Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Domek budka lęgowa dla trzmiela - ostatnie sztuki

20-05-2014, 23:49
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 24 zł      Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 24 zł     
Użytkownik stollarz2
numer aukcji: 4218525967
Miejscowość lidzbark
Kupiono sztuk: 11    Licytowało: 6    Wyświetleń: 134   
Koniec: 20-05-2014 23:45:45
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przedmiotem licytacji jest domek lęgowy dla trzmiela o wym.20x19x23 wykonany z drewna iglastego o grubości 2 cm.

 

Trzmiele obok pszczoły miodnej są najważniejszymi owadami zapylającymi w naszej strefie klimatycznej. W Polsce w naturze występuje prawie 30 gatunków trzmieli. Jako kryjówki do budowania gniazda używają dziupli, nory krecie czy zwykłe szczeliny w murach lub deskach. Zimują w stanie hibernacji jedynie zapłodnione samice, które budząc się wczesną wiosną – w zależności od warunków pogodowych i gatunku trzmiela od marca do początku maja. Gdy samica znajdzie już dogodne miejsce na gniazdo, przynosi pyłek który jest pokarmem dla larw i składa jajka.

Trzmiel  - chętnie odwiedza takie rośliny jak: facelia, mikołaki, rozchodniki, jeżówki.

Ułatwimy trzmielom założenie gniazda, jeśli wypełnimy wnętrze suchym mchem lub ścinkami miękkiego papieru.

Budkę wieszamy nisko nad ziemią!!!

Nie malować ,dach przykryć folią lub papą

Wszystkie gatunki trzmieli występujące w Polsce są owadami społecznymi. Trzmiele tworzą rodziny mające kilkaset lub nawet więcej osobników. Wielkość trzmielej rodziny uzależniona jest od gatunku, jakości matki trzmielej, warunków pogody oraz zasobów pokarmowych. Średnio trzmiele występujące w naszym kraju tworzą w okresie swojego największego rozwoju rodziny liczące 150-300 osobników, choć zdarzają się i takie liczące więcej niż 500 osobników ale też i takie liczące tylko 40.

Królowe trzmieli różnią się od robotnic wielkością i silniejszym rozwojem jajników. Jednak różnice wielkości występują także wśród robotnic trzmielich. Większe robotnice zazwyczaj zajmują się zbieraniem pokarmu, na mniejszych spoczywa zaś obowiązek pracy w gnieździe. To z kolei ma także wpływ na długość życia trzmieli. Jak wykazały badania, trzmiele zbierające pokarm żyją prawie połowę krócej niż te które zajmują się karmieniem lub innymi pracami w gnieździe.