Trochę teorii:
mcd (mikrokandela) 0.001 kandeli - jednostka światłości źródła światła Kandela jest światłością (natężeniem światła) z jaką świeci w określonym kierunku źródło światła. Inaczej jest to stosunek strumienia świetlnego (dΦ) do kąta przestrzennego (dΩ)
lm (lumen) to jednostka opisująca strumień świetlny - jest to energia wypromieniowana przez źródło światła w jednostce czasu, oceniana wg, wywołanego wrażenia wzrokowego. Lub bardziej technicznie: Jest to strumień świetlny wysłany w jednostkowy kąt bryłowy (steradian) przez izotropowe punktowe źródło światła o światłości jednej kandeli umieszczone w wierzchołku tego kąta.
Podstawowe wzory:
1lm = 1cd (kandela) * 1 sr (steradian) czyli lm = kandela × (2π(1 - cos(kąt/2)))
Co te informacje nam mówią?
Dla nas kupujących dają nam pojęcie czy dana dioda jest w stanie wyemitować zadeklarowane natężenie światła przy określonym przez producenta / sprzedawcy kącie świecenia.
W praktyce oznacza to, że jeżeli np biała dioda emituje 35000 mcd dla 15° nie jest w stanie wyemitować więcej niż 4[zasłonięte]000-80 mcd dla 45°
Wykres i wzory pokazują też, że im jest większy kąt świecenia tym większa wartość lm (strumienia świetlnego) a mniejsze cd (natężenie światła), przy założeniu że dioda ma takie same parametry dla każdego z kątów.
Oczywiście wartości będą się minimalnie różnić w zależności od budowy diody jednak, nie są to bardzo duże rozbieżności.
Przykładowa procedura testowa
kalkulatory on-line (kandela na lumen oraz lumen na kandela) są w stanie pokazać nam tę zależność. Przykładowy adres kalkulatora: http://www.rapidtables.com/calc/light/candela-to-lumen-calculator.htm
|