WITAM NA MOJEJ AUKCJI
GRATIS
PRZY ZAKUPACH
POWYŻEJ 60 ZŁ PŁATKI DĘBOWE (20g.)
POWYŻEJ 200 ZŁ PRZESYŁKA
Drożdże gorzelnicze COOBRA RUM YEAST
Szczep stosowany przez wiele gorzelni na całym świecie do produkcji wysokiej jakosci rumu. Drożdże przeznaczone do fermentacji nastawów opartych na czystej melasie lub melasie i glukozie. Jeżeli do przygotowania nastawu chcemy użyć cukru trzcinowego zwróćmy uwagę by był to cukier trzcinowy nierafinowany.
Opakowanie na 25 l. nastawu, tolerancja alkoholu do 15%, czas fermentacji w zależności od temperatury i składu nastawu od 5 do 8 dni.
Instrukcja:
Jak przygotować nastaw na RUM
W warunkach domowych aromatyczny rum można przygotować już z 2kg melasy
Szczegółowy (przykładowy) przepis na rum z 2kg melasy i 4,5kg glukozy:
1. W dużym garnku podgrzewamy 3-5L wody. Do gotującej się wody wsypujemy glukozę i melasę, wyłączamy grzanie i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się.
2. Rozpuszczoną glukozę i melasę przelewamy do plastikowego pojemnika fermentacyjnego (beczki) 30L i uzupełniamy zimną wodą do 25l całkowitej objętości, tak by temperatura nastawu osiągnęła 22-280C. W tym momencie zalecamy dodanie saszetki z węglem aktywnym płynnym (dostępny na innych aukcjach) który wyeliminuje niepożądane związki aromatyczne powstające podczas fermentacji, tak by finalny smak rumu który po destylacji nie może być poddawany oczyszczaniu węglem aktywnym, był bardziej delikatny.
3. Do nastawu o temperaturze 22-280C dodajemy całą saszetkę z drożdżami Coobra RUM. Optymalna temperatura fermentacji to 22-280C, w tej temperaturze fermentacja powinna się zakończyć po około 7 dniach. Nie należy zamykać fermentatora rurką fermentacyjną gdyż fermentacja przebiega burzliwie.
4. Po całkowitym zakończeniu fermentacji zalecamy dokładne sklarowanie nastawu jednym z dwuskładnikowych środków klarujących np.: Fantom KLARMEDEL (dostępny na inych aukcjach), tak by wszystkie drobiny obumarłych drożdży jak i resztki użytego wcześniej węgla opadły na dno fermentatora. Nastaw należy delikatnie zlać znad zgromadzonego osadu, używając do tego celu specjalnych rurek do zlewania znad osadu, do czystego pojemnika.
5. W tym momencie można przystępować do destylacji nastawu. Dla pełnej aromatyczności rumu zaleca się odbieranie destylatu o mocy 84-88%.
6. Otrzymany destylat należy rozcieńczyć dobrej jakości wodą do mocy 50% i odstawić na 3 dni. Po upływie tego czasu do destylatu dodajemy węgiel aktywny (dostępny na innych aukcjach) w ilości 100g/10L (nie należy przepuszczać destylatu przez kolumnę filtracyjną gdyż utracimy zbyt dużo aromatu rumu). Destylat z węglem należy przetrzymać przez 3 dni codziennie mieszając. Po tym czasie destylat należy przefiltrować przez bibułę lub sączek filtracyjny w celu usunięcia węgla.
7. Po oczyszczeniu destylatu należy go rozcieńczyć do mocy 40%, szczelnie zamknąć i odstawić na około 1 miesiąc. Do dojrzewającego rumu możemy dodać płatki dębowe w ilości 0,5 do 1g/1L alkoholu.
Waga netto: 72g
UWAGA!!!
Listem zwykłym wysyłamy tylko 1 opakowanie drożdży.
Listy "nie polecone” wysyłamy wyłącznie na odpowiedzialność kupującego, gdyż w przypadku zaginięcia takiego listu Poczta Polska nie przyjmuje reklamacji.
|