Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

DOM TOWAROWY BRACIA JABŁKOWSCY WARSZAWA BRACKA

28-06-2015, 21:35
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 180 zł     
Użytkownik marczel78
numer aukcji: 5116475039
Miejscowość Żory
Wyświetleń: 38   
Koniec: 28-06-2015 20:45:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

 



  Stary Wieszak pochodzący z 1914 rok ze sławnego przedwojennego Domu Towarowego Braci Jabłkowskich na Brackiej 25 w Warszawie.

 


Historia i
Kalendarium firmy


1884 – Przy ulicy Widok w Warszawie rozpoczyna handel drobną galanterią sklepik kierowany przez Anielę Jabłkowską – córkę seniora rodu Józefa Jabłkowskiego

1888 – Jednoosobowe przedsiębiorstwo Anieli Jabłkowskiej przekształca się w spółkę firmowo-komandytową pod nazwą Bracia Jabłkowscy i przenosi się do większego lokalu przy ulicy Hożej 8.

1897 – Kierownikiem spółki zostaje Józef Jabłkowski-junior. Sklep zostaje przeniesiony na ul. Bracką 20. Wybór towarów jest coraz większy. W sprzedaży pojawiają się materiały włókiennicze – bielizna pościelowa i bielizna osobista.

1900 – Firma przenosi sklep do reprezentacyjnego budynku przy ulicy Brackiej 23. Zajmuje cały parter, a następnie pierwsze i drugie piętro oraz część oficyn, w których znajdują pomieszczenia biura i pracownie. Sklep ma 8 okien wystawowych i zajmuje wzdłuż Brackiej około 30 metrów. Asortyment towarowy poszerza się o konfekcję damską, kołdry, pledy, ręczniki, obrusy i firany oraz różną galanterię. Firma rozwija dział sprzedaży wysyłkowej na terenie Królestwa, Wileńszczyzny, Podola, Ukrainy i Rosji.

1913 – Rozwój firmy wymaga zwiększenia powierzchni handlowej. W celu wybudowania nowego budynku zostaje powołana spółka akcyjna, w której 60% akcji przejmują członkowie rodziny Jabłkowskich.

1914 – Na posesji Bracka 25 w nowo wybudowanym pięciopiętrowym budynku, zaprojektowanym przez znanych architektów K. Jankowskiego i F. Lilpopa, rozpoczyna działalność Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy. Na siedmiu kondygnacjach (podziemie, parter, 5 pięter) umieszczono działy sprzedaży, administrację, składy towarów i pomieszczenia usługowe. W kolejnych latach firma nabywa posesje przy ulicy Chmielnej 19 i Chmielnej 21, planując na tych placach rozbudowę domu towarowego, którą uniemożliwia wybuch drugiej wojny światowej. Z powodu toczącej się wojny likwidacji ulega cała sprzedaż wysyłkowa firmy, która w ostatnim roku przedwojennym stanowiła 50% obrotów.

1919 – Utworzona zostaje spółka akcyjna pod nazwą Wileński Dom Towarowo-Przemysłowy Bracia Jabłkowscy. W reprezentacyjnym budynku przy ulicy Adama Mickiewicza w Wilnie spółka zakłada dom towarowy.

1924 – Powstaje Stowarzyszenie Pracowników Spółki Akcyjnej Bracia Jabłkowscy, któremu firma przekazuje pięciopokojowy, duży lokal w kamienicy przy Chmielnej 21. Stowarzyszenie współfinansowane przez firmę zajmuje się organizacją czasu wolnego pracowników, prowadzi sekcje sportowe, kursy doszkalające, a także „stację opieki nad matką i dzieckiem” – przedszkole dla dzieci pracowników.

1928 – Firma wznawia sprzedaż wysyłkową i wydawanie katalogów sprzedawanych produktów. Katalogi osiągają nakłady od 25 do 40 tys. egzemplarzy.

1931 – Dyrektorem Domu Towarowego zostaje Feliks Jabłkowski.

1939 – Rekordowy poziom zatrudnienia. Ogólna liczba pracowników Domu Towarowego przy ul. Brackiej 25 wynosiła 650 osób, a Domu Towarowego w Wilnie – 120 osób.

1940 – Władze okupacyjne Warszawy zamykają magazyn oraz sklepy włókiennicze i konfekcyjne. Po wznowieniu działalności domu towarowego w lutym tego roku, sprzedaż artykułów konfekcyjnych jest reglamentowana. W celu zwiększenia ograniczonych w ten sposób obrotów firmy w podziemiu otwarto dział nasion, warzyw i narzędzi rolniczych, a na parterze dział księgarski. Personel sklepu liczy 200 osób.

1944 – W czasie Powstania Warszawskiego, na mocy porozumienia z jego dowództwem, w Domu Towarowym bezpłatnie wydawane są towary potrzebne powstańcom: odzież, obuwie, bielizna. W budynku przy Brackiej 25 oddział powstańczy produkuje amunicję; w podwórzu prowadzi kuchnie zasilaną żywnością przez firmę. W wyniku ostrzeliwań zniszczone zostają sufit między czwartym a piątym piętrem oraz szklany dach nad hallem. Wnętrze wypaliły pożary.

1945 – W maju uruchomiona zostaje sprzedaż w Domu Towarowym z kilkunastoosobowa załogą. Sprzedawane są resztki towarów z okresu przedpowstaniowego oraz rozdzielane towary UNRRA.

1946 – Dzięki zakupowi samochodów dostawczych i nawiązaniu współpracy z Centralą Tekstylną w Łodzi Dom Towarowy zaczyna stopniowo osiągać coraz większe obroty. Sprzedaż prowadzona jest na dwóch kondygnacjach (parter i pierwsze piętro). Firma Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy odbudowuje na własny koszt zabytkową kamienicę Baryczków na Starym Mieście.

1947-50 – Firma rozwija działalność importową sprowadzając do Polski różne artykuły: kauczuk, opony, surowce włókiennicze, artykuły tekstylne i inne. Dom Towarowy jest odbiorcą części tych towarów, co sprawia, iż jego obroty nadal rosną.

1950 – W Domu Towarowym pracuje już 220 osób i handlując jedynie na dwóch kondygnacjach sklep osiąga ponad połowę maksymalnego obrotu przedwojennego.

15 maja 1950 przedstawiciele władz państwowych wkraczają do Domu Towarowego. Zabraniają Feliksowi Jabłkowskiemu wejścia na teren firmy i powiadamiają go, że nie jest już jej dyrektorem. Majątek firmy przejmuje państwo. Firma obciążona zostaje wielomilionowym podatkiem od wzbogacenia wojennego.

1951 – Sąd Okręgowy w Warszawie ogłasza upadłość przedsiębiorstwa Bracia Jabłkowscy S.A.

1952 – Prezydium Rady Narodowej miasta Warszawy, naruszając obowiązujące wówczas przepisy, orzeka o oddaleniu wniosku Spółki Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy o wieczyste użytkowanie gruntu przy ul. Brackiej 25. Wszystkie budynki znajdujące się na tym gruncie przechodzą na własność skarbu państwa.

1963 – Sąd powiatowy dla Warszawy Pragi postanawia o zakończeniu postępowania upadłościowego Spółki.

1965 – Spółka Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy zostaje wykreślona z rejestru handlowego.

1996 – Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy wznawia postępowanie upadłościowe w sprawie Spółki Akcyjnej Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy, uchyla postanowienie z 1963 r. o stwierdzeniu ukończenia postępowania upadłościowego i wykreśleniu Spółki z rejestru handlowego i umarza postępowanie w tej sprawie. Tym samym byt prawny Spółki Akcyjnej Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy zostaje odtworzony. Firma wraca do rejestru handlowego pod tym samym, co przed 1950 r., numerem.

WIESZAK JEST ORYGINALNY - SZCZEGÓŁY NA ZDJĘCIACH

 

Wysyłka do 3 dni licząc od zaksięgowania przelewu. Kupując kilka aukcji przesyłka jedna.

Nr. rachunku 86 1050 [zasłonięte] 1[zasłonięte]6760022 [zasłonięte] 878623 ING Bank Śląski.

Real foto, możliwe cienie i nieznaczne zmiany kolorów wynikające z oświetlenia. Przedmiot używany.

Opis jak wyżej.

 



DOM TOWAROWY BRACIA JABŁKOWSCY WARSZAWA BRACKA