Książka jest NOWA, w stanie IDEALNYM. Niezależnie od ilości zakupionych książek płacisz tylko jednorazowy koszt wysyłki. Dlaczego mądrzy ludzie popełniają głupstwa finansowe? Przestań marnować pieniądze i zarabiaj NAPRAWDĘ
Wydawnictwo: OnePress Forsa na psychoterapii
- Zabawne finanse
- Kiedy grać, a kiedy dać za wygraną
- Ekonomia na rynku nieruchomości
- Zbawienne oszczędności
- Topienie pieniędzy w błocie
- Przytępiony zmysł liczbowy
- Porada dla miłośników loterii
- Kotwice, czyli sposób myślenia
- Efekt fizzbo
- Bieg z bykami
- Opór wobec pokusy
Dlaczego geniusze nie są milionerami?
I dlaczego Ty, będąc całkiem rozsądnym człowiekiem, podejmujesz czasem tak nierozważne decyzje finansowe? I dlaczego ja, w pełni władz umysłowych, nabywam akcje zwykle na chwilę przed bessą? Dlaczego nasi sąsiedzi przepłacają, kupując mieszkanie, a inni uzyskują zbyt niską cenę przy jego sprzedaży? Wreszcie, dlaczego tak wielu ludzi wydaje więcej, gdy płacą kartą, niż kiedy płacą gotówką? Niestety, zarówno na rynku akcji, rynku nieruchomości, jak i w supermarkecie większość z nas popełnia kolejne błędy, które w skali roku słono nas kosztują.
Na szczęście wiele najpowszechniejszych i najbardziej kosztownych finansowych niedociągnięć można rozpoznać i naprawić dzięki odkryciom "ekonomii behawioralnej".Ekonomia behawioralna jest dziedziną łączącą dokonania ekonomii oraz psychologii. Zajmuje się procesami podejmowania przez nas decyzji związanych z finansami. Bada, dlaczego ludzkie zachowania nie zawsze są egoistyczne, czemu konsumenci nie postępują zgodnie z logiką ekonomii oraz dlaczego przedkładają pewne dobra nad inne mimo tej samej wymiernej wartości.
W tej książce Gary Belsky, nagradzany dziennikarz, i Thomas Gilovich, jeden z wiodących ekspertów w tej nowej, rozwijającej się dopiero dziedzinie, wyjaśniają, dlaczego ludzie wydają, inwestują, oszczędzają, pożyczają i - co najważniejsze - marnują pieniądze. W dowcipny i przystępny sposób omawiają różnego rodzaju zjawiska (dawanie napiwków, hazard, katastrofy samolotów, loterie i teleturnieje), aby na ich przykładzie przedstawić założenia ekonomii behawioralnej. Nade wszystko jednak autorzy podają dziesiątki praktycznych wskazówek, które umożliwiają eliminację czynników skłaniających Cię do podejmowania mniej trafnych decyzji finansowych.
Spis treści: Wprowadzenie. Dlaczego mądrzy ludzie popełniają głupstwa finansowe (7)
Wstęp do ekonomii behawioralnej - nauki, która zmienia sposób patrzenia na życie.
Rozdział 1. Pieniądz pieniądzowi nierówny (27) Dlaczego "księgowanie mentalne" może być korzystne i dlaczego może nas słono kosztować?
Rozdział 2. Kiedy sześć sztuk czegoś okazuje się czymś innym niż pół tuzina czegoś innego (53) Dlaczego "niechęć do straty" i "efekt utopionych kosztów" powstrzymują nas przed wycofywaniem się z błędnych decyzji finansowych?
Rozdział 3. Znane zło (87) Dlaczego "efekt status quo" i "efekt posiadania" utrudniają nam podejmowanie decyzji finansowych?
Rozdział 4. Przytępiony zmysł liczbowy (117) "Złudzenie pieniądza", "efekt wielkości" i inne szkodliwe skutki nieświadomości reguł matematyki i prawdopodobieństwa.
Rozdział 5. Zarzucanie kotwicy (141) Dlaczego "kotwiczenie" i "efekt potwierdzenia" skłaniają nas do podejmowania ważnych decyzji finansowych na podstawie nieistotnych informacji?
Rozdział 6. Pułapka ego (165) "Nadmierna pewność siebie" i konsekwencje przeceniania własnej wiedzy.
Rozdział 7. Stado i poczta pantoflowa (193) "Komunikacja kaskadowa" i ryzyko związane z przywiązywaniem nadmiernej wagi do cudzych decyzji finansowych.
Rozdział 8. Bagaż emocjonalny (219) Rola emocji w procesie podejmowania decyzji. Czego nie wiemy o własnych uczuciach?
Wnioski. Co teraz? (243) Zasady do rozważenia i kroki do podjęcia.
Postscriptum. Dochód psychologiczny (261)
Podziękowania (265)
|