Przedmiotem aukcji jest obszerny zbiór dokumentów dotyczący szlachty i mieszczan ziemi płockiej oraz pozostałej części Mazowsza, wydany przez Stellę Marię Szacherską :
ZBIÓR DOKUMENTÓW I LISTÓW MIASTA PŁOCKA, tom II, 1[zasłonięte]495-15.
Niniejsza publikacja źródłowa, jest wydaniem krytycznym 476 dokumentów, listów i wybranych zapisek z płockich ksiąg sądowych (przeważnie ksiąg grodzkich) z lat 1495 -1586 . Pomimo, że w zamyśle wydawcy było opublikowanie dokumentów związanych z miastem Płockiem i jego okolicami, to jednak opublikowane dokumenty, oprócz spraw odnoszących się do mieszczan płockich, prezentują szereg spraw dotyczących ówczesnej szlachty mazowieckiej z okolic Płocka. Opublikowane dokumenty prezentują : transakcje nieruchomościami, sprawy spadkowe i kredytowe, kryminalne, militarne i obronne, a także zapisy na rzecz duchowieństwa i innych podmiotów. Wszystko to sprawia, że duża liczba opublikowanych tutaj dokumentów, może być niezastąpioną pomocą źródłową, przy rekonstrukcjach genealogicznych mieszczan i szlachty płockiej.
Dokumenty opublikowane zostały w oryginale ( łacina ). Natomiast przed każdym dokumentem opublikowano jego regestr w języku polskim. Całość dopełniają przypisy, często identyfikujące osoby występujące w poszczególnym dokumencie oraz na końcu - indeks osób i miejscowości.
Dla przykładu kilka wybranych regestrów :
1) " Szczęsny Srzeński z Sokołowa wojewoda i starosta płocki, wzywa burmistrza i radę m. Płocka, aby stawili się 3 XI 1546 na zamku płockim w celu wysłuchania przysięgi Pawła Dąbrowskiego stwierdzającej libertację jego domu w m. Płocku ..."
2) " Zygmunt król - w sprawie odwoławczej Zofii z Trębek przeciwko Andrzejowi Białemu mieszczaninowi płockiemu o prawo bliższości do dwóch siedlisk w Płocku..."
3) " Burmistrz i rada m. Płocka, pozwawszy szl. Tomasza Jeżewskiego wraz z wspólnikami Marcinem Karskim, Janem Cztanem Miszewskim i Michałem Żabą Maczyńskim, o pobicie i poranienie na rynku Mikołaja Sochy sługi rajcy płockiego Józefa oraz wywiezienie go do posiadłości Jeżewskiego ..."
4) " Filip Machciński z Czarnomina darowuje Andrzejowi Sierpskiemu z Gulczewa wojewodzie rawskiemu - wobec Macieja Miączyńskiego podstarościego płockiego Stanisława Niszczyckiego kasztelana raciąskiego, Pawła Żochowskiego i Mikołaja Miączyńskiego - 2 włóki dziedziczne wśród ról miejskich Płocka, z wyjątkiem dworu , siedliska i ogrodu, które zachowuje dla siebie. Na dwór ten Machciński przejmuje wszelkie ciężary na rzecz miasta... Machciński zobowiązuje się stawić 05 I 1545 żonę swoją Dorotę Gawarecką w celu zrzeczenia się praw do tych włók z tytułu zapisu wiana..."
5) " Mikołaj Komendarz, Maciej Pierdaga, Jan Skała i Józef Jawny kmiecie z wsi Biała wnoszą skargę na tenutariuszkę tej wsi Elżbietę Sieprską o to , że kazała wywieźć kmiecia Trala w niewiadomym kierunku oraz uwięzić innych, którzy wnieśli skargę na nią do Szczęsnego Strzeńskiego wojewody i starosty płockiego. Zmusiło to zagrożonych do przebywania z dala od swoich rodzin i roli.
6) " Karol V cesarz rzymski, król Niemiec, Hiszpanii, Obojga sycylii etc. nobilituje Jana Alantsee mieszczanina płockiego..."
7) " Zygmunt król zezwala szl. Annie wdowie po Pawle ze Szczytna na darowanie 2 włók w wsi królewskiej Chełpowie, kupionych od Jana Żebro młynarza z Rawy, konwentowi dominikanek poza murami Płocka..."
8) " Rzeźnik Szymon zw. Kabaska mieszczanin płocki potwierdza wobec urzędu grodzkiego płockiego w formie zobowiązania dłużnego warunki arendy domu i karczmy libertowanej w Płocku od szl. Mikołaja Dąbrowskiego zw. Pierny..."
9) " Andrzej Męczyński z Grodkowa sędzia i Szczęsny Zieliński z Zielonej podsętek ziemi płockiej stwierdzają, że Stanisłąw i Jan synowie niegdy Wojciecha Kurwiczy z Miszewa darowali Piotrowi Dąbrowskiemu synowi Stanisława swój dom libertowany przy ul. Szewskiej w Płocku między domami Stefana Gerwana i Michała Pędziwiatra..."
10) " Cieśla Jan Butor i żona jego Małgorzata poddani zamku płockiego sprzedają Jakubowi Bartnickiemu z Narzymia kasztelanowi płockiemu - na sądzie grodzkim płockim, wobec szczęsnego Srzeńskiego wojewody i starosty płockiego i Filipa Machcińskiego podstarościego - swoją działkę położoną przy starym przewozie przez Wisłę..."
Spis treści publikacji :
Przedmowa ................................................................................................................................... V
Wykaz skrótów ............................................................................................................................... XVI
Dokumenty i listy miasta Płocka ............................................................................................................. 1
Uzupełnienia ................................................................................................................................ 544
Sprostowania do t. I Zbioru dokumentów i listów miasta Płocka ............................................................................... 560
Indeks osób i miejscowości .................................................................................................................. 561
Warszawa 1987 r. stron 603, Oprawa twarda z obwolutą, stan bdb-
|