Downforce to wyjątkowo dynamiczna produkcja. Przywodzi ona na myśl klasyczne ścigałki, doskonale znane bywalcom salonów gier. Za jej produkcję odpowiedzialne jest niewielkie studio developerskie o nazwie SmartDog. Warto jednocześnie dodać, iż Downforce doczekał się również premiery na przenośnej konsolce firmy Nintendo (GameBoy Advance). Opisywana edycja obsługuje maksymalnie dwóch graczy. Pojedynki toczone są w tym przypadku przy użyciu dość klasycznej metody, tj. na podzielonym ekranie.
W opisywanej grze zasiadamy za sterami superszybkich pojazdów, wyraźnie wzorowanych na sportowych bolidach startujących w wyścigach Formuły 1. Omawiana produkcja z królową sportów motorowych nie ma jednak nic wspólnego. Co więcej, nie jest ona zbyt realistyczna. Downforce jest przede wszystkim wyjątkowo dynamiczną, arcade’ową ścigałką, w której liczy się jedynie dobra zabawa. Wachlarz dostępnych trybów prezentuje się dość standardowo. Na szczególną uwagę zasługują oczywiście mistrzostwa, w których bierzemy udział w serii ściśle zaplanowanych wyścigów.
Kolejne zawody nie są rozgrywane na prawdziwych torach wyścigowych, tak jak to przeważnie ma miejsce w tego typu produkcjach. Zamiast tego przygotowano bowiem klasyczne trasy, zlokalizowane na ulicach miast, czy przylegających do nich autostrad. Co więcej, wszystkie dostępne wyścigi polegają jedynie na dotarciu do mety, bez konieczności pokonywania określonej ilości okrążeń. Producenci Downforce przygotowali w sumie jedenaście zróżnicowanych obiektów. Podobnie jak w klasycznych arcade’owych ścigałkach, w trakcie jazdy gracz natrafia na liczne rozwidlenia. Wybór odpowiedniego odcinka trasy niejednokrotnie pozwala przesądzić o ostatecznym zwycięstwie.
Do dyspozycji gracza oddano kilkanaście zróznicowanych maszyn. Poszczególne bolidy różnią się pomiędzy sobą w głównej mierze wyglądem, gdyż ich osiągi są bardzo zbliżone. Istnieje również możliwość odblokowania ukrytych pojazdów, które otrzymuje się za dotychczasowe osiągnięcia. Oprawa wizualna opisywanej gry prezentuje dość przeciętny poziom wykonania. Na uwagę zasługują widowiskowe kraksy z udziałem startujących w wyścigach bolidów. Mogą one podlegać różnorakim uszkodzeniom. Zadbano również o realistyczne efekty pogodowe i efektowne replay’e, dzięki którym można dokładnie prześledzić przebieg zakończonego już wyścigu.