Stanisław Hałabuda, Jan Michalik, Anna Stafiej
DRAMAT OBCY W POLSCE 1[zasłonięte]765-19. PREMIERY, DRUKI, EGZEMPLARZE (2 tomy: A-K i L-Z)
DRAMAT OBCY W POLSCE 1[zasłonięte]966-20. PREMIERY, DRUKI, EGZEMPLARZE
Jedno z najważniejszych przedsięwzięć naukowych w dziejach polskiej teatrologii, którego rezultaty będą miały wielkie znaczenie dla rozwoju badań nad recepcją obcej literatury dramatycznej w Polsce, nad losami scenicznymi poszczególnych utworów i twórczością ich autorów, nad rolą, którą odegrali w kolejnych okresach naszego teatru, nad kształtowaniem się i charakterem polskich teatrów. Pożytki z tego informatora będą wielorakie, a korzystać z niego będą nie tylko teatrolodzy, historycy i ludzie teatru.
TOM 1. Tom zawiera hasła od litery A do K.
TOM 2. Hasła autorskie od litery L do Z. Podobnie jak i tamten, niniejszy tom przynosi pełną informację o wszystkich przekładach dramatów cudzoziemskich opublikowanych drukiem, istniejących w postaci rękopisów lub egzemplarzy teatralnych. Integralną część każdego hasła stanowi dokumentacja recepcji teatralnej (według przyjętych zasad). Zarejestrowano w układzie alfabetycznym tytuły wszystkich sztuk tłumaczonych nieustalonego autorstwa. Znalazły się także uzupełnienia haseł do pierwszego tomu oraz sprostowania dostrzeżonych w nim pomyłek. Książka wyposażona jest w indeksy osób, tytułów polskich oraz oryginalnych.
TOM 3. Kontynuacja informatora Dramat obcy w Polsce 1[zasłonięte]765-19. Premiery, druki, egzemplarze. Opracowanie zostało przygotowane według identycznych założeń metodycznych, choć zmodyfikowanych i dostosowanych do wymogów opisu recepcji dramaturgii współczesnej. Tom ten - identycznie jak dwa poprzednie - łączy cechy "klasycznej" bibliografii literackiej z dokumentacją teatrologiczną. Odnotowano wszystkie przekłady dramatów udostępnionych tak na scenie, jak poprzez edycje w periodykach i książkach. Nie uwzględniono utworów przetłumaczonych, które znajdują się w zbiorach agencji lub innych instytucji, ale w latach 1[zasłonięte]966-20 nie weszły do obiegu kulturalnego w Polsce (nie zostały wystawione lub opublikowane).
Wydawnictwo stanowi niezastąpioną pomoc dla teatrologów, historyków literatury, kulturoznawców, historyków sztuki, krytyków teatralnych i ludzi teatru. Trzy potężne tomy.
Rok wydania: Kraków 2001, 2004, 2007
Stron: 514, 434, 418
Okładki: miękkie
Stan ogólny: BDB, zdjęcie poniżej
Dodatkowe uwagi: książki nowe