Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

DOWÓDCY 12 Dywizja Piechoty Zmechanizowanej - opis

01-06-2014, 12:10
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 44.90 zł     
Użytkownik pomorze4
numer aukcji: 4264736905
Miejscowość koszalin
Wyświetleń: 5   
Koniec: 01-06-2014 12:00:34

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2009
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

.


.

.

WITAM NA MOJEJ AUKCJI

.

.


Dariusz Faszcza

DOWÓDCY 12 DYWIZJI
PIECHOTY / ZMECHANIZOWANEJ
1[zasłonięte]919-20


Szczecin 2009

nakład - 600 egz !!!

!

fragment

" Zaostrzenie się sytuacji międzynarodowej na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych spowodowało, że przystąpiono do gwałtownej rozbudowy sił zbroj­nych i tworzenia nowych jednostek. Wiosną 1951 r. rozpoczęto w Szczecinie for­mowanie 70 pp, który w składzie Dywizji zastąpił 43 pp ze Stargardu Szczeciń­skiego przejęty przez 14 DP105. W tym samym czasie włączono w struktury Dywi­zji drugi pułk artylerii -138 pal. Proces przeformowania jednostek według nowych etatów zakończył się w listopadzie, a cały proces przyśpieszonej rozbudowy wojsk Dywizji w grudniu 1951 r.
Złożona sytuacja polityczna w Europie oraz zmiany techniczne połączone ze zmianami organizacyjnymi wojsk spowodowały w latach 1[zasłonięte]950-19 intensyfi­kację procesu szkolenia wojsk i sztabu 12 DP. Wielki wpływ na organizację szko­lenia oddziałów w tym okresie miała decyzja Ministra Obrony Narodowej o wpro­wadzeniu w 1950 r. sześciomiesięcznego szkolenia jednostek na obozach ćwi­czebnych. Szkolenie prowadzone w okresie od maja do października każdorazo­wo kończyło się ćwiczeniami taktycznymi na szczeblu dywizji ze strzelaniem bojo­wym, podsumowaniem przez dowódcę okręgu wojskowego i uroczystym powro­tem do garnizonu106.
Duże zmiany jakościowe zaszły także w szkoleniu operacyjno-taktycznym dowództw i sztabów. Wynikały one z oficjalnego przyjęcia poglądu o wiodącej roli wojsk pancernych i zmechanizowanych w walce. Począwszy od 1950 roku w szko­leniu zaczęto preferować także działania zaczepne jako główny i najbardziej sku­teczny rodzaj walki
W listopadzie 1954 r. w skład Dywizji włączono 16 Samodzielny Pułk Czoł­gów, który został przemianowany na 16 Pułk Czołgów i Artylerii Pancernej108. W ten sposób po wszystkich zmianach organizacyjnych 12 DP liczyła zgodnie z etatem: 9354 żołnierzy, 48 czołgów i dział pancernych oraz 203 działa i moździerze109. W skład Dywizji wchodziły następujące jednostki:

5, 41 i 70 Pułk Piechoty;

16 Pułk Czołgów i Dział Pancernych;

2 i 138 Pułk Artylerii Lekkiej;

124 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej;

2 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej;

33 Batalion Łączności;

17 Batalion Saperów;

16 Batalion Rozpoznawczy;

46 Batalion Samochodowo-Transportowy;

46 Batalion Medyczno-Sanitarny.

Wszystkie oddziały i pododdziały Dywizji były rozlokowane w Szczecinie.
Bunt robotniczy w Poznaniu w 1956 r. i czynny udział jednostek wojsko­wych w pacyfikowaniu miasta wywarł silny wpływ na nastroje kadry i żołnierzy 12 DP. Odbiciem ich był czynny udział żołnierzy Dywizji w wiecach organizowa­nych w celu poparcia obradującego w październiku 1956 r. VIII Plenum KC PZPR. Poparcie procesu demokratyzacji i zmian personalnych we władzach partii przyję­ło formę licznych rezolucji podejmowanych na otwartych zebraniach partyjnych i wiecach z udziałem kadry, żołnierzy zasadniczej służby wojskowej, pracowni­ków wojska i środowisk kombatanckich.
Odprężenie na arenie międzynarodowej w drugiej połowie lat pięćdziesią­tych, a w rezultacie brak uzasadnienia dla utrzymywania nadmiernie rozbudowa­nych sił zbrojnych doprowadziły do głębokiej redukcji i restrukturyzacji wszystkich jednostek sił zbrojnych.
W wyniku tego oddziały 12 DP zostały przeformowane na nowe etaty, a część jednostek została skadrowana. Stan liczebny Dywizji zmniejszył się w tym czasie o ok. 2500 żołnierzy.
Zlikwidowanie wiosną 1957 r. 14 DP spowodowało ponowne podporządko­wanie 43 pp ze Stargardu Szczecińskiego (pułk ten niebawem został przemiano­wany na 9 Zaodrzański Pułk Piechoty) dowódcy 12 DP, rozformowanie 70 pp i 138 pal. Praktycznie w drugim kwartale 1957 r. zakończono w Dywizji okres zmniej­szania stanów osobowych, a dalsze działania miały już charakter doskonalenia wprowadzonych struktur...."

...

ILOŚĆ STRON _______________ 131 , mapy

STAN KSIĄŻKI _______________ BARDZO DOBRY

FORMAT KSIĄŻKI _______________ 17 x 24

FOTO zamieszczę po 20 – tej



Zapraszam na inne moje aukcje.

NA ŻYCZENIE WYSTAWIAM RACHUNEK


Towar wysyłam po wpłacie na konto


Książka zostaje wysłana odpowiednio zabezpieczona

Wysyłam na adres zarejestrowany w Allegro

Nie sprzedaję przedmiotów za granicę

Odbiór osobisty niemożliwy

Komentarz kupującemu wystawiam jako drugi

Początek Wiesław

proszę doliczyć koszty transportu



ZAPRASZAM DO LICYTACJI