Obowiązkowa lektura dla podmiotów udzielających pomocy finansowanej z funduszy unijnych, budżetu państwa lub ze środków samorządu terytorialnego albo zainteresowanych jej otrzymaniem.
- Czym jest pomoc publiczna i jakie są podstawy prawne jej udzielania?
- Kiedy pomoc publiczna jest dopuszczalna?
- Jak uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na udzielenie pomocy publicznej?
- W jaki sposób łączyć pomoc publiczną pochodzącą z różnych źródeł?
W publikacji zaprezentowano zasady udzielania pomocy publicznej obowiązujące w Unii Europejskiej. Pomoc publiczna co do zasady jest zakazana, jednak prawo wspólnotowe ustanawia liczne wyjątki od tej zasady. Materia ta jest uregulowana w dziesiątkach aktów różnej rangi.
W książce dokonano systematycznego przeglądu tych wszystkich regulacji. Opisano system oceny dopuszczalności pomocy publicznej, a także wykazano, że system ten, mimo znacznego skomplikowania, posiada spójną logikę wewnętrzną, ułatwiającą jego bezpieczne stosowanie, czyli legalne udzielanie pomocy publicznej i legalne z niej korzystanie.
Autorzy poświęcili szczególne uwagę zagadnieniu stosowania przepisów o pomocy publicznej przy korzystaniu z funduszy strukturalnych UE. Jest to szczególnie ważne w warunkach polskich, gdzie corocznie zawiera się tysiące umów o dofinansowaniu projektów środkami unijnymi, a duża ich część wiąże się z wystąpieniem pomocy publicznej.