Droga Aragońska. Szlaki do Santiago de Compostela. Przewodnik
Autor: Holata-Loetz Danuta Lötz Gunther
ISBN:[zasłonięte]978-83188-86-1
Wydawca:Rewasz
240 stron, całość w kolorze, 88 fotografii, 37 mapek i planików, okładka miękka ze skrzydełkami, wewnątrz przedniego skrzydełka przeglądowa mapka pogranicza Francji i Hiszpanii przez, który prowadzi Droga. Wydanie I. Pruszków 2010
Historia pielgrzymowania do Composteli ma swoje wzloty i upadki; wielotysięczne rzesze z całej średniowiecznej Christianitas, czas zapomnienia w okresie Odrodzenia, Reformacji, Oświecenia i Rewolucji, pierwiastki odrodzenia religijnego w dobie obecnej, wszystko to odzwierciedla historię Europy. Dotyczy jej dziejów politycznych, religijnych i społecznych w równym stopniu, co historii sztuki. Wędrówka Szlakiem Jakóbowym do Composteli jest zatem także wędrówką przez historię naszego kontynentu.
Pielgrzymi wędrujący do grobu św. Jakóba w Composteli przekraczają Pireneje dwoma historycznymi szlakami. Bardziej znany wiedzie przez przełęcz Ibaneta i zwany jest Camino Frances. Drugi, prowadzący przez przełęcz Somport, nosi nazwę Camino Aragones. Oba szlaki spotykają się koło miejscowości Obanos, by wspólnie już skierować się ku Santiago. Trasa przez Aragonię mierząca od przełęczy do Obanos 160 km, uchodzi za drogę dla doświadczonych piechurów. Przez to spotyka się na niej mniej ludzi, co pozwala cieszyć się spokojem na szlaku i w schroniskach. Camino Aragones jest też szlakiem koneserów, którzy doceniają jego wyjątkowy charakter - skarby romańskiej architektury i wielką różnorodność krajobrazów na względnie niewielkiej przestrzeni.
|