Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

DOSKONAŁA, FIRMOWA, URZEKAJĄCA MILLEFIORI. BCM

25-01-2012, 10:53
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 10.50 zł     
Użytkownik ZaczarowanaAla
numer aukcji: 2065583867
Miejscowość Białystok
Licytowało: 2    Wyświetleń: 81   
Koniec: 25-01-2012, 10:53
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Szanowni Państwo.
Oto przykład unikatowego wyrobu jubilerskiego - broszka wykonana techniką millefiori (co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "tysiąc kwiatów"). Zdobienia w tego typu wyrobach były misternie wykonywane z dziesiątków lub setek maleńkich kawałków kolorowego szkła, tworząc piękne, barwne kompozycje. Brosza, którą dziś Państwu oferuję jest nie tylko efektownym przykładem starej, dawnej techniki millefiori, ale i wyrobem firmowym, autorskim. Powstała dziesiątki lat temu, w zakładzie jubilerskim we Włoszech. Na spodzie ledwie, ale nadal widoczna jest sygnatura autorska: V. Villani.
Tu millefiori to trzy kwiaty, dwie bez wątpienia róże, duże, soczyste, pękate w otoczeniu liści, wśród których ukryty jest jeszcze jeden malutki kwiatuszek. O symbolicznej wymowie tych akurat kwiatów z pewnością nie muszę Państwu przypominać. Całość na pastelowym, szarym tle. Wokół wyraziste, czerwone, półkoliste formy tworzące resztę misternej, dopasowanej do siebie ręcznie układanki. Otoczka doskonale współgra z tematem biżuterii. „Szkielet” broszki jest masywny i solidny od spodu, w części frontalnej ażurowy, filigranowy układ ramówek do szkiełek, kamyków. Oprawa „układanki” jest wykonana prawdopodobnie z mosiądzu lub brązu, w drugiej połowie XX wieku platerowanej złotem. Według ostatniej właścicielki gdy mojego rocznika jeszcze nie było na świecie brosza przeszła gruntowną renowację. Tego „odświeżenia” niedługo wcale nie będzie widać, gdyż czas robi swoje. Już widać, że oprawa pokryła się naturalną patyną. Zapięcie prawdopodobnie oryginale, zapewniam, że nadal sprawne i niezawodne.
Podobne wyroby powstałe w XIX wieku możecie Państwo zobaczyć w zbiorach Muzeum Okręgowego w Koninie. Po zakończonej aukcji zostać właścicielem prezentowanego cudeńka. Polecam serdecznie i uprzejmie zapraszam do licytacji.
Wymiary: średnica 3,1 cm, grubość 7 mm, waga 10,78 g