Jury Konkursu Na Najtrafniejszą Szatę Edytorską Książki Naukowej doceniło wydane nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego „Dramaty Józefa Wybickiego”. Ten obszerny zbiór — po raz pierwszy w historii — obejmujący wszystkie utwory autora hymnu narodowego opracował zespół magistrantów Wydziału Filologicznego UG pod kierunkiem prof. Ireny Kadulskiej. Wyróżnienie zostało przyznane w ramach XX Jubileuszowych Targów Książki Naukowej we Wrocławiu.
Niewielu wie, że twórca naszego hymnu narodowego – Józef Wybicki – był także dramatopisarzem. W swoim życiu napisał osiem dramatów, a ponadto jeden przetłumaczył z Woltera. Dramaty Wybickiego trafiały w okresie jego życia na scenę narodową, bywały darem dla króla oraz ważnych w ówczesnym życiu kulturalno-politycznym osobistości. Utwory, które wyszły spod pióra Wybickiego, cechuje wysoki patriotyzm i tematyka typowa dla epoki, w jakiej żył i tworzył.
Dramaty te nigdy wcześniej nie doczekały się pełnej edycji, choć próbę taką podjął Roman Kaleta, ale dzieła tego nie dokończył. Niniejsza dwutomowa edycja zawiera całość zachowanej do dziś spuścizny dramatycznej Józefa Wybickiego. Dopełnia zatem wybór R. Kalety, a także realizuje uzupełniający zamiar A. Lewaka, nadając tekstom formę odrębnej edycji zgodnie z sugestią E. Rabowicza. W skład Dramatów Józefa Wybickiego włączono również przekład pięcioaktowej opery Woltera Samson (1781). Był to pierwszy chronologicznie drukowany dramat sygnowany przez Wybickiego. Zamiar zespolenia spuścizny dramaturgicznej Wybickiego wyraża się także wprowadzeniem opisów i informacji o egzemplarzach pojedynczych tomików z epoki wydanych w latach 1781–1791, zachowanych w bibliotekach krajowych.