytowało: 1    Wyświetleń: 25   
Koniec: 31-01-2012 04:18:34

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2010
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tytuł: Drogi i rozdroża Migracje Polaków w Unii Europejskiej po 1 maja 2004 roku Analiza psychologiczno-socjologiczna
Autor: Halina Grzymała-Moszczyńska, Anna Kwiatkowska, Joanna Roszak (red.)
Liczba stron: 416
Rok wydania: 2010

W kwietniu 2010 r. ukazała się książka pt. „Drogi i rozdroża. Migracje Polaków w Unii Europejskiej po 1 maja 2004 roku. Analiza psychologiczno-socjologiczna” pod redakcją Haliny Grzymała-Moszczyńskiej, Anny Kwiatkowskiej i Joanny Roszak. Książka została wydana nakładem wydawnictwa NOMOS. Publikacja stanowi rezultat konferencji nt. migracji, która odbyła się w 2008 r. w SWPS w Warszawie.



Zjawisko migracji, które objęły Polskę po 2004 roku, stanowi warty eksploracji teren nie tylko dla demografów, ekonomistów i socjologów, jak dzieje się to najczęściej, ale też dla psychologów, którzy z racji swojej roli zawodowej muszą wspierać wszystkich aktorów tego procesu [...].

Sytuacja migracji rodzi wiele interesujących problemów badawczych. W książce tej zostały poruszone takie zagadnienia jak sytuacja polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii i Belgii w ich własnej percepcji, skontrastowanej z postrzeganiem ich jako „gości” przez społeczeństwo krajów przyjmujących. Szczegółowe aspekty badań tych kierunków emigracji dotyczą również problematyki specyfiki migracji ludności z terenów wiejskich oraz migracji na tereny wiejskie lub do ośrodków wielkomiejskich. Interesujące pytania badawcze dotyczą też roli tak ważnej części polskiej tożsamości w tych krajach, jaką jest identyfikacja religijna. Czy na emigracji stajemy się religijni w inny sposób niż w Polsce? Czy ma na to wpływ kontekst religijny nowego kraju, znalezienie się w grupie będącej większością lub mniejszością religijną? [...]

Szereg inspiracji znajdą w tej książce również socjologowie, antropolodzy kulturowi, pedagodzy, studenci stosunków międzynarodowych, religioznawcy i politolodzy. Wszyscy oni, czy to na poziomie analiz teoretycznych, czy to na poziomie projektowania działań praktycznych, muszą bowiem w coraz większym stopniu uwzględniać fakt, że migracje wpłynęły na kondycję nie tylko ekonomiczną, ale – a może nawet przede wszystkim – świadomościową polskiego społeczeństwa. Mamy nadzieję, że ta książka może im dostarczyć właśnie takiej użytecznej wiedzy.