Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Drewniana replika galeonu WODNIK w gablocie

09-07-2012, 5:16
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 690 zł     
Użytkownik jactrebor
numer aukcji: 2454337018
Miejscowość Bielsko-Biała
Wyświetleń: 163   
Koniec: 05-07-2012 17:34:07

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam na mojej aukcji.

Mam do sprzedania drewnianą replikę Galeonu WODNIK, który wsławił się dzielną postawą w bitwie pod Oliwą.

Krótki rys historyczny okrętu:

Wodnik - mały galeon, zbudowany najprawdopodobniej w 1623r. w Gdańsku. Podczas wojny ze Szwecją, "Wodnik" wraz z okrętami "Król Dawid" i "Arka Noego", uczestniczył w pierwszej potyczce z flotą szwedzką, natykając się 17 maja 1627r. w pobliżu Helu na dwukrotnie liczniejsze okręty szwedzkie, zmierzające do Piławy. Po wymianie strzałów, obie eskadry rozeszły się, Polacy popłynęli na zachód. Następnego dnia 18 maja doszło do potyczki na wysokości Białogóry koło Łeby z konwojem 24 statków i okrętów szwedzkich. Po pojedynku artyleryjskim, z niewielkimi stratami w ludziach, Polakom udało się oderwać od nieprzyjaciela i polskie okręty pożeglowały do Kołobrzegu. Po kilku dniach okręty polskie powróciły do Wisłoujścia, przedzierając się przez linie szwedzkiej blokady Zatoki Gdańskiej. "Wodnik" odznaczył się podczas zwycięskiej bitwy z eskadrą szwedzką pod Oliwą 28 listopada 1627r. Jego kapitan Herman Witte został przed bitwą mianowany wiceadmirałem i dowódcą artylerii okrętowej polskiej floty, wobec czego "Wodnik" pełnił funkcję okrętu wiceadmiralskiego. Podczas bitwy "Wodnik" zaatakował i dokonał abordażu większego szwedzkiego galeonu "Solen". Po zaciekłej walce, kiedy polscy żołnierze uzyskali przewagę, szwedzka załoga "Solen" wysadziła okręt w powietrze, przy czym zginęło także 23 członków załogi "Wodnika" (dalszych 10 zginęło w toku wcześniejszego starcia). 2 maja 1628r. podczas ataku szwedzkich wojsk wspieranych artylerią na polskie okręty stojące u ujścia Wisły koło Twierdzy Wisłoujście po północy 6 lipca 1628r. "Wodnik" został wycofany w górę rzeki, ostrzeliwując się i ubezpieczając ogniem odwrót okrętu "Feniks", który utknął na mieliźnie. W styczniu 1629 roku "Wodnik" wraz z innymi polskimi okrętami został oddany przez króla Zygmunta III Wazy na służbę habsburskiej Ligi Katolickiej toczącej wojnę trzydziestoletnią, przybywając do Wismaru 8 lutego. Polskie okręty, stacjonując w Wismarze walczyły z flotą duńską i szwedzką w sporadycznych mniejszych potyczkach. 22 stycznia 1632r. po kapitulacji Wismaru, polskie okręty zostały zdobyte przez Szwedów i wcielone do ich floty; "Wodnik" służył pod nazwą "Meerman". Dalszy los okrętu nie jest znany.

Orientacyjne wymiary modelu to:

długość - 36cm

wysokość - 30cm

szerokość - 16cm

Model wygląda przepięknie, zdjęcia niestety nie są w stanie oddać jego uroku, postawiony na kominku lub innym reprezentacyjnym miejscu może być ozdobą salonu, szklana gablota chroni go przed kurzem.

Może też być wspaniałym prezentem.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania, to proszę mailować lub dzwonić (tel. 500 [zasłonięte] 380). Ponieważ nie jestem maniakiem komputerowym, a internetowym zwłaszcza, proszę o cierpliwość, na pewno odpiszę na każdego maila, przynajmniej raz dziennie sprawdzam pocztę, ale nie mam komputera załączonego non stop.

Odbiór modelu wyłącznie osobisty, nie wyobrażam sobie wysyłki pod żadną postacią, mogę również dowieźć model po wcześniejszym uzgodnieniu (liczę tylko za paliwo, mój czas gratis) na w miarę rozsądną odległość.