Etap 1 - Przygotowanie podłoża
Powierzchnie drewniane przeznaczone do lakierowania powinny być czyste i suche bez pozostałości np. past woskowych i środków nabłyszczających.
Stare powłoki lakierowe należy usunąć a powierzchnię dokładnie odpylić. W celu zabezpieczenia podłoża przed ciemnieniem należy zagruntować lakierem podkładowym wiążącym Domalux Capon Extra. Do lakierowania drewna egzotycznego należy stosować lakier podkładowy wiążący Domalux Exotic Primer.
Po wyschnięciu lakierowaną powierzchnię należy przeszlifować papierem ściernym 150 -180. Następnie powierzchnię należy dokładnie odpylić. Tak przygotowane podłoże nadaje się do lakierowania.
Etap 2 - Lakierowanie
Przed użyciem lakier należy wymieszać poprzez kilkakrotne silne wytrząsanie w zamkniętym opakowaniu.
W razie potrzeby dopuszcza się dodatek rozpuszczalnika w ilości max 2% obj. Rozcieńczalnik należy dodawać bezpośrednio przed aplikacją.
Do lakierowania najkorzystniej stosować wałki malarskie z krótkim włosiem 4-6 mm, odporne na działanie rozpuszczalników.
Po dokładnym usunięciu pyłu z powierzchni drewnianej, nakładać kolejne warstwy lakieru w odstępach 12 godzinnych, przedostatnią warstwę lakieru zaleca się przeszlifować papierem ściernym 180 - 240.
W przypadku lakierowania w odstępach dłuższych niż 24 godziny przed nałożeniem kolejnej warstwy lakieru, powierzchnię należy przeszlifować papierem ściernym 150 - 180 i dokładnie odpylić.
Warunki aplikacji
Temperatura powietrza powinna wynosić od 15 °C do 25 °C.
Wilgotność lakierowanego drewna powinna być nie większa niż 9 %.
Względna wilgotność powietrza od 40 % do 65 %.
Informacje dodatkowe
Domalux Classic Silver półmat nie może być stosowany w salach gimnastycznych.
Naturalną tendencją lakierów półmatowych poliuretanowych jest wypływanie lub osadzanie się wosku na ściankach opakowania, co nie wpływa, na jakość i trwałość finalnej powłoki.
Niedostateczne wietrzenie pomieszczeń w czasie lakierowania i przez 2-3 dni po zakończeniu prac może spowodować powstanie przebarwień na ścianach i sufitach świeżych powłok farb emulsyjnych.
Zaleca się ostateczne malowanie ścian po wysezonowaniu powłoki lakieru Domalux Classic Silver, zwłaszcza w przypadku braku możliwości intensywnego wietrzenia (np. w okresie zimowym).
Niska temperatura i zaniżona wilgotność powietrza wydłuża czas schnięcia powłoki oraz obniża twardość i trwałość powłoki.
Końcowe utwardzanie
Polakierowana powierzchnia może być eksploatowana po upływie 3 dni, przy czym pełną wytrzymałość mechaniczną powłoka uzyskuje po 10 dniach.