Droga do antropologii. Między doświadczeniem a teorią
Oryginalna i inspirująca wizja, bardzo osobista, a zarazem niezwykle przystępna. Podróż, jaką Hastrup odbywa w towarzystwie współczesnych myślicieli, przedstawicieli filozofii i teorii społecznej sprawi, że antropolodzy znów wyruszą w drogę.
Marilyn Strathern, profesor antropologii społecznej, Uniwersytet w Cambridge
Postmodernistyczna krytyka obiektywizmu, realizmu i esencjalizmu dość mocno wstrząsnęła fundamentami antropologii i tym samym postawiła pod znakiem zapytania zasadność badania „obcych”. Książka Kirsten Hastrup – odpierając tę krytykę i wprowadzając ją w centrum współczesnej antropologicznej debaty – porusza zarazem główne teoretyczne problemy antropologii, co sprawia, że jest interesująca dla przedstawicieli nauk społecznych, a także innych dziedzin humanistyki. Zawarty w pracy wyraźny postulat odnowienia i naukowego ożywienia antropologii poparty jest licznymi odwołaniami zarówno do dyskusji prowadzonych przez europejskich i amerykańskich antropologów, jak i do niedawnych osiągnięć teorii lingwistycznej oraz najnowszej filozofii amerykańskiej.
Choć praca dotyczy głównie zagadnień teoretycznych, autorka ilustruje swój wywód odniesieniami do własnych badań terenowych na Islandii.
Droga do antropologii zainteresuje zarówno antropologów, socjologów i kulturoznawców, jak i studentów tych dyscyplin.
Kirsten Hastrup jest antropolożką, profesorem w Instytucie Antropologii Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii.